20 Temmuz 2019 Cumartesi
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Doğan trafikten ve kazılardan şikayetçi

Galip Ataman

28 Kasım 2016 tarihli yazısı

Büyükşehir Belediyesi tramvay inşaatı ve İSU kazıları Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun ilk günlerini anımsattı.

2004 yılında belediyeyi CHP’den devir alan Karaosmanoğlu “Çalışınca Oluyor” sloganı ile yatırım seferberliği başlatmıştı.

İzmit başta olmak üzere Kocaeli’nin her tarafı şantiyeye dönerken İbrahim Başkan “Zahmetsiz rahmet olmaz” diyerek vatandaşlardan sabır istemişti.

Alt yapı çalışmalarının tamamlanması sonrası trafik hariç vatandaş rahat nefes almıştı.

Aradan 10 yıl geçti, benzer sıkıntıları fazlasıyla yaşıyoruz.

Tramvay projesi kapsamında İSU’nun başlattığı kazı çalışmaları nedeniyle kent, genel sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın dediği gibi şantiyeye döndü.

Gündüzleri 1 milyon kişinin yaşadığı İzmit, Yahya Kaptan’dan Merkez Bankasına kadar her yeri kazılmış, deşilmiş köstebek yuvası gibi.

Siftah yapamayan esnaf, trafikte ilerleyemeyen araç sürücüsü herkes isyan ediyor, burnundan soluyor.

O çok sakin görünen Belediye Başkanı Nevzat Doğan bile “Kazılardan ve trafikten şikayetçiyim” diyor.

Siftah yapamayan esnaf, dışarıdan gelen misafirlerine İzmit’i gezdiremeyen, yaptıklarını gösteremeyen Nevzat Başkan hani haksız değil.

Tramvay ile seyahat başlayınca daha önce olduğu gibi bugünleri unutacağız, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür edeceğiz.

Ana caddelerin delik deşik olmasından, köstebek yuvasına dönmesinden en fazla etkilenen, tepki alan isimse İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan.

Tramvay ve İSU çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi projesi olduğunu bilmeyen vatandaş faturayı İzmit Belediye Başkanı Doğan’a kesiyor.

Nevzat Başkan trafik, tramvay ve kazılar ile ilgili doğrudan en ufak bir sorumluluğu olmasa da, müdahale yetkisi bulunmasa da vatandaşı ikna etmek, mağduriyetlerini gidermek için kapı kapı dolaşıyor.

İzmit’in yaşarken değiştiğini, her şeyin bir bedeli olduğunu anlatıyor.

“Esnafı üzdüğümüzün farkındayız Yaşadığımız kentin cazibe merkezi olması için müteahhitten kaynaklanan sıkıntılara 3 ay daha katlanacağız, sabırlı olacağız” diyor.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ile görüşerek İSU’nun 4 mahallede yapacağı  kazı çalışmalarını şimdilik durdurulmasını sağlıyor.

 

DOĞAN’IN BİR DİĞER İSYANI                             

Başkan Doğan, sorumluluğunda olmasa da İzmit’in cazibe merkezi olması için yapılan çalışmalardan kaynaklanan sıkıntıları ve vatandaşın tepkisini bir yerde normal karşılıyor.

Ama namusuna dil uzatacak kadar ileri gidenlere, FETÖ’cü olmakla suçlayanlara, tamamı yalan ve etik olmayan yazılarla kamuoyunu yanlış bilgilendirenlere isyan ediyor.

İddialarını ispatlayamayanlarla mücadelesinin yalnız bu dünyada değil büyük hesabın verileceği öbür dünyada da devam edeceğini söylüyor.

Abdestinden şüphesi olmadığını bildiğim Nevzat Doğan, iftira atanlara pabuç bırakacak gibi görünmüyor.

Geçenlerde sohbet ederken, “Partimin ilkelerini ve duruşunu elimden geldiğince korudum, koruyorum” dedi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı örnek aldığını, O’nun yolunda yürüdüğünü anlattı.

FETÖ’ye karşı dik ve net duruş sergilemesine rağmen onlarla mücadele ederken en büyük sıkıntıyı dün yargıya sızan, bugün cezaevlerinde tutuklu hakimlerin verdiği yanlı, adil olmayan kararlarla yaşadıklarını söyledi.

 “15 Temmuz’da demokrasi ve milli iradeyi hedef alan, devleti ele geçirmek isteyen hain FETÖ üyeleri ile mücadele etmezsek, bunları temizlemezsek virüs gibi çoğalırlar, arkalarındaki güçleri yine kullanabilirler. İrade olmasaydı bugün var olamazdık” dedi.

 

VATANDAŞ DA ŞİKAYETÇİ

İzmit’te tramvay çalışması ve İSU kazıları nedeniyle üzülen, mağdur olan, şikayet eden sadece esnafı değil ki!

Vatandaş, ilerlemeyen, çileye, işkenceye dönen şehir içi trafik ve eski özel halk otobüsleri ile yapılan pahalı ulaşımdan şikayetçi.

Vatandaş, Yenidoğan’dan şehir merkezine 3 kilometrelik yolu 1 saatten fazla sürede gitmek zorunda kaldığı için şikayetçi.

Vatandaş, birinci geçit ile Dörtyol ve Leyla Atakan kavşağı arasında dur kak ile ilerlemekten şikayetçi.

Vatandaş, Cumhuriyet ve Hürriyet caddelerinde özellikle kaldırımı işgal eden kafelerin bulunduğu bölgelerde yolu daraltan araçların park etmesinden şikayetçi.

Vatandaş, orduevi önünde yan yol ve İnönü caddesinden gelen araçların uzun kuyruklar oluşturmasından şikayetçi.

Vatandaş, Anıtpark, 41 Burda, Santral kavşaklarındaki trafik sıkışıklığından şikayetçi.

Vatandaş, Yahya Kaptan’da trafiği rahatlatacak alternatif güzergahlar gösterilmemesinden rahatsız.,

Vatandaş, D-100’ü kullanan yabancı araçların transit geçişine gösterilen özenin şehir içini kullanan İzmitlilerin araçlarına gösterilmemesinden şikayetçi.

Vatandaş, kent içinde yeni otoparklar yapılmamasından şikayetçi.

Vatandaş, ulaşımda gittiğin mesafe kadar ücret ödeme sistemine geçilmemesinden şikayetçi.

Vatandaş, özel halk otobüs sürücülerin yolculara davranışından şikayetçi.

Vatandaş, özel araç sahiplerinin Cumhuriyet, Hürriyet, Alemdar, İnönü caddelerinde trafiği tıkamalarından şikayetçi.

 

ilk-yazıya


 

2013’TEN İTİBAREN SUYA

TÜFE ZAMMI YAPILIYOR

 

Büyükşehir Belediyesi yan kuruluşuİSU 2016 genel kurulu, Yuvacık Barajına Sapanca Gölünden su pompalandığı günlerde yapıldı.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun vizyon ve prestij projesi tramvay kredisini sağlayan İSU’nun 2017 yılı bütçesi 725 Milyon 665 bin TL olarak açıklandı.

2007 yılından itibaren başına geçtiği İSU’nun yolsuzluklarla anılmasına, mahkemelerde hesap vermek zorunda kalmasına son veren genel müdür İlhan Bayram yalnız Kocaeli için değil Türkiye için bir şans.

İSU’dan bahsederken genel müdür İlhan Bayram’ın Kocaeli’nin son 15 yılına damgasını vurduğunu, büyükşehirler tarafından örnek alındığını, Kocaeli’nin “amiral gemisi” olduğunu söylemezsem haksızlık etmiş olurum.

Ancak son genel kurulda yaptığı “2017 yılında rutin artışlar dışında suya zam yapılmayacak” açıklaması bana inandırıcı gelmedi.

Sayın genel müdür geçen sene bugünlerde de “suya zam yok” demişti.

1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere suya 8.81 oranında TÜFE  zam yapılmıştı.

Meskenlerde 10 tona kadar kullanılan suyun birim fiyatına 24 kuruş zam uygulanarak 2.84’ten 3.08 TL’ye yükselmişti.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren 2013’te alınan karar doğrultusunda suya yaklaşık yüzde 8.00 TÜFE zammı yapılması bekleniyor.

Bu durumda yeni yılda suyun birim fiyatı; Meskenlerde 10 tona kadar 3.08’den 3.32’ye, 10 tondan fazlası 5.61’den 6.05’e, iş yerlerinde 8.72’den 9.41’e, sanayide 10.47’den 11.30’a yükselecek.

Sevgili genel müdür “suya zam yok” demek yerine keşke 1 Ocak’tan itibaren TÜFE artış oranında zam yapılacağını söylemiş olsaydı.

Suya TÜFE artış oranına göre 2013’te yüzde 6.16, 2014’te yüzde 7.40, 2015’te yüzde 8.17, 2016’da yüzde 8.81 zam yapıldığını, 2017’de yüzde 8.00 civarında zam düşünüldüğünü açıklayabilseydi!

 

ilhan-bayram-isu

 


 

ŞEHİT ERKAN ÖĞRETMEN

24 KASIM’DA UNUTULMADI

 

FETÖ/PDY terör örgütünün demokrasi ve milli iradeye karşı kalkıştığı 15 Temmuz darbe girişiminde 247 şehit verdik.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de bir süre önce başlattığı Fırat Kalkan operasyonunda şehit düşen asker sayısı 18’e yükseldi.

Başta PKK olmak üzere kalleş silahlı terör örgütlerinin 30 yılda hain saldırıları sonrası şehit edilenlerin sayısını unuttuk.

Ama Tunceli Meşeyolu Köyü çocuklarına Atatürk’ü, Cumhuriyeti, demokrasiyi, insanlığı, okuma yazmayı öğretirken 23.6.1993 gecesi lojmana düzenlenen silahlı saldırıda şehit düşen Erkan Aydın unutulmadı.

Her Öğretmenler Gününde olduğu gibi, İzmit Öğretmenevi yönetimi tarafından Şehit Öğretmen Erkan Aydın İlkokulu’nda yenilenen “Şehit Öğretmen Erkan Aydın” köşesi açılış töreninde hatırlandı.

Şehidin kardeşleri Gülsen Aydın Temel, Leman Badın, Asuman Ekeler, İzmit öğretmenevi müdürü İbrahim Soylu ve yardımcıları, okul müdürü Tulğay Çelik, aile birliği başkanı Adil Yağuzdoğan, öğretmenler ve öğrenciler şehidi rahmet ile saygı ile andı.

Bolu Eğitim Yüksekokulu Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra henüz 24 yaşındayken Tunceli Meşeyolu köyünde kutsal mesleği öğretmenliği şehadetle taçlandıran Erkan Aydın’ı ben de rahmetle anıyor, öğretmen evi yönetimine teşekkür ediyorum.

 

şehit-öğretmen

 


 

Soysal’dan, “Dünün Birinde”

Cılızoğlu’dan “Güzel Yaşadım”

 

Yazılarını keyifle okuduğum genç gazeteci Mevlüt Soysal ile mesleğin duayenlerinden Tanju Cılızoğlu’nun yeni kitapları kitapevleri raflarında yerini aldı.

Mevlüt 33 yaşın azmi, gayreti, çalışkanlığı ile kaleme aldığı “Dünün Birinde” adlı üçüncü kitabını bir süre önce yayınladı.

Tanju ise 80 yaşın diriliği, gençlere taş çıkartacak performansı ile kaleme aldığı on birinci kitabı “Güzel Yaşadım” kitabını geçen hafta kitapseverlere tanıttı.

Mevlüt ve Tanju’yu kutluyorum. Hevesli, heyecanlı meslektaşlara örnek olması dileğiyle her ikisinden de yeni kitaplarını bekliyorum.

Kitapların tanıtımına ev sahipliği yaparak yazarları yüreklendiren KYÖD yöneticilerine de teşekkür ediyorum.

Mevlüt’ün ilk kitabı “Tırnak İçinde” kitabında kendisinden bir şeyler bulanlar, ikinci kitabı “Tek Tanığım Gökyüzü” romanında “çocuk istismarcısını  savunmak” gerçeğini sorgularken, son günlerde çok tartışılan çocuk istismarı yasa tasarısını hatırlayacaklardır.

Mevlüt Soysal’ın üçüncü kitabı “Dünün Birinde”, toplumların yüzyıllardır tartıştığı aşk ve sevgi kavramlarını baş döndürücü bir kurgu ve akıcı bir anlatımla irdeliyor, “Mutluluk için hangisine ihtiyaç var?” sorusunun yanıtını arıyor.

 

ARTIK-YENI-MAN---Kopya

 

GÜZEL YAŞADIM

Tanju Cılızoğlu’nun Hoşt Amerika (1968), Memleketimden İnsan Hikayeleri (1972), Balyoz (1974), Balaban (1962), Heyamola (1964), Aşkta Şiirler (1970), Kırık Politika / Anılarla Kâmil Kırıkoğlu (1978), Ahmet’in Gemileri (1978), Zincirbozan’dan Bugüne Demokrasi (1988), İhsan Sabri Çağlayangil-Anılar (1990)’dan sonra yazdığı son kitabı okurlar ile buluşturdu.

Karagümrük’te büyüyen, 2. Dünya Savaşı’nın sıkıntılı günlerinde sofrada zeytini katık ederek büyüyen Tanju Cılızoğlu’nun uzun bir aradan sonra meslek yaşamındaki anılarını anlattığı “Güzel Yaşadım” geleceğe not düşecek ve kaynak oluşturacak kitabı öncelikle ve özellikle gençler okumalı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem