20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Körfez Orhangazi Al Öğrencileri harikaydı

Galip Ataman

25 Kasım 2016 tarihli yazısı

Körfez Orhangazi Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Yıldırım’ı “Adalet Anadolu Meslek Lisesi” olarak bilinen Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü iken tanıdım.

Eğitimin kalitesini arttırmak için özveri ile çalışan, kurumlarla kuruduğu iletişim sayesinde okulunun geleceği adına olumlu adımlar atam İbrahim hoca geçen sene “müdür mülakat komisyonu” mağduru oldu.

Ama yılmadı, kırılıp bir kenara çekilmedi. Yeni okulunda 600 öğrencisinin başarısı için 36 öğretmeni ile uyumlu çalışıyor.

Önceki okulunda başlattığı kentin dinamikleri ve mesleklerin duayenlerini öğrencileri ile “kariyer günleri” adı altında buluşturma geleneğini yeni okulunda da sürdürüyor.

Geçtiğimiz günlerde “Galip hocam, mesleki kariyer günlerine sizinle başlamak istiyoruz. Kabul ederseniz seviniriz” dediğinde konu eğitim veöğrenciler olunca ‘hayır” demek, kabul etmemek şansım yoktu.

Önceki gün Körfez Osmangazi Anadolu Lisesi öğrencileri ile okulun “Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu”nda bir araya geldik.

Öğretmenlik ve gazetecilikte 50 yılı aşan birikimlerimi, deneyimlerimi, gözlemlerimi paylaştım.

27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980’de Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koyuşunu yaşayan ve o günlere tanıklık eden biri olarak 15 Temmuz’da FETÖ/PDY örgüt üyelerinin başarısızlıkla sonuçlanan bir isyan olduğunu anlattım.

Üniversite tercihlerini ailelerinin egolarını tatmin edecek isteklerini yerine getirmiş olmak için değil severek yapacakları meslekler yönünde kullanmalarını önerdim.

 

Untitled-1

 

Kendilerini yenilemedikleri, en az bir yabancı dil öğrenmedikleri, teknolojiyi takip etmedikleri takdirde son kullanma tarihi 4 yıl sonra dolacak üniversite diplomalarının işe yaramayacağını hatırlattım.

Çok okumalarını, büyüklerini telefondan mesaj atmak yerine mektup yazarak hatırlamalarını, televizyonlardaki vakit geçirmek için hazırlanmış içi boş evlenme programları yerine ülke gündemi ile ilgili bilgi birikimi konuşmacıların katıldığı seviyeli tartışma programlarını izlemelerini önerdim.

Teknolojinin hızla gelişmesi ve yaygınlaşması sonrası gazete okur sayısının azaldığına şu cümleler ile dikkat çektim, “Gazete okumuyoruz. Okur yazar oranının yüzde96.5 olduğu Türkiye’de en çok satan gazetelere baktığımızda 500 bin ile ilk sırada yer alıyor. Kocaeli’ye geldiğim 1976’da nüfus 260 bin civarında idi. Üniversite yoktu öğretmen sayısı birkaç bin idi, tek gazete vardı ve 13 bin civarında satıyordu. Bugün nüfusumuz 1 milyon 800 bine ulaştı, 70 öğrencisi olan 2 üniversitemiz var. Öğretmen ve emekli sayısı 50 bine ulaştı. Gazete sayısı çoğaldı ama tüm gazetelerin toplam tiraj 40 yıl önceki 13 bin sayıya ulaşamıyor. Yalnız gazete değil kitap da okumuyoruz. Pahalı olduğu için okur kitap almıyor gerekçesine de katılmıyorum.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve gençlere emanet ettiği Cumhuriyete, demokrasiye, üniter yapıyasahip çıkmalarını, birlik ve beraberlik kültürü ile yaşamaları gerektiğini tavsiye ettim.

Öğretmenler Günü öncesi buluştuğum gençlere öğretmen olmalarını önerirken öğretmenliği itibarsızlaştıran açıklamalar yapanlara kulaklarını tıkamalarını söyledim.

“YÖK ve milli eğitim bakanlığının ortak çalışması sonrası üniversiteler kaliteyi arttırmak amacı ile tıp, hukuk, mimarlık ve mühendislik fakültelerinden sonra öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerine de kota (sıralama barajı) getirildi. Tıp 40 bin, hukuk 150 bin, mimarlık 200 bin, mühendislik 240 bin barajı gibi eğitim fakültesi barajının da 250-300 bin olacak. Öğretmen yetiştiren eğitim fakültesinde LYS’de ilk 300 bine giren başarılı öğrenciler okuyabilecek. Son 2 yıldır eğitim fakülteleri okul öncesi, rehberlik, İngilizce, matematik bölümlerine baraj olmamasına rağmen LYS’de en yüksek puan alanlar giriyor” dedim.

Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü olmadığı iddiaları ile ilgili şunları söyledim, “Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü olmadığı iddiaları doğru değil.

Özellikle OHAL’in olduğu bir ülkede gazeteciler üniter yapıya zarar vermeyecek, Cumhuriyeti hedef almayan, terör örgütlerini destekleyen ifadelere yer vermeyen, hakaret ve küfür içermeyen, gerçek, güncel, kamu yararı bulunan, masuniyet karinesini gözeten yazıları özgürce yazabiliyorlar. Cezaevindeki gazetecilerin düşünceleri ve fikirlerinden dolayı tutuklu olduklarını sanmıyorum. Gazetecilerin tarafsız olduklarına da inanmıyorum. Tarafsızım diyen gazeteci patrondan yana taraftır. Patronun istediği yazıyı yazamaz, haberi yapamaz. Yapar ise işten atılır. Araştıran, soran, sorgulayan gazeteci belgelerini ortaya koyarak hakaret etmediği sürece en ağır eleştirileri yapıyor, yargılansa bile suç sayılmıyor, ceza verilmiyor.”

Beni 2 saatten fazla dikkatle dinleyen öğrencilere teşekkür ettikten sonra soru-cevap bölümüne geçtiğimizde sorularıyla beni şaşırtan ve hayran bırakan öğrencileri yetiştiren anne-babalarına, başta müdürleri İbrahim Yıldırım olmak üzere tüm öğretmenleri kutluyorum.

Her zaman olduğu gibi kız öğrencilerin istekli ve özgüvenlerinin fazla olması, ülke gündemini takip etmeleri, 15 Temmuz darbe girişimine kalkışanların cezalandırılmaları dahil cesur sorular sormaları dikkatimi çekti.

İşte o sorulardan bazıları;

Yaşınızın 70’i geçtiğini söylüyorsunuz. Neden hala çalışıyorsunuz?

Mesleğinizi severek mi yapıyorsunuz?

Öğretmenlik ve gazeteciliği bir arada nasıl yürüttünüz? Tercih etseydiniz, öğretmenlik mi gazetecilik mi?

Televizyonlarda ki seviyesiz programlar yasaklanamaz mı ?

15 Temmuz darbe girişiminde iki yüz bilmem kaç şehit verdik. Neden sadece Şehit Ömer Halisdemir öne çıkartılıyor?

15 Temmuz kalkışmasının arkasında size göre hangi güçler var?

Ferthullah Gülen’i Türkiye’ye teslim ederler mi?

Türkiye’ye idam gelir mi?

Milli eğitim bakanları eğitimle ilgili kişilerden mi atanıyor?

Türkiye’de okuma alışkanlığı neden düşük?

 

orhangazi-AL

 

 

Çelik, “Okul yapımına 700 milyon TL harcadık”

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın Ekim ayı başlarında açıkladığı, “2019 yılının sonuna kadar ikili eğitim sona erecek ve tam gün eğitim yapılacak” açıklamasının ardından okullaşma ve derslik sayısının arttırılması büyük önem kazandı.

Son 15 yılda “Eğitime Yüzde 100 Destek” kampanyası kapsamında Kocaeli’de hayırseverler 300 milyon liradan fazla harcayarak onlarca okul, binlerce derslik yaptırdı.

50-60 kişilik sınıf mevcutları hayırseverlerin katkısı sonrası 20-25 kişiye indi.

Kocaeli liselerin tamamında, ilk ve ortaokulların yüzde 70’ini tekli öğretime geçirerek Başbakan Yıldırım’ın 2019 hayalini yıllar öncesi gerçekleştirmiş oldu.

Tabi bu işler açıklama yapmakla, “Tüm okullarda tam gün eğitime geçeceğiz” demekle olmuyor.

Önce hayırseverlerin “Eğitime Yüzde 100 Destek” kampanyası kapsamında laboratuarları, atölyeleri, spor salonları bulunan okullar ve derslikler yapılırken devlet bütçesinden de hatırı sayılır miktarda ödenek aktarıldı.

Milli eğitim bütçesinden ödenek ayrılmasında Vali Hasan Basri Güzeloğlu, milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve ekibinin Ankara ile olan diyalogların etkisi oldu.

Ve milli eğitim bakanlığı 2014 yılında 105 milyon,2015 yılında 210 milyon 500 Bin, 2016 yılında 275 milyon 250 bin lira olmak üzere toplam 590 milyon 750 bin lira okul ve derslik yapımı için ödenek gönderdi.

Vali Güzeloğlu ve müdür Çelik’in aldığı önlemlerle milli eğitim bakanlığı okul yapımı dışında okul onarımları için 2014-2016 yıllarında toplam 34 milyon 940 Bin TL ile gönderdi.

Okul onarımları zamanında yapılırken önceki yıllarda olduğu gibi son 3 yıldır okul onarımlarındaki gecikmeler gazetelere manşet olmadı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in çabaları ile 70 milyon liralık okul ve derslik protokolu imzalandı.

 

YILLARA GÖRE YATIRIM

Eğitimde kalitenin arttırılması, başarı çıtasının yükseltilmesi için alınan önlemr sonrası okul öncesindeki okullaşmada Kocaeli okul öncesi okullaşmada ilk sıralara yükseldi.

Ortaokul son sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG ile lise mezunlarının katıldığı LYS’de şampiyonlar çıkaran, iller sıralamasında son sıralardan ilk 10’a girmeyi başaran Kocaeli milli eğitimi okulların her türlü teknolojik donanımlarını tamamladı.

Fiziksel alt yapıyı ihmal etmediği gibi hayırseverlerin önceki yıllardaki okul ve derslik sayısını son 3 yılda ikiye katladı.

2014 yılında 105 milyon TL harcanarak 15 binada 332 dersli,k, 15 atöylye, bir spor salonu yapıldı.

2015 yılında 29 binada yaptırılan 548 derslik, 4 spor salonu, bir konferans salonu için 210 milyon 500 bin lira harcandı.

2016 yılında yaptırılan 38 binadaki 755 derslik, 3 spor salonu, bir atölyenin proje maliyeti 275 milyon 250 bin lira.

Son 3 yılda onarılan 549 okul onarımı için harcanan 34 milyon 940 bin liranın yıllara göre dağılımı şöyle;

2014’te 145 okul için 5 milyon 800 bin lira, 2015 yılında 195 okul için 9 milyon 604 bin lira, 2016 yılında 209 okul için 19 milyon 540 bin lira.

2016 yılında Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından imzalan toplam 168 derslik için hazırlanan 70 milyon liralık protokollere baktığımızda;

3 okul ve bir spor salonundan oluşan 64 derslikli Nuh Çimento Çimento Eğitim Kampüsü.

Polisan tarafından Dilovası’nda yaptırılacak 24 derslikli meslek lisesi.

Yamantürk ailesinin Gebze’de yaptıracağı 24 derslik, 3 atölye, bir spor salonundan oluşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

Çolakoğlu Metalurji AŞ’nin Gebze’de yaptıracağı 400 öğrenci kapasiteli pansiyon binası.

Çayırova Belediye Başkanlığı 32 derslikli ilkokul ve 24 derslikli ortaokul binası yaptıracak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Karamürsel İmam Hatip Anadolu Lisesi ve Gölcük Ortaokuluna 500’er kişilik spor salonu.

 

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜNE ÇOŞKULU KUTLAMA

 

24 Kasım 1928’de Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. yılı 1981 yılından buyana kutlanan “Öğretmenler Günü” dün Süleyman Demirel Kültür Merkezinde coşku ile kutlandı.

Salonda Vali Hasan Basri Güzeloğlu, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, emekli olan, mesleğe yeni başlayan, görevine devam eden öğretmenler ve öğrenciler vardı.

Öğretmenlerin aidatları ile ayakta duran, öğretmenleri sendika seçimlerinde hatırlayan, eğitim kalitesinin arttırılması yönünde en ufak çalışma yapmayan, ellerini taşın altına koymayan eğitim sendikası başkanları yoktu.

Ne mi yapıyorlardı?

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptıkları açıklamalarda;

İktidara yakınlığı bilinen, AK Parti’nin arka bahçesi gibi çalışan Eğitim Bir Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlı, öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırıldığını, öğretmenlerin mesleklerini icra ederken çeşitli saldırılarla şiddet olaylarına maruz kaldıklarını söylemiş, milli eğitim bakanlığının bu sorunları sahiplenmesini ve çözümüne ilişkin çaba göstermesini istemiş.

Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı’nın açıklaması, “Çocuklarımızı ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz öğretmenlerimizi artık rahat bırakın; sadece endişelerini giderin. Sadece güvenin.”

Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca Öğretmenler Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında,” 12 Eylül darbecileri 3700 öğretmeni ihraç ederken, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ihraç edilen öğretmen sayıyı 30 bini aşmıştır” demiş.

Eğitim İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener ise her 24 Kasım’da olduğu gibi bu yılda 3-5 üyesi ile yaptırdıkları ankete dayanarak öğretmenlerin acınacak halde olduklarını, parasızlıktan itibarsızlaştırılarak başarısız olduklarını anlatmaya çalışmış.

Eğitim sorunlarını dert edinmeyen, eğitim kalitesini arttırmak için ellerini taşın altına koymayan, siyasilere taş çıkartacak açıklamalar ile öğretmenlere sahip çıktıklarını sanan eğitim sendikaları yöneticileri keşke dün Öğretmenler Günü kutlama törenine katılsalardı da öğretmenler sendikacı görseydi!

 

 

SÜRPRİZ KUTLAMA

Eğitim sendikaları öğretmenleri hatırlamasa da, milli eğitimin düzenlediği Öğretmenler Günü törenine katılmasa da Bizim Yaka Gazetesi çalışanları Galip hocalarını unutmadı.

Gazetemizin genel yayın yönetmeni Harullah Demiray ve gazete çalışanları dün sürpriz Öğretmenler Günü kutlaması yaparak beni duygulandırdılar.

1962 yılında Mersin Silifke Uzuncaburç Köyü İlkokul 1. sınıf öğretmeni olarak başladığım, ilk ve ortaokul, lise, yüksekokul, fakülte, dahil eğitimin her kademesinde öğretmen ve müdür olarak görev yaptığım günleri, hatırlattılar.

 

Untitled-1

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi