17 Temmuz 2018 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çocuk gelinler, istismar ve geri çekilen tasarı

24 Kasım 2016 tarihli yazısı

Çocuk istismarını irdelediğim “Tek Tanığım Gökyüzü” adlı kitabımın çıkmasının hemen ardından benimle yapılan bir röportajda meslektaşım şöyle bir soru yöneltti: 

“Bu kitapta çocuk istismarını anlattınız. Bu vakalar nasıl önlenebilir?”

Kelimeler ağzımdan hızla döküldü:

“Bence şu an için önlenemez. Çünkü pedofili bir sonuçtur. Bu sonuca ulaşmada ortaya çıkan şartlar kaldırılmadan bu acı hadiseler hep yaşanır. Şöyle bir örnek vereyim: Bundan 75 yıl önce bir köy enstitüsünün kapısından ayağında lastik terliklerle girip bir yıl sonra piyano çalmaya çalışan bir çocuğun hayatının ileriki dönemlerinde çocuk istismarcısı olması aklınızın ucundan geçer mi? Geçmez. Fakat bugünün herhangi bir okuluna ayağında lastiklerle girip okul hayatı boyunca kültürden ve sanattan uzak tutulan, baskı ve yasaklarla zamanını geçiren, sorgulamak değil her söylenene evet demeyi öncelik kabul eden bir çocuktan çocuk istismarcısı çıkabilir. Ben bir eğitimci ya da bu konuda akademik kariyer yapmış bir isim değilim, bu nedenle ‘Sorunun çözümü bu’ diyemem. Fakat şunu ifade edebilirim: Ruhan sağlıksız bireyler yetiştirmeye uygun çevre, sosyal şartlar ve eğitim sistemi var oldukça pedofili bir sonuçtur. Türkiye’de eğitimcilerin kafa yorması gereken bu sonucu meydana getiren nedenlerin değiştirilmesidir.”

 

***

 

Hukukçulardan, psikolog ve pedagoglardan destek alarak çocuk istismarını kaleme alan bir gazetecinin elbette ki “Son yasa tasarısı hakkında ne düşünüyorsun?” sorusuyla karşı karşıya kalması pek doğal…

Tasarının görüşülmesinin ardından sosyal medya aracılığıyla şöyle bir paylaşımda bulundum:

“Bu yasa ile tecavüzcülerin korunmasının hedeflenmediğini bilmekle beraber yine bu yasayla birlikte iktidar da dahil herkesin hiç istemeyeceği sonuçların çıkacağını öngörüyorum.

Şunu soruyorum: Devlet, çocuk gelin vakalarının meydana gelmesini önlemek yerine, öncelikle neden bu vakalardan sonra oluşan mağduriyeti gidermeye çalışıyor?

Evet, feodalitenin hüküm sürdüğü bölgelerde, ‘Buluğ çağını geçmiş kız evlenir’ dogmasının devam ettiği yerlerde, ‘çocuk gelin’ olağan bir durum. Bunla beraber çocuk gelin ile erkeği ayıran kanun var. Diyeceğim: ‘Çocuk gelin’ üretmeyelim, eğer çocuk gelin üretmezsek, gelin ve damadı ayıran yasal sorun da ortadan kalkar.

Nasıl mı? Feodal kalıntıları, kültür adı altındaki sapkın anlayışları ve dogmaları hayatlardan silerek…”

 

***

 

Diyeceğim şu:

Bu yasanın kabul edilip kabul edilmemesi, geri çekilip geri çekilmemesi arasında benim için çok büyük bir fark yok.

Nedeni belli:

Bataklık kurutulmak yerine bataklığın çevresinde dolaşan sineklere ilaç sıkılıyor.

Çözüm mü bu?

Hayır!

Peki, çözüm ne?

Pedofili vakalarının oluşma ortamlarını; çocuk gelinlerin “normal” sayıldığı kültürel durumları; küçük yaşta evliliklere sebep olan bakış açısının üreme sebeplerini iyi incelemek…

Sonra mı?

Sebepleri yok etmek…  

 

***

 

Başınızı ağrıttım biliyorum ama…

Çözüm yine Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş Türkiye’sinde…

Atatürk’ün bilimden, akıldan, sanattan kurulu ülkesinde…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi YEDİ İKLİM Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan Efe Tur Medicalpark ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr