18 Kasım 2018 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

8 yıllık eğitimde son zil

Hayrullah Demiray

09 Haziran 2012 tarihli yazısı

Biz misyon olarak her şeye haber gözüyle bakmıyoruz. Farkımız olsun istediğimiz için burada gazete yapıyoruz. Fark edilmesini de beklemiyoruz açıkçası zaten farkımız ortada. 2011 -2012 eğitim öğretim yılı verildi. Kuşkusuz sevinenler kadar üzülenlerde olmuştur.

Yaklaşık 17 milyon öğrenci 15 yılın ardından 8 yıllık zorunlu eğitimin son karnesini aldılar. Yaklaşık 8 aylık süren eğitim sonunda kimi öğrenciler sevindi. Kimileri ise üzüldü. Herkes dili döndüğünce bu günün anlam ve önemine değinen konuşmalar yaptı. Ben çok fazla uzatmadan hatırlatmamı yapmak istiyorum.

Kimseye akıl vermek gibi bir niyetim yok. Yanlış algılanmak istemiyorum. Takdir alan, teşekkür alan, sade bir karne alan öğrenci kadar karnesi zayıflarla dolu öğrencilerde oldu. Gazetecilik etiği gereği bu gazetede ağlayan, üzülen ve hatta sevinç yaşayan öğrencilerin yanında zayıf olan karnesi nedeniyle eziklik hisseden ne fotoğraf nede haber yayınlamıyoruz.

Bu tür haberleri de biz Bizim Yaka Gazetesi olarak tasvip etmiyoruz. Öğrenciler arasında başarı yarışı mutlaka olmalı ancak bu o öğrencinin bireysel mücadelesi değildir. Ancak buradan hatırlatmak istediğim bir konu var. Hem öğretmenlerimize hem de velilerimize.

Velilerin büyük bir sorumluluk içerisinde bulunmasında fayda var. Tabiî ki öğrenci dinlenecektir ve hatta tatil keyfini yaşayacaktır. Ama tatil yan gelip yatma anlamına gelmemeli. Başarılı oldukları kadar başarısız oldukların da da çocuklarımızın yanında olmalıyız. Bizim çocuklarımıza okul dışında gösterdiğimiz ilgi derslerdeki başarının en önemlisidir.

Sonuçta her şey öğretmenlerden beklenmemeli. Sınıflarda onlarca öğrenci var. Bireysel olarak hepsiyle tek tek ilgilenen öğretmenlerinde birer anne baba olduklarını unutmayalım. Onlarında çocukları sorumlu oldukları aileleri var. O nedenle her şey okulda bitmiyor. Velinin vereceği ilgi okulda alınan ilgiyle eş değer taşımamalı.

Bakan Dinçer’in de yılsonu mesajında yayımladığı gibi. “ Başarınız sadece sizin çabanızla ortaya çıkmaz. Bu sebeple aldığınız sonuçları tüm eğitim hayatınızı niteleyecek şekilde yorumlamayınız.

Bu vesileyle seneye başlayacak olan 4+4+4 sisteminin eğitim öğretime farklı bir dinamizm katacağına ve geleceği emanet edeceğimiz çocuklarımızın başarılarında önemli katkılar sunacağını, eğitime daha farklı kalite getireceğini ve hayırlı olacağı ümidiyle, milyonlarca öğrenciyi ve onları geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizi ve eğitim camiasını tebrik ediyor.

Başarılar diliyorum.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
mobesko okşin beçet çolak Ford Medicalpark Yuvacık su Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM murat yıldız aday adayı konak_dr Gürpınar su ibrahimoğlu