18 Temmuz 2019 Perşembe

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İlyas Şeker bu kez uzun anlattı

22 Kasım 2016 tarihli yazısı

Biliyorsunuz, geçtiğimiz perşembe gece saatlerinde meclise getirilen ve çok konuşulan malum önerge üzerine, sabah olunca hemen önergede imzası bulunan vekillerden Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’e olayı sormuştum.

İlyas Bey bu konu hakkında, Türkiye’de ilk olarak açıklamayı orada Bizim Yaka’ya yapmıştı.

O gün İlyas Şeker özetle, “Ailelerin ve kişilerin anlaşması halinde bu önergedeki koşullar geçerli. Yani gelin adayının rızası şart.” demişti.

Ben de ertesi günkü ‘On soruda tecavüz mağdurunun rızası’ başlıklı yazımda İlyas Bey’in açıklamasını yazmış ve bazı sorular sormuştum.

Çünkü İlyas Bey’e soracağım pek çok soruyu, kendisinin programda olması nedeniyle soramamış, yaptığı kısa açıklama için teşekkür ederek kapatmıştım telefonu.

 

Pazar günü bu kez Sayın Şeker aradı beni.

Yazımı okumuş ve bazı yanlış anlaşılmalar olabileceğini belirterek, yazıdaki sorulara da cevap vermek istedi:

“Geçen siz aradığınızda da söylediğim gibi Bolu’daki belediyeleri dolaşıyordum. Programın yoğunluğundan çok uzun konuşamadım. Yaptığım açıklamayı yazmışsınız. Yazınızı gördüm, biraz yanlış anlaşılmış olabilir. Benim söylemek istediğim şey şu: Bu kanun tecavüz olayını kesinlikle kapsamıyor. Onu açık söyleyeyim. Yani tecavüz etmiş olup da, sonradan evlenmiş olsalar dahi bu kanun onları kapsamıyor.Onlar cezalarını çekecekler.Sadece gençler birbirini sevmiş, anlaşmışlar. Onlar için geçerli olacak bir kanun bu.”

 

Gençler derken, ‘akranlar’ mı kastediliyor?

“Orada yaş kıstası yok.”

Neden yok? 15 yaşında kızın 19 yaşındaki bir erkekle evlenmesi, 30 yaşındaki bir erkekle evlenmesiyle bir mi görülecek?

“Kız diyelim 16 yaşında, erkek 30 yaşında. Ama anlaşıyorlar, evleniyorlar. Anne-baba rıza gösteriyor, onlar da evleniyorlar. Yahut anne-baba rıza göstermiyor, evlenmiyorlar. Onlar da kaçıyorlar bu sefer. Yani bu tamamiyle tecavüzü kapsamıyor. Karşılıklı isteyerek yapılan evlilikleri kapsıyor. Kaldı ki burada bile şart var. Şart da şu: Tamam böyle olmuş olsa bile, 24 yıl zaman aşımı var. Bu süre içinde eğer erkek problem çıkarır ve boşanır ise, erkeğin aldığı ceza kaldığı yerden devam ediyor.Yani 10 yıl ceza almış ve 2 yıl yatmış mıydı. Boşandıktan sonra kalan 8 yılın cezasını çekmeye devam ediyor. Kesinlikle tecavüz olaylarını kapsmıyor.”

 

Peki insanlar neden karşı çıkıyor sizce?

“Konu istismar ediliyor. CHP taban kaybedince, HDP’ye, teröre destek veren açıklamalar yapınca tabanda tepki topluyor. CHP, nasıl bir kamuoyu oluşturabilirim diye düşünürken, millet de duyduklarına göre hareket edince, durumu CHP istismar ediyor. Kaldıki biz AK Parti olarak bunların cezasını arttırmışız.Önceden bunlar, diyelim ki tecavüz oldu ve karşılıklı anlaştılar,  anlaştığı zaman problem olmuyordu. Cezaevi de yoktu. Kamu davası açıldığı zaman 5 yıla kadar ceza alabiliyorlardı. 2005 yılına kadar bu böyleydi. 2005 yılından sonra biz istismar cezasını önce 8 yıla çıkarmış, sonra 2014 yılında 16 yıla çıkarmışız.

 

Bu önerge nereden çıktı ?

“Bu önerge nereden geldi. 1 ay önce esmer vatandaşlardan böyle bir talep geldi. Bunlarda küçük yaşta evlilikler var. Biri geldi, “Ya vekilim dedi. Benim oğlan hapiste. Evlendirdiğimizde yaşları küçüktü. Devlet hapse attı. Gelin, kucağında çocukla perişan oldu.Bunu bir düzeltelim.” dedi. Bu genel bir problem. Bununla ilgili Aile Araştırma Komisyonu’nun yaptığı bir araştırma da vardı. Orada dile getirilmiş bir problem. Bununla ilgili 3-4 bin aileyi kapsayan bir problem.”

Siz CHP’liler diyorsunuz ama ben gazeteci olarak bu önergeye genel anlamda karşıyım. 13 yaşındaki kız çocuğunun rızası nasıl anlaşılacak?

Dediğim gibi, bu kanun karşılıklı gençler birbirleriyle anlaşarak evlenmişseler geçerli. Tecavüzse geçersiz.

Ama aksi durumlarda, adam bir şekilde küçük kızı kandırıyor ya da aileye parayı veriyor. Sonra kız kendinden onca yaş büyük bir adamın elinde. Kız sonra aileye de geri dönemiyor. Bu durumlar için bir ayrım neden yok kanunda?

“Buradaki kanundaki ifade bu. Karşılıklı anlamış olmaları, birbirlerini kabul etmeleri şart. Ama anlaşmamışlar, olay karakola da intikal etmişse kesinlikle bu kapsama girmiyor. Kaldı ki bu da af değil erteleme. Yani 24 yıllık zaman aşımı süresi var. Diyelim ki evlendirildi. 10 yıl sonra erkek problem çıkardı ve kadını boşadı. Erkek kalan cezayı cezaevinde çekmeye devam ediyor. Olay bu.”

 

***

 

İşte İlyas Şeker’le, Pazar günü yaptığımız konuşmadan yansıyan açıklamalar böyle.

4 maddede özetlersek;

BİR:İlyas Bey, kesinlikle tecavüzün kanun kapsamı dışında olduğunu,

İKİ:Konunun Roman vatandaşların durumu üzerine gündeme geldiğini,

ÜÇ:Karşılıklı anlaşmanın şart olduğunu,

DÖRT:Boşanma durumunda erkeğin cezasını çekmeye devam edeceğini, söylüyor.

Ben yaptığımız konuşmada, kendisine yaptığım yorumu tekrar ediyorum.

Eğer önergeye bazı kıstaslar getirilmezse, önerge yanlış yorumlamalara ve sonuçlara son derece açık.

Peki ne gibi düzeltmeler yapılabilir?

BİR:Bu kanun Roman vatandaşlar arasında yaşanan küçük yaşta evlilikten doğan sıkıntıların çözümünü kapsamaktadır.

İKİ:Bu kanun, akran yaşlardaki kişiler arasında yaşanan anlaşmaya dayalı birliktelikleri kapsamaktadır.

ÜÇ:Sadece ailelerin rızası değil,18 yaşından küçük bireyler için, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri bünyesindeki, evlilik ve aile danışmanlarının kontrolünde, küçük bireylerin de rızası aranır.

Aslında, eşitlik ve sosyal devlet ilkesi bakımından bu maddeler bile sorunlu görünse de, her halükarda ucu açık, nereye çekersek oraya gidebilecek bu önergeye göre, oldukça bağlayıcı bir içerik olmuş olur.

Bu arada, bu kanunun eksikleri var diye AK Parti hükümetinin hakkını da şu konuda yemeyelim.

Hangi parti olursa olsun, karşı siyasi görüşde diye, bir siyasi partinin her söylemini, cahil gibi en baştan tu kaka etmeyelim.

2004 ve 2014 yıllarındaki değişikliklere kadar, istismar sonrası evlenmelere ceza bile yokmuş.

İstismarın cezası da 5 yıla kadarken, AK Parti döneminde 16 yıla kadar çıkarılmış.

Yani o dönem taciz ve istismar olaylarına maruz kalan çocukları, devlet neredeyse korumuyormuş.

Bunu da bir köşeye herkes not etsin.

İçeriğindeki tecavüzcüleri kapsamaz ayrımına rağmen, bu tasarının eksiklerini ve yanlışlığını da, hükümet kabul etsin.

Sonuçta uzlaşmalar, çatışmalardan doğar.

ALEMDAR AVRUPA’YA MÜDÜR OLDU

Kentin yakından tanıdığı, 2009-2014 yılları arasında Derince Belediye Başkanlığı yapan ve bir dönem gazetemizde köşe yazıları da yazan Dr.Aziz Alemdar, İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü bünyesindeki Cibali Sağlık ve Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü’ne atandı.

Alemdar, İstanbul ve Trakya’daki tüm özel hastaneler, optik firmaları ile eczanelerin iş ve işlemlerinden sorumlu müdür olacak.

Yani, sosyal güvenlik konusunda Türkiye’nin Avrupa Kıtası onun surumluluğunda.

2014 yılında başkanlıktan ayrıldıktan sonra asli mesleği olan tabipliğe dönen Alemdar, o günden beri SEKA Devlet Hastanesi’nde görev yapıyordu.

 

20130602125803azizalemdar

Beş yıllık belediye başkanlığının ardından, kendi mesleğine dönüp, hala tüm gücüyle iktidarda olan partisinden her hangi bir talepte bulunmayan ve işini yapmaya devam eden Aziz Alemdar, bu görevi bence sonuna kadar haketti.

Çünkü bazıları için belediye başkanlığı saltanat gibidir.

Eski Belediye Başkanı olduğu için, kendisine önemli pozisyonları layık görür ve talep eder.

Ama zaman zaman görüşmeye devam ettiğimiz Aziz Alemdar’ın, hiç bir zaman böyle bir talepte bulunduğuna şahit olmadım.

SEKA Devlet Hastanesi’nin belki de en bakımsız odasında görevini yapmaya devam etti.

İşine baktı.

Bugün aldığı görevi de, bence sonuna kadar hak etti.

Görevine dün başlayan Aziz Alemdar’a, hayırlı olsun diyor ve başarılar diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem