23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Seçimlerin meşruiyeti !

Mustafa Kalabalık

22 Kasım 2016 tarihli yazısı

Son birkaç yıldır, “ileri düzeyde siyasi irade sahiplenmesi” yaşıyoruz!

 

Gerçi buna sahiplenme mi? Yoksa sadece dile getirme mi demek doğru olur, ayrı bir tartışma konusu sanırım!

 

Öyle ya; sahiplenme olmuş olsa, siyasi partiler kanunu ve seçim kanunlarındaki yıllardır getirilen eleştirileri sonlandırma ve eksikleri giderme yolunda adımlar atılır, yasal değişimler yapılır, yerel ve genel seçimlerde aday belirlenmelerindeki kıstas olan “atamaların, sandıklar aracılığı ile seçmenin tercihine sunulması”na devam edilmezdi..

 

Bizim seçimlerimiz; adayları, siyasi yöneticileri, milletvekillerini seçmiyor, partiler aracılığı ile temsilcilerin(!) sadece oranlarının tespiti işine yarıyor…

 

17/25 Aralık’ı milat kabul ederek başlatılan ve derinleşen FETÖ/PDY soruşturmaları, 15 Temmuz kalkışması ile pekiş(tiril)en  ve OHAL ile gelişen, yargısal, siyasal ve toplumsal baskı, uzun soluklu birlikteliklerin son bulmasına, dostlukların aralanmasına, ortaklıkların bozulmasına da neden oldu, oluyor da!

 

Özgürlüklerin, demokratik siyasetin, bağımsız ve tarafsız yargının geldiği son durum, kurumlara, şirketlere, sermayelere gelen kayyım uygulamaları ve son olarak da seçimle gelenlerin yerine de kayyımların atanması,  önemli orandaki toplumsal kesimde, daha farklı bir geleceğe doğru güvensizlik, siyasi tedirginlik zemini oluşturuyor..

 

En azından AK Parti’ye destek verenlerin dışındaki kesimleri. Bu kesimlere, MHP’nin merkezi dışındaki MHP tabanını da ilave etmek gerek..

 

Sadece içte mi bu tedirginlik? Elbette ki hayır!

 

Başta AB ülkeleri olmak üzere, ABD, Rusya ve çevremizdeki birçok ülkede, bu ülkelerin uluslararası yatırımcılarında ve şirketlerinde de tedirginlik mevcut…

 

Yapılan doğruların(!) ve yanlışların(!), zamanın ruhuna uygun olarak örtüşüyor gibi olması, gelecekteki muhtemel sorunları daha da derinleştirmeden gözden geçirilmesine engel olmamalı..

 

Demokrasi ile yönetilmeye şimdilik devam eden mevcut siyasal sistemimizde, yönetim şeklindeki değişim çalışmaları, kaygılar, korkular, tereddütler, güvensizlikler, gelecek seçimlerin ve sonuçlarının meşruiyetinin sorgulanmasını, belki de seçim sonuçlarının reddini körükleyecek adımlar atılmaması gerekiyor…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem