23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Yeni Gölcük” vizyonlara mı hasret?

Mustafa Kalabalık

14 Kasım 2016 tarihli yazısı

Toplumsal vebale farklı açılardan ve yürekten inanan birisiyim. Bunun için de bazıları için can sıkıcı düşüncelerimi paylaşmayı da, iç dünyamda ve vicdanımda bir zorunluluk olarak görüyorum.

 

Ülkemizin her yerinde olduğu gibi, doğup büyüdüğümüz bu şehirde de, malum olduğu üzere birkaç yıl önce beldelerin birleşmesiyle yeni(!) ilçeler oluşturuldu.

 

Bunlardan Kartepe ve Başiskele gibi ilçelerde, belediyelerin kurumsal kimliklerinde de değişimler yaşatılmaya çalışıldığını görüyoruz. Sınırları genişleyen yeni ilçeler, hem yerel hem de ulusal ekonomide, kendisine yer edinen değerdeki fabrika ve işletmelerle daha da büyüdü.

 

Sosyal hayata dair yaşanan değişimler, devasa devlet kurumlarının yeni yerleşim yerlerindeki planlamalar da bu değişimlerle pekiştirildi. Örneğin, daha önceleri sahili olmayan, yeni sahil ilçesi Başiskele Belediyesi ve başkanı Hüseyin Ayaz’ın çalışmaları, Büyükşehir Belediyesinin desteği ile sosyal hayata ne kadar değer kattığını görebiliyorsunuz.

 

Aslında alenen belirlenmemiş olsa da, her ilçenin Kocaeli’ne kattığı ayrı bir değer, verdiği görev ve vizyonu var. Her ilçeyi kendi zenginlikleri ve ölçüleriyle değerlendirmek lazım…

 

Gebze, Çayırova, Darıca, Dilovası, Körfez; sanayisiyle, teknolojik yatırımlarıyla değerli, görevli..

 

Derince; sanayisiyle ve merkeze olan yakınlığı, yaşam alanlarıyla değerli, görevli..

 

Kandıra; tarım ve Karadeniz sahili olarak deniz turizmiyle, köy yaşantımızla değerli, görevli..        

 

İzmit; kültür(!), sanat(!), bürokrasi ve daha çok da perakende ticaretiyle değerli, görevli..

 

Kartepe; sanayisiyle, tarımıyla, doğa ve kış turizmiyle değerli, görevli..

 

Başiskele; sanayisiyle, tarımıyla, doğa ve henüz az da olsa kaplıca turizmiyle değerli, görevli..

 

Karamürsel; tarım, bağ-bahçe, sahil ve sakin bir yaşam ile değerli, görevli..

 

Gölcük ise; Donanmasıyla, tersanesiyle, fabrikalarıyla, bağ-bahçe-tarımıyla, eh işte az da olsa ılıcasıyla, İzmit körfezinin en uzun ve en kıymetli sahilleriyle değerli, görevli..         

 

Benim bu yazımdaki konum, “Yeni Gölcük” ilçesi.

 

“Yeni Gölcük” ilçesinin sınırları Karamürsel’den, Başiskele’ye kadar ve hem sahil şeridi ile zengin, hem de Ulaşlı, Halıdere, özellikle Değirmendere gibi kapatılan beldelerle birlikte, Kocaeli’nin yaşam alanlarıyla zenginleşmiş bir ilçe.

 

Nüfusu 150.000’i geçen, sınırları büyüyen, ihtiyaçları farklılaşan bir ilçe..

 

Eski Gölcük; neredeyse, iskele yolu ile donanma caddesi arasına sıkışmış, denizi sadece Kavaklıdan gören, pek de değişiklik istemeyen, istense de verilmeyen, yapılmayan, içine kapalı, neredeyse yarım yüzyıldır 2-3 ailenin temsilcileri ile ve aynı isimlerle yönetilen(!) bir ilçe…

 

‘İnsanlar hak ettiği şekilde yönetilir’

 

İlçe yeni olsa da, maalesef ki zihinler hala eski Gölcük’te..!

 

Denizden faydalanma yok! Plajı yok! Sosyal ve kültürel etkinlikler, dar vizyonlu akıllarla bu kadar olabiliyor..! Gerçi vizyon var mı? O da tartışılır…

 

Kamu yerleşkeleri, hastaneler, emniyet, adliye, okullar, spor sahaları ve kompleksler,  ilçenin en doğusuna, doğu sınırına, Çiftlik ve Kavaklı bölgesine öbeklendirildi…

 

İlçenin batı sınırındaki Ulaşlı ve yanı başındaki Halıdere’nin, hadi nüfusları dikkate alınarak pek dikkate alınmadı diyelim..! Değirmendere gibi yoğun nüfusa ve yerleşim alanına sahip, “Yeni Gölcük” ilçesinin en büyük mahallelerini neden hesaba katmazlar? Neyin hesabı yapıldı, yapılıyor? Şimdiye kadar ne tartışıldığını, ne konuşulduğunu, ne de bahsi geçtiğini pek duymadık…

 

Yeni Gölcük ilçesinin halkının tercihi eğer bu şekilde devam etmesinden yanaysa diyecek bir şey yok! Siyasi partilerin yerel yöneticilerinin de(!) tabii.

 

Genellikle yerel seçimlerde adaylar önemlidir derler..  Bunu Karamürsel’de DP’li İsmail Yıldırım ile gördük. On beş yıl CHP’de olan Değirmendere’de, 2004 seçimlerinde AK Parti’li Hasan Özer’le de gördük..

 

Bakalım önümüzdeki seçimlerde hangi isimler gündeme getirilecek(!) ve gelecek, Yeni Gölcük vizyonlara mı hasret, yoksa mahkumiyete devam mı edecek…          

                

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem