23 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Radyo ile dostluk

Melek Engin Aktemur

11 Kasım 2016 tarihli yazısı

Bir zamanların en etkili iletişim aracı olan radyo, ne yazık ki günümüzde eskisi kadar kullanılmıyor. Teknolojinin sürekli gelişmesi yeni icatlar, buluşlar baş döndürücü bir hızla ilerlerken, radyonun yerini de televizyon aldı. İnsanlar artık radyo dinlemek yerine televizyonu ve diğer iletişim araçlarını kullanmayı tercih ediyor.

 

Popüler iletişimdeki görsellik daha cazip ve etkili olduğundan toplum tarafından kabul görmüş, radyo dinleyicisi ise oldukça azalmışmış durumda.

İyi bir radyo dinleyicisi olarak şunu belirtmek isterim; radyo, dinleyicisinin zamanını çalmıyor. Bilakis kulağınızı ona vermeniz yeterli, işinizi böylece yapmaya devam edersiniz. Yeterki dinlemek istediğiniz frekensı belirleyin. Aktüel, müzik, eğitim,haber vs her konuda programı dinlerken bilgi dağarcığınız genişlemekte,diğer taraftan yapmanız gereken işleri de yaparken hoşça vakit geçirmiş olursunuz.

Dilerseniz radyonun tarihine de kısaca bir göz atalım. Radyonun dünyaca kabul edilen mucidi fransız Guglielmo Marconi.

 

Bilinen ilk keşif, 1898 yılında Marconi tarafından bir gemiden kıyıdaki yardımcısına kablosuz telgrafla üç adet ''S'' harfi gönderilmesiyle olmuştur. Böylece yeryüzünde ilk defa radyo dalgaları yayılmıştır.

Türkiyenin radyo ile tanışma serüveni ise 1927 yılında başlamış ilerki yıllarda gelişerek günümüze gelmiştir.

Son yıllarda eski popüleritesini televizyona kaptıran radyonun halen bilinçli bir dinleyicisi kitlesi mevcut.

Radyo bir dost, bir arkadaştır dinleyicisine. Kırmayan, kırılmayan, eğiten kibar bir dost. Güne başlarken düğmesine dokunuverin ve beraberce dualarla başlayın gününüze. Gününüz aydın olsun. İşinize gücünüze birlikte devam edin, o sizin elinize ayağınıza dolanmaz, engel olmaz. Kulağınızdan gönlünüze giden bir yol olur. Zihin dünyanızı inkişaf ettirerek düşünce ufkunuzu genişleten bu dostla gönül dünyanıza da güzellikler devşirebilirsiniz.Dinlemek istemediğinizde kapama tuşuna dokunmanız yeterli. Zira o kaprisli değildir, sessizce susar.

 

Radyo,herkese anladığı dilden konuşur.Ne istediğini, nasıl bir dost aradığını bilene dost olur. Düşünceleri karartmayan, zihinleri bulandırmayan ve bir ömür boyu dost kalınabilecek dosttur radyo... Dinlemede kalın efendim.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem