15 Ağustos 2018 Çarşamba
Global

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ortak değerimiz, CHP’yi eleştirmek

10 Kasım 2016 tarihli yazısı

Türk ulusunun en önemli ortak değeri de budur aslında:

“CHP’yi eleştirmek…”

AK Partili de, CHP’li de, MHP’li de, HDP’li de gününün büyük bölümünü CHP’yi eleştirerek geçirir ve gelinen kötü durumun sorumlusunun CHP olduğunu düşünür.

66 yıldır iktidar olamamış, her darbede üyeleri cezaevlerini boylamış ve bu son 66 yılda sadece iktidar partileriyle değil, aynı zamanda küresel güçlere karşı mücadele etmiş bir siyasi partinin “en çok eleştirilen parti” olma özelliği önemli bir paradokstur.

Ve bir diğer paradoks da şudur:

CHP’nin herhangi bir tavrı, aynı zamanda Türkiye’deki her iki kutuptan da eleştiri alabiliyor.

Bu siyasi açıdan izaha muhtaç bir durum…

 

Örnek şu:

HDP’lilerin tutuklanmalarının ardından gerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları, gerekse de Parti Meclisi bildirisinin ardından sohbet ettiğim iki vatandaştan biri şöyle dedi:

- CHP resmen HDP savunucusu oldu. PKK’nın partisini savunan bir partiye oy vermeyiz.

Diğerinin ise yorumu şuydu:

- CHP, HDP’yle yan yana gelmemek için kendi ilkelerinden, sosyal demokrasiden uzaklaşıyor. Böyle bir partiye oy vermeyiz.

Durumun vahametini anlatmak için örnek sayısı artırılabilir. Her gerçek de bize şu gerçeği fısıldar:

- Yönetilmesi en zor parti CHP…

Çünkü seçmen, sağ partilerde tüm tutarsızlıkları görmezden gelirken, sağ liderlerin dün “ak” dediğine bugün “kara” dediğini fark etmezken; söz konusu CHP olunca bir “siyaset analisti”ne dönüşüyor.

Buna bir de ülkedeki “baskı” dönemi eklenince, CHP’ye yapılan eleştiriler daha da fazlalaşıyor. Baskı altında olan medya, baskı altında olan sivil toplum, baskı altında olan üniversiteler susunca ya da gerçekleri söylemeyince;

 

CHP’nin “F Tipi yapılanma” ile son 30 yıl büyük mücadele verdiği, bu yapılanmanın ortaya çıkması için meclise önergeler sunduğu, bu çetenin Türkiye’de darbe yapacağını meclis kürsüsünden deklare ettiği unutuluyor ve izandan yoksun açıklamalar nedeniyle “FETÖ’cü CHP” algısı yerleştiriliyor.

Çözüm süreci adındaki parçalanma sürecinde “Ey AK Parti, bu süreci sonlandırmazsanız Türkiye bölünecek” diyen, Diyarbakır’da ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanlık Konutu’nda terörist başının mektubu okunduğunda “Bu teröre yardım ve yataklıktır” diyen CHP unutuluyor, “HDP destekçisi CHP” algısı yerleştiriliyor.

Kuşkusuz ki bu algıları yıkma noktasında CHP üzerine düşeni yapmıyor. Kuşkusuz ki daha fazla şey yapabilir CHP…

Fakat şundan kuşku yok:

CHP’yi eleştirmek Türk halkının ortak özelliği…

Peki, nasıl yerleşti bu özellik Türkiye’ye?

 

Ya da kim yerleştirdi?

Evet, Türkiye’de toprak reformunun yapılmasını kim istemiyorsa o… Ulus modelinin tasfiye edilip yerine kimliksel gettoların oluşmasını kim hayal ediyorsa o… Çağdaşlaşmayı ve modern bir ülke olmaya kim karşı çıkıyorsa o… Bağımsız bir ülke olma yerine sömürge olmayı kim kabul ediyorsa o… Sosyal adalet yerine zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğu bir düzeni kim alkışlıyorsa o…

Kısaca;

Mustafa Kemal’in Türkiye’sini kim tasfiye etmek istiyorsa o…

O:

ABD emperyalizmi, tarikatlar ve cemaatler, din baronları, ulusal ve uluslar arası sermaye…

Say say bitmez.

O, o kadar çok ki…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat konak_dr