23 Nisan 2019 Salı
Sabitzade
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Nuh, 15 yıllık hayali gerçekleştiriyor

Galip Ataman

09 Kasım 2016 tarihli yazısı

İzmit, 12 Kasım Cumartesi günü 15 yıllık bir hayalin gerçekleşmesine tanıklık edecek.

Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından yaptırılacak “Nuh Eğitim Kampüsü” temel atma törenine ev sahipliği yapacak.

Nuh Çimento sahipleri, yöneticileri, çalışanları 11’inci okullarının temeli atılırken eğitimde kırdıkları rekorun haklı gururunu yaşayacak.

Yenimahalle’deki 1955 yılında yapılan, birçok ünlünün cezasını çektiği“C Tipi Cezaevi yıkılarak arsası üzerine okul yapılacak”projesiniilk kez yaklaşık15 yıl önceduydum.

Bakanlar Nihat Ergün ve Fikri Işık, Valiler Erdal Ata, Gökhan Sözer, Ercan Topaca, Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’dandefalarca dinledim.

Cezaevi arsası üzerine yapılacak okullara Gazi Anadolu Lisesi, İzmit Anadolu Lisesi, Yavuz Kız Meslek Anadolu Lisesi’nin taşınacağı ile ilgili onlarca yazı yazdım.

Kocaeli Valiliği ile Nuh Çimento Eğitim- Sağlık Vakfı yöneticileri arasında 6 Ağustos 2015 tarihinde imzalanan, benim de tanıklık ettiğim “Nuh Eğitim Kampüsü” protokolünün hayata geçirilmesini sabırsızlıkla bekledim.

Tüm çalışmaların bittiğini, temelin cumartesi günü atılacağını geçtiğimiz günlerde Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin’den öğrendim.

Yıkılan cezaevi arsası üzerine 24 dersliği kız meslek lisesi, 42 dersliği Anadolu lisesi olarak kullanılacak toplam 66 derslik, bir spor salonu, bir anaokulundan oluşacak “Nuh Eğitim Kampüsü”yapımı önündeki devir ve yer teslimi gibi bakanlıklardan kaynaklanan engellerin kalkmasına sevindim.

 

2

 

220 DERSLİKLİ 11 OKUL

Nuh Çimento’nun yaklaşık 15 milyon lira harcayacağı “Nuh Eğitim Kampüsü”yapmasını birçok yönden önemsiyorum.

Birincisi; 60 yıl cezaevi olarak kullanılan binanın yıkılarak arsası üzerine okul yapılacak projesi hayata geçirilerek 15 yıllık hayalin gerçekleşecek olması.

İkincisi; Adalet Bakanlığı yaklaşık 16 bin metrekare arsa üzerine yeni Adliye Sarayı yapmak yerine milli eğitime devretmesi.

Üçüncüsü; Gazi, İzmit, Kız Meslek liselerinin taşınarak şehir merkezinin nefes alacak olmasının yanında ilk ve ortaokul sorununun çözülmesi.

Dördüncüsü;Kocaeli’de 15 yıldır konuşulmasına rağmen umutların tükendiği bir anda, bir “hayalin” gerçekleşiyor olması.

Beşincisi; En önemlisi de, Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın Kocaeli’de yaptığı 220 derslikli 11 okul ile sosyal sorumluluk alanında bir “rekora” imza atması.

Altıncısı; Cezaevi arsası üzerine “Nuh Eğitim Kampüsü”yapımını üstlenen Nuh Eğitim-Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin’in, son 15 yılda görev yapan bakanların, valilerin, milletvekillerinin, başkanların işin peşini bırakmayan milli eğitim il müdürlüğü çalışanlarının teşekkürü fazlasıyla hak etmesi.

 

1

 

NUH’UN YAPTIĞI OKULLAR

Cumartesi günü temeli atılacak “Nuh Eğitim Kampüsü” ileEğitime Yüzde 100 Destek yaparak bir rekora imza atan Nuh Eğitim ve Sağlık Vakfı kalıcı eserler bırakarak bir rekora imza attı.

İşte o okullar; 1988 yılında 36 derslik, 12 laboratuvar ve 8 atölye bulunan Hereke Nuh Çimento Teknik Endüstri Meslek ve Denizcilik Anadolu Lisesi.

1990’da 8 derslikli, Çerkeşli Nuh Çimento İlköğretim Okulu.

2003’de 11 derslikli Hereke Nuh Çimento Vatan İlköğretim Okulu, İstanbul Pendik’te 24 derslikli 80. Yıl Nuh Çimento Lisesi.

2007’de 32 derslikli İzmit Nuh Çimento İlköğretim Okulu.

2009’da Uzunçift’lik’te Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Meslek Yüksekokulu, 16 derslikli İzmit Nuh Çimento İş Okulu.

2012 yılında Hereke’de 1973 yılında yapılan 26 derslikli Nuh Çimento İlköğretim Okulunun yenilenmesi.

maya yönelik projeler de hayata geçirilerek kısa sürede çok önemli hizmetler gerçekleştirilmiştir. Sağlık alanında, yapılan en önemli kalıcı eserimiz, İzmit Devlet Hastanesine bağlı Diş Sağlığı Merkezi olarak kullanılmakta olan ve bünyesinde 112 Acil birimi de bulunan Nuh Çimento Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Vakfımız tarafından 1998 yılında Uzunçiftlik beldesinde yaptırılarak Sağlık Bakanlığı'na bağışlanmıştır. Bir diğer önemli eserimiz ise, sanayi bölgesi olan Kocaeli’nin önemli bir ihtiyacına cevap vermek için Vakfımız tarafından 2009 yılının ilk aylarında yaptırılarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine bağışlanan Yanık Ünitesi ve 2015 yılında yaptırılarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine bağışlanan Hemodiyaliz Merkezi’dir. Sağlık alanında yapmış olduğumuz kalıcı eserlerin yanında, kişilere ve sağlık kurumlarının ihtiyaçları da vakfımız tarafından mümkün olduğunca karşılanmaktadır. Eğitim alanında, birçok kalıcı eserler Vakfımız tarafından yaptırılarak Milli Eğitim Bakanlığına ve ilgili kurumlara bağışlanmıştır.

Nuh Eğitim ve Sağlık Vakfı okullar dışında 1998 yılında Uzunçiftlik’te İzmit Devlet Hastanesine bağlı olarak “Nuh Çimento Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi” yaptırdı.

2009 yılında “Yanık Ünitesi”, 2015 yılında “Hemodiyaliz Merkezi” yaptırarak Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne bağışladı.

Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin’e bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

222

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü arıyorum

 

Yarın 10 Kasım 2016. Gazi Mustafa KemalAtatürk’ü aramızdan ayrılışının 78’inci yılında rahmet ile şükran ile özlem ile anacağız.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa KemalAtatürk’ün 57 yıla sığdırdığı askeri, siyasi, diplomasi başarılarını anlatacağız.

İçeride ve dışarıda PKK, DEAŞ, FETÖ Terör örgütleri ile mücadele ederken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” parolasını konuşacağız.

En çok da 15 Temmuz’da kalkışılan darbe girişiminde hedef alınan “demokrasi ve milli irade” kavramlarını tartışacağız.

Gerekçesini tam olarak bilmediğimiz Cumhuriyet Gazetesi yazarları ile vakıf yöneticilerinin tutuklanmasının çok konuşulduğu bugünlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Bütün ilerlemeler insan düşüncesinin eseridir. Fikrin serbest hareketi ise ancak kişinin düşündüğünü serbest olarak söylemek, yazmak ve verdiği karara göre her türlü teşebbüse girebilmek serbestisine sahip olmasıyla mümkündür” sözünü hatırlayacağız.

Anıtkabir’de, Dolmabahçe’de, salonlarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamın sığdırdığı askeri, siyasi başarıları anlatılırken ben O’nun fazla bilinmeyenyönünü yazacağım.

“Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz. Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Cumhuriyet’in etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ünyazarlığını ve gazete patronluğunu paylaşacağım.

16 Ocak 1923 tarihinde dönemin önemli gazetecileri VelitEbüzziya (Tevhid­i Efkar), Ahmet Emin Yalman (Vakit), Falih Rıfkı Atay(Akşam), Suphi Nuri İleri (İleri), Yakup Kadri Karaosmanoğlu (İkdam) ve İsmail Müştak Mayakon (Tanin) ile İzmit’te buluşarak ilk ve son basın toplantısını yapanGazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çıkardığı “Minber”,“İrade-i Milliye” ve “Hakimiyet-i Milliye” adlı 3 gazeteden ve sansürlenen yazılarından bahsedeceğim.

 

53260f86fb8f4fc8e09e1541bbaa4b21

 

MUSTAFA KEMAL’İN GAZETELERİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı tarih ile TBMM’ni kurduğu 23 Nisan 1920 arasında İstanbul basını baskı altında idi.

Sansür kurulu gazetelerin ve dergilerin provalarını kelime kelime okuyor, sakıncalı bulduğu yazıların üzerine kocaman bir çarpı işareti koyarak yayınlanmasını engelliyordu.

“Gazeteciler gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk düşüncelerini halkı ile paylaşabilmek ve o dönemin siyasi gelişmelerine ışık tutmakamacı ile gazete çıkarmaya karar verir, ilk gazetesi“Minber”i 1 Kasım 1918’de çıkarır.

“Hatip” takma adı ile yazdığı Damad Ferit Paşa’yı en ağır şekilde eleştiren yazıları sansürlenerek yayınlanmaz. Gazete bir süre sonra kapanır

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ikinci gazetesi “İrade-i Milliye”Sivas Kongresinden sonra 14 Eylül 1919’daSivas’ta yayınlanır.

Arkadaşları tarafından hazırlanan haberler ve yazılar Mustafa Kemal’in onayından sonra baskıya gönderilir.

Gazete, matbaada çıkan yangın sonrası 1921 başlarında 139. sayısını çıkaramaz ve kapanır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son kez çıkardığı 3’üncügazetesinin adı, “Hakimiyet-i Milliye”dir.

Kongreler sonrası Ankara’ya gelen ve burada alınacak kararların millete duyurulması amacıyla 10 Ocak 1920’de yayın hayatına başlayan gazetenin ilk başyazısını da Mustafa Kemal yazar.

23 Nisan 1920’de meclisin açılışı ve sonrası Anadolu’daki halkı bilgilendirmeye devam eden gazete yayınına 18 Temmuz 1920’de son vermek zorunda kalır.

“Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma vedoğru yolu göstermekte, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, hulasa bir milletin hedefi olan saadete ortak bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 78. Yılında gazeteci kimliği ile anmak istedim.

Bugün gölgesinde milyonların sığındığı koca çınar sevgili Atatürk’üm, seni her zamankinden daha çok arıyor ve daha özlüyorum. Ruhun şad olsun!

 

 

Büyükşehir yolcuları Sabiha Gökçen’e 12 TL’ye taşıyacak

 

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kent içi trafiği rahatlatmak, ulaşımın seri, konforlu, güvenli, doğalgazlı araçlarla yapılmasını sağlamak amacıyla bir süre önce yeni araçlar aldı.

Vatandaşların kışın soğukta yazın sıcakta minibüsçüler kooperatifine kayıtlı minibüslerle seyahat etmemeleri için başlattığı tramvay çalışması Nisan ayında hizmete girecek.

Banliyö trenin kaldırılmasının ardından İstanbul Pendik’e konan yolcuların ucuz ve konforlu araçlarla seyahat ettiği otobüsler çalışmaya devam ediyor.

İbrahim Başkan bir ilk’e daha imza atarak Sabiha Gökçen Havaalanına belediye otobüs çalıştırma kararı aldı.

 

otobüs

 

Ay sonu Sabiha Gökçen Havaalanı’na çalışamaya başlayacak Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ’ye ait konforlu, seri, güvenli belediye otobüsler her 7/24 hizmet verecek.

Ulaşım Park AŞ Genel Müdürü Yasin Özlü, saat başı karşılıklı çalışacak otobüslerin fiyat tarifesinin tam bilet 12 TL, indirimli 10 TL, öğrenci 8 TL olduğunu söyledi.

Pegasus’a ait servislerin yolcuları 25 TL’ye taşıdığını dikkate aldığımızda Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ’nin aldığı karar uçakla seyahat edenler adına takdirin ötesinde övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Sabiha Gökçen Havaalanına gidecek yolculardan 65 yaş, engelli kartı bulunanlar ile şehit yakınları ile gaziler ücret ödemeyecek.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi