19 Temmuz 2019 Cuma
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Başkan Doğan “ezber” bozmaya devam ediyor

Galip Ataman

07 Kasım 2016 tarihli yazısı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ile sohbeti, İzmit başta olmak üzere Kocaeli ve Türkiye gündemini konuşmayı özlemişim.

Çetin Gürol, Mevlüt Soysal, Ozan Özgenç’in de katıldığı keyifli olduğu kadar yararlı sohbeti, basın danışmanı Semra Toygar kesmek zorunda kalmasaydı zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaktık.

Başkan Doğan ile neler mi konuştuk?

3 Kasım 2002’de milletvekili, 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014’de İzmit Belediye Başkanı seçilerek 14 yılda yaptıklarını, Kocaeli’ye kazandırdıklarını.

İzmit’e kazandırdığı ilk olan, örnek alınan vizyon ve prestij projelerini.

Belediye bütçesinden siyasete, alt yapıdan tramvay inşaatına, pazar yerlerinden Kocaelispor’a kadar her şeyi.

Bizimyaka Gazetesi olarak biz sorduk Başkan Doğan seçmenden aldığı yetkiyi adil ve tarafsız kullanan siyasetçilerin gönül rahatlığı içinde cevapladı.

Bu arada başarılarını kıskananlara, herkesi kucaklamasından rahatsın olanlara, belediyenin parasını keyfi dağıtmasını isteyenlere inat partili partisiz çok kişinin kulaklarını çınlattık.

Başkan Doğan konuşurken, yaptıklarını ve yapacaklarını anlatırken rahattı, mutlu idi.

Belediyenin öz kaynaklarını İzmit’in ve İzmitlilerin haklarını, menfaatlerini korurken AK Parti içinde birileri, muhalefet parti sözcüleri, istediklerini alamayan gazeteciler ile didişmek, çatışmak konusunda kararlı görünüyordu.

Seçildiği günden buyana kararlarını, uygulamalarını ciddi ciddi eleştiren, sorgulayan, yargılayan çıkmaması Başkan Doğan’ın dürüstlüğünü, kasasına ve masasına sahip çıkarken herkesin başkanı olarak adil davrandığını gösteriyor.

Hızla büyüyen İzmit Belediyesi’nin parasını en iyi yöneten, işçisine, memuruna, müteahhitlere tek kuruş borç takmayan, vizyon ve prestij projeleri örnek gösterilen Başkan Doğan’ı harcamaları dahil elle tutulur ciddi konularda ekleştirene rastlamadım.

CHP’lilerin bir şey bulamayınca muhalefet yapmış olmak için belediyenin hızlı büyümesini eleştirmesi ile kaynakları nereden bulduğunu sorgulaması dikkatimi çekti.

Rant çarklarına çomak soktuğu bazı gazetecilerin kararlarını, yaptıklarını, harcamalarını değil de “saatini, çorabını, randevusuna geç kaldı” yazarak işi magazinleştirdi, sulandırdı.

 

doğan

 

HERKESİ KUCAKLIYOR

Nevzat başkan söze, geçtiğimiz günlerde katıldığı Fransa’nın Strasbourg kentinde yapılan Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde “Demokrasi Elçisi” misyonunu anlatarak başladı.

38 ülkeyi temsil eden 542 delegeye “demokrasi, barış, birlik, beraberlik ve kardeşlik” mesajı veren konuşmasında en çok Romanlara sahip çıkan beklentilerin üzerinde ilgi görmesinden duyduğu mutluluğu bizimle de paylaştı.

Kadın-erkek, yaşlı-genç, etnik köken ayırımı yapmadan herkese eşit mesafede yaklaştıklarını ve kucakladıklarını anlatırken Romanları çok sevdiğini anlattı.

İzmit’te yaşayan 20 bin Roman’dan 300’üne belediyede iş vererek, çocuklarının eğitimine katkıda bulunarak, yetişkinlere meslek kazandırarak kanıtladığını söyledi.

Roman sevgisinin lafta olmadığını, Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Romanların birinci sınıf vatandaş olarak bulundukları yerde en güzel şartlarda yaşamalarından son derece mutluyuz” derken gözlerinin içi gülüyordu.

Yerel sorunları ve projeleri konuşurken “Nevzat Doğan” imzası taşıyan projelerden fazlasıyla mutlu görünüyordu.

Ama trafik, ulaşım, tramvay inşaatı, alt yapı gibi ilçe belediyelerin görev alanına girmeyen çalışmalardan kaynaklanan sıkıntılar ile sorunların faturasının İzmit Belediyesi’ne çıkartılmasından pek hoşnut olmasa da savunmayı görev edinmiş.

Yer sorunu çözümlenemeyen pazarcıları, alt yapı inşaatlarının devam etmesi nedeniyle siftah yapamayan esnafı, ev bağlantıları yapılmadığı için Tepeköy ve Yeşilova’da yaşayan vatandaşları dinleyen, sakinleştiren, gönüllerini alan yine Nevzat Başkan olmuş.

Bölgede asfalt çalışmasına başlamak için İSU’nun alt yapı çalışması yaptığı bölgelerden çıkmasını beklediklerini söyledi.

Tramvay çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi’nce belirlenen program çerçevesinde devam ettiğini, zor bir çalışma olduğunu, herkesi olumsuz yönde etkilediğini anlatırken “zahmetsiz rahmet olmaz” demek istedi.

Perşembe ve cumartesi pazar esnafının Kanlıbağ’daki kapalı pazar yerine taşınmamalarını sorduğumda cevabı, “Hocam, pazarcıları benim kadar kimse tanımaz ve benim kadar kimse sevemez. Ben o tarihte söyledim ama dinletemedim.  Şimdi benim söylediğime gelindi. Doğu Kışlada yer verildi. Pazarcılar için oraya Pazar yeri yapılacak” oldu.

Sevgili başkanı dinlerken gözüm sakallarına takılınca kendi kendime, “Nevzat Başkan sakalı olmadığı için sözünün dinlenmediğini düşünmüş olacak ki sakal bırakmış” dedim.

60 milyon bütçelerden 220 milyona geldik. Bütçemiz 3,5 kat artmıştır. CHP üyeleri  bütçeyi çok hızlı büyüttüğümüzü söylüyordu. Bütçemizi, şehrimizin geleceği için büyütüyoruz. Şimdiye kadar bütçemiz hep denk gitti. Bütçenin yüzde 83 gerçekleşmesi küçümseniyor. Yılsonuna kadar bu oran yüzde 90’ı bulacak.

 

doğan-2

 

PARAYI İYİ KULLANIYOR

Başkan Doğan ekonomist ya da iktisatçı değil, başarılı bir çocuk doktoru ama parayı da zamanı da iyi kullanıyor.

2009’da belediyeyi devir aldığında bütçelerinin 60 milyon TL, 7 yılda 3.5 kat arttırarak 220 milyona çıkardıklarını, hedeflerinin 250 milyon TL’yi yakalamak olduğunu söyledi.

CHP’li üyelerin “Çok hızlı büyüyoruz” diye eleştirdikleri Başkan Doğan   “Parayı en iyi kullanan belediyeyiz. Bütçenin büyümesi de bunu gösteriyor. İşçisine, esnafına, müteahite borcu olmayan bir belediyeyiz. Milletin kuruşunu ziyan etmiyoruz. Hakkı, hukuku, adaleti, ayrım yapmadan herkese eşit veriyoruz. Parasal konularda hiçbir sıkıntımız olmadı. Hep başımız dik, alnımız açık oldu. Allaha çok şükür sadece şehir merkezinde değil köylerimizde de  hizmetlerimiz devam ediyor.  Her alanda örnek çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Eğitime, Türkiye’de en çok harcama yapan belediyeyiz. Camilere, cem evlerine, spora hep destek oluyoruz. Attığımız adımlar Türkiye’de ses getiriyor” dedi.

Türkiye genelindeki ilçe belediyelerin borç batağında olduğunu, işçisinin ve çalışanlarının maaşlarını zamanında ödeyemediğini bilenler Nevzat Başkanın yasal yollardan yarattığı kaynakları İzmit halkının menfaatleri için rantabl kullanmasını yadırgamakta haklılar.

Atalarımız boşuna, “İş bilinenin, kılıç kullananın” dememiş.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan paradan bahsederken, 2014 seçim vaatleri arasında yer alan kenttin vizyon ve prestij projelerinden olan  “Sanal Gerçeklik Küresi” ile “Deprem ve Afet Müzesi”ni anlattı.

Cephanelik Bölgesine yapmayı planladığı Sanal Gerçeklik küresinde bir kubbenin içinde 45 derecelik bir açıda bulunan koltukta eğitim amaçlı filmler izlenecek.

Burada dünyanın oluşumu, yıldız sistemi gibi bilimsel çalışmaları 10­ D sinema gibi izleyerek öğrenilecek.

Ayrıca dünyanın önemli noktalarında önemli günlerde küre içinde yapılacak yayın ile adeta orada olma duygusu hissedebilecek.

Sanal Gereklik Küresine entegre bir şekilde yapılacak olan “Deprem ve Afetler Müzesi” ise dev ekranlarda afetler ve deprem anlatılacak.

Dünyada yaşanmış büyük afetlerin nasıl oluştuğu bire bir görülecek.

Başkan Doğan’a ziyareti ve verdiği bilgilere teşekkür ederek yolcu ettim.

 

KEV TESİSİ, KOCAELİSPOR’UN

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile bir araya gelinir de Kocaelispo’u konuşmak olmazdı.

“Kocaelispor’un durumu ne olacak, borç batağından nasıl kurtulur?” diye sorunca önce derin bir oh çekti, sonra arkasına yaslandı ve anlatmaya başladı, “Kocaelispor’un borcunun nereden, kimden kaynaklandığını herkes biliyor., KEV tesisleri karşılıksız, ön koşulsuz Kocaelispor’a devredilmeden Kocaelispor’un düzlüğe çıkması mümkün değil.”

KEV yöneticilerinin tesislerin bulunduğu arsanın imara açılması şartını ileri sürdüklerini hatırlattığımda cevabı, “Hepimiz bu kentte yaşıyoruz. KEV tesislerin Kocaelispor adına toplanan paralarla yapıldığını cümle alem biliyor. KEV yöneticileri önce tesisleri Kocaelispor’a devretsin. Sonra arsanın imar değişikliği görüşülür, formül bulunur” oldu.

Ardından Kocaelispor gibi bir takıma süper ligde oynamak yakıştığını,

Kocaeli’de bir değil en az iki takımın süper ligde olması gerektiğini söyledi.

 

 

 

Kılıçdaroğlu, ‘PKK ve FETÖ üyesi’ şüphelilere sahip çıkıyor

 

Demokrasiyi, milli iradeyi, özgürlükleri en çok savunan CHP ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu son zamanlardaki uygulamaları ile hata üstüne hata yapıyor.

Zor dönemden geçtiğimiz, barışa, kardeşliğe, birlik ve beraberliğin korunmasına en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde aldığı kararlar, yaptığı açıklamalar ile partisinin oy kaybetmesine neden oluyor.

Yeni politikalar üretmek yerine CHP seçmeninin en hassas olduğu Türk milletini, Cumhuriyet’i ve TBMM’yi aşağılayan HDP Milletvekillerinin tutuklanmasına tepki gösteriyor.

Demokrasi’yi ve milli iradeyi yok etmek üzere yola çıkan ve TBMM’yi bombalayan FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgüt üyesi “mağdurlarına” sahip çıkıyor.

Yapılacak ilk seçimde PKK ve FETÖ destekçilerinden gelecek 3-5 oy uğruna kamuoyunda CHP ve oy veren milyonların “terör örgütleri” destekçisiymiş gibi bir algı oluşmasına neden oluyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve milletvekilleri bunu hep yapıyor.

Türk milletini, Cumhuriyeti ve TBMM’yi alenen aşağılamak, terör örgütü PKK propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek iddiaları ile gözaltına alınan HDP Milletvekillerinin tutuklanmasının ardından “Tutuklamalar milli iradeye darbedir” demişti.

 

kılıçdaroğlu

 

Oysaki CHP ve Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra Tek bir arkadaşım kendi ayaklarıyla mahkemeye gitmeyecek. Nasıl götürüyorlarsa, öyle götürsünler. Bu iş öyle kolay olmayacak. Zannediyorlar ki dokunulmazlığı kaldırırız, tereyağından kıl çeker gibi bunları mahkemenin önüne atarız. Yok öyle yağma” dediğinin farkında değil.

Bitmedi. Sayın Kılıçdaroğlu ve kurmayları basın ve ifade özgürlüğü savunucusu olarak PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine destek verdikleri iddiası ile tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi yazarlarına sahip çıkarken, yargıyı eleştirirken basın özgürlüğünün sınırsız olmadığını unutuyor.

Anayasa’nın Temel Hak ve Özgürlükler Bölümü ile Medeni Kanunun 24, 25. Maddeleri, özel yasalarla güvence altına alınan durumlarda yapılan yayınlar ve saldırılarda temel ölçütün “kamu yararı” olduğunu gözden kaçırıyor.

Başka? “Devlet güneydoğuda kasıtlı, planlı kıyım, katliam, işkence ve kötü muamele yapıyor. Vatandaşlara ağır silahlarla saldırıyor. Şiddet uyguluyor. Tüm hak ve özgürlükleri ihlal ediyor” yazan bildiriyi imzalayan akademisyenleri Eylül ayında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde ziyaret etmişti.

672 sayılı KHK ile Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenlerden HDP Genel Kongresi Divan eş başkanlığı yapan Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, HDP Kocaeli İl Başkanlığına atanan Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, HDP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Prof. Dr. Nilay Etiler Lordoğlu’nu İzmit’te ziyaret ederek haklarını her platformda savunacaklarını söylemişti.

 

 

SEKA KAĞIT MÜZESİ HAYIRLI OLSUN

 

Bir zamanlar kağıt denince akla SEKA, SEKA denince İzmit gelirdi.

6 Kasım 1936’da ilk kağıdın üretildiği SEKA fabrikası teknolojideki hızlı değişime ayak uyduramayınca kapatıldı.

10 Mart 2005 tarihinde Büyükşehir’e devredilmesinin ardından tesisler bir süre kendi kaderine terkedildi.

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun öncülüğünde hazırlanan proje doğrultusunda 30 milyon lira harcanarak hazırlanan “Seka Kağıt Müzesi”

dün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile açıldı.

Müzesi açılmadan önce gezdim, yazdım. Katkı verenleri, sahip çıkanları, emek harcayanları kutluyorum.

“Seka Kağıt Müzesi”nin resmi açılışının “Seka Kağıt Fabrikası”nın resmi açılış tarihi 6 Kasım 1936’dan 80 yıl sonra 6 Kasım 2016 tarihine denk getirilmesi çok anlamlı idi.

 

müze

 

Bugün, “Seka Kağıt Müzesi” açılışı ilgili olumlu ya da olumsuz eleştiri yapmama kararı aldım.

Ama Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın “Müzelerin bir eğitim fonksiyonu vardır. Kağıdın önemi hiçbir dönemde azalmaz. Bir tüketim malı olarak belki daha az kullanılıyor olabilir ancak değeri asla azalmayacaktır. Seka Kağıt Müzesi Kocaeli’nin kentlilik bilinci açısından son derece önemli bir işlev görecektir. Şuanda tarihe tanıklık etmiş bir alanda yine bir tarihe tanıklık ediyoruz” açıklamasını yazmazsam sayın bakana haksızlık etmiş olurum.

Her ortamda savunduğum “Söz Uçar Yazı kalır” sözünü destekleyen kağıdın üretildiği Seka Kağıt Fabrikasının açılışından 80 yıl sonra “Seka Kağıt Müzesi”ne dönüştürüldüğüne tanıklık ettiğimi yazmazsam kendimi Sekalılara af ettiremem.

 

müze1

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem