18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Çöp fabrikası Ak Parti’ye İzmit’te seçim kaybettirir

Galip Ataman

04 Kasım 2016 tarihli yazısı

Kocaeli’de günde kişi başına ortalama 1 kilo, toplam 2 bin ton çöp üretiyoruz.

Önümüzdeki yıllarda bu rakam 4-5 bin tonu bulacak.

İzmit İZAYDAŞ ve Dilovası Çöp Depolama alanlarının 3 yıllık ömrü kaldı.

Bugünden önlem alınmazsa Kocaeli’nin tamamında 20 yıl öncesine dönülecek.

Hızlı hareket edilmez, yeni tesis kurulmaz, depolama alanları belirlenmezse çöpler yakılamayacak, depolanamayacak.

Çöp üretmekten vazgeçilmeyeceğine, aksine artacağına göre bugünden bir şeyler yapmak gerekiyor.

Aldığı önlemler, yaptığı çalışmalar ile “en hızlı çevreci” olduklarını kanıtlayan

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve genel sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın da öyle yaptı.

İzmir, Balıkesir, Manisa, Diyarbakır, Van başta olmak üzere birçok il de olduğu gibi Kocaeli’de üretilen çöplerin sağa sola dökülmemsi için bilimsel, katılımcı ve şeffaf çalışmalar in aylar yıllar öncesi düğmeye bastı.

Siyasi parti ve sivil toplum örgüt yöneticilerini, muhtarları, belediye başkanlarını, akademisyenlerive gazetecileri en son teknoloji ile yapılmış “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” bulunanViyana (Avusturya), Amsterdam (Hollanda), Paris (Fransa), Torino (İtalya)’ya götürdü.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi profesörlerine su havzaları ve topografik yapı ile ilgili rapor hazırlattı.

Uzmanlara belirlenen 6 ayrı yer ile ilgili atık taşıma mesafelerini, yerleşim alanlarına uzaklığını, finansmanı çıkarttı.

Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi için saha araştırması yapılan Dilovası-Köseler, Körfez-Toylar, Derince-Kaşıkçı, İzmit-Solaklar, İzmit-Çayırköy, İzmit-Orman Depo Mevkii arasında en uygun yerin “İzmit-Orman Depo Mevkii” olduğunu açıkladı.

Yere seçimi konundaki görüşümü ve düşüncelerimi Tahir hocanın  “Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” sunumu sonrası bu köşede yazmıştım.

Desteğimi bazı sakıncalara rağmen kamuoyu ile paylaşırken çöp Fabrikası yerinin siyasi malzeme ve polemik konusu yapılmamasını istemiştim.

İzmit’e 13, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesine 5, çevre köylere 2-5 kilometre mesafedeki yer ile ilgili bırakın çatlak sesleri aksine destek var.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Bu şehir için yeni çöp fabrikası şarttır. Biz her konuda desteğe hazırız” dedi.

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi yeni çöp fabrikasının zorunluluk olduğunu, biran önce yapımına başlanması gerektiğini açıkladı.

“Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”nin İzmit Orman Depo alanına yapılmasına Avrupa gezisine katılan belediye başkanları ile muhtarlar onay verdi.

Büyükşehir Belediyesi150 hektarlık yeri açıkladığına,800 milyar lira para hazır olduğuna göre sıra 4 yılda tamamlanması planlanan“Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” için bürokratik işlemlerin tamamlanması ve kazmanın vurulmasına geldi.

 

7-yer

 

FATURA AK PARTİ’YE ÇIKAR!

Akademisyenlerin hazırladığı rapor doğrultusunda yer açıklandı, para var, siyasiler ve çevrecilerden şimdilik çatlak ses de yok.

“Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi”nin İzmit Orman Deposu mevkiinde yapılacak olmasına tesis çevresindeki Üçgaziler, Kabaoğlu, Sekbanlı Köylerindde yaşayan vatandaşların, muhtarların sessiz kalması, siyasilerin onay vermesi “sorun yok” anlamına gelmesin.

Daha önce gündeme gelen Dilovası-Köseler’den siyasi iradenin isteği, Körfez-Toylar ve Derince-Kaşıkçı’dan belediye başkanları ile çevrecilerin tepkisinin ardından vazgeçilmesi sonrası İzmit’te karar kırılmasına bugünlerde fazla tepki olmaması yetkilileri yanıltmasın.

Birileri bugünlerde susuyorsa, yer seçimine fazla tepki koymuyorsa,“Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” yer seçimine gönülden onay verdikleri anlamına gelmemeli.

Dilovası, Körfez, Derince’deki tepkiler karşısında karar değiştiren, İzmit’in Kocaeli çöplüğü olmasına seyirci kalanlar tepkilerini ilk seçimde gösterecektir, faturayı AK Parti’ye çıkartacaktır.

Yazdıklarım, öngörülerim, seçimde alınacak sonuç kimseyi şaşırtmasın.

Büyükşehir Belediyesi ve Ak Parti yöneticileri, “Nerede yanlış yaptık? Katıldığımız seçimlerde Sefa Sirmen dahil tüm adaylar karşısında seçim kazanırken şimdi ne oldu da kaybettik?” diyerek suçlu aramaya kalkmasın.

CHP kalesini 2004 seçimlerinde ele geçiren, girdiği 3 seçimde ard arda AK Parti Bayrağını Belsa-Plaza’ya diken siyasileri ,“Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi” yer seçimi konusunda uyarıyorum. Benden söylemesi.

 

izmit-orman-depolama

 

 

Taşocağı OSB’de sona gelindi

 

Kocaeli’nin en önemli sorunu “trafik ve ulaşım” gibi görünse de ilk sırada “çevre” olduğu gerçek.

Kocaeli Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi ekipleri 7/24 on-line sistemi ile denetlemelerini sürdürüyor.

Alınan önlemler ve caydırıcı uygulamalar ile son yıllarda hava, deniz, kara, doğa kirliliğinde inanılmaz iyileştirme var.

Ama sanayinin yoğun olduğu Dilovası, Körfez gibi ilçelerde çevre sorunlarının tamamen ortadan kalktığını, sıfır çevre kirliliği olduğunu söylemek zor.

Özellikle 21 birinci sınıf ve 50 kadar ikinci sınıf olmak üzere 71 taşocağının faaliyet gösterdiği bölgemizde tozların çevreyi kirlettiğini, katledilen doğanın görsel kirlilik yarattığını herkes kabul ediyor.

Ruhsat bekleyen Körfez’de 11, Gebze’de 10, Dilovası’nda 7, İzmit’te 3, Gölcük’te 3, Kandıra’da 3, Kartepe’de 2 taşocağı faaliyete geçerse çevrenin nasıl kirleneceğini varın siz düşünün.

Yeraltı sularına, tarım ve yaşam alanlarına vereceği zararı tahmin etmeye çalışın.

 

taş-ocakları

 

2011 YILINDA BAŞLADI

Geçmişte bilinçsiz ve gelişigüzel açılan taşocaklarının çevreye ve yaşam alanlarına verdiği zararı önceki Vali Ercan Topaca 2011 yılında havadan yaptığı izlenim sonrası görmüş ve çalışma başlatmıştı.

Özellikle  D-100 karayolu ve TEM Otoyolu kenarında çevre ve görsel kirliliğe neden olan taşocaklarını disipline etmek, oluşan sorunları önlemek amacıyla “Organize Sanayi Bölgesi” çatısı altında toplama kararı almıştı.

Maden ve taş ocağı sahipleri ile bir araya geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) yetkilileri ile görüştü.

Kocaeli Valiliği Mahalli Çevre Kurulu 11 Aralık 2013 tarihinde “Taşocağı Organize Bölgesi”nin Gebze Kargılı Köyü güneybatısında bulunan orman alanında Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) tarafından belirlenen yaklaşık 50 bin dönümlük arazi üzerine kurulması kararı aldı.

O tarihte şehir içinde kalan taşocaklarının insan ve çevre sağlığı açısından tehlike oluşturmasını ve vatandaşların şikayetlerini minimize etmek amacıyla alınan karar, 3213 Sayılı Maden Kanunun 29. Maddesi, “Taşocakları osb i” kurulmasına izin vermediğinden gerçekleşememişti.

Vali Ercan Topaca Kocaeli’den Hatay’a gitti. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 1 Ekim 2014 tarihinde Kocaeli’ye gelerek göreve başladı.

Bu arada 3213 Sayılı Maden Kanunda 4 Şubat 2015 tarihinde yapılan değişiklikle, birden fazla ruhsatın bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren taşocaklarının ortak proje yapmasına, “Taşocakları Bölgesi” kurulmasına izin çıktı.

Değişikliğe göre kurulacak Taşocakları Bölgesine taşınma kararına ruhsat sahipleri itiraz etmezse genel müdürlük karar verecek.

Hak sahipleri karşı çıkarsa Enerji ve Tabii Kaynaklar, Sanayi, Çevre Bakanlarını oluşturduğu 3 kişilik kurul kararı istenecek.

Sayın Güzeloğlu Bakan Fikri Işık’ın da desteğini alarak yasada yapılan değişiklik konusunda düğmeye bastı.

Daha önce Mahalli Çevre Kurulu’nun 11 Aralık 2013 tarihinde aldığı karar Gebze Kargılı Köyü güneybatısında bulunan orman alanında yaklaşık 50 bin dönümlük alanda, “Taşocakları Bölgesi” kurulması için çalışma başlatıldı.

Taşocağı sahipleri ile görüşüldü. Tamamı “Taşocakları Bölgesi”ne taşınmayı kabul ettiklerini beyan ettiler.

Bugünlerde Enerji ve Tabii Bakanlığı Madem İşleri Genel Müdürlüğü’nden taşa/ocaklarının taşınması ile ilgili karar bekleniyor.

Kararın gelmesinin ardından “Taşocakları Bölgesi”ndeki alt yapı hizmetleri  Valilikçe yapılacak.

Taşıma işlemi yapılırken ruhsat sahiplerinin kazanılmış hakları korunacak. Ruhsat sahasında bulunan tesislerin sökülmesi, taşınması ve yeniden inşa edilmesine ilişkin masraflar Bakanlıkça tespit edilecek, taşıma işlemini talep eden kamu kurum ve kuruluşu tarafından ruhsat sahibine ödenecek. 

Şimdiden hayırlı olsun diyor. “Taşocakları Bölgesi”ne taşınmayı kabul eden taşocakları sahipleri başta olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.

 

AKAR BUNU HEP YAPIYOR

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu gelişigüzel faaliyet gösteren taşocaklarını

“Taşocakları Bölgesi” çatısı altında toplamak için oldukça önemli mesafe almış ve sona yaklaşmışken her zamanki gibi yine konuşmuş olmak için konuşmaya başladı.

TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına taşocaklarını tek çatı altında toplayacak çalışmanın “Taşocakları Bölgesi” olduğunu bilmeden “Taşocağı Organize Sanayi Bölgesi”ni sormuş.

Soru önergesinde, “Yıllar içinde bırakın azalmayı taş ocağı sayıları arttı. Taşocağı OSB dediler, aradan 5 yıl geçti hala ortada bir şey yok. Şimdi soruyoruz; ne oldu bizim Taşocağı OSB? Vazgeçtiyseniz bunu kamuoyuyla paylaşın, vazgeçilmediyse de bilgilendirin. 56’sı aktif toplam 71 taş ocağının şu anki durumu nedir?” demiş.

CHP Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar’ın samimi olmadığı, niyetinin üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğu soru önergesinin içeriğinden belli.

“60 yıldır konuşuyoruz. Çok konuşan ama üretmeyen bir örgüt, bir parti olduk” diyen Haydar Akar, CHP’nin niçin iktidar olamadığını, yıllardır “kadrolu muhalefet partisi” olduğunu çok güzel özetlemiş.

Dün Gebze bölgesinde Taşocakları Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına karşı çıkan CHP Milletvekili Haydar Akar, bugün Enerji Bakanından 5 yılda Taşocağı Organize Sanayi Bölgesinin neden kurulmadığını soruyor.

Taşocağı OSB kurulmasından vazgeçilmiş ise kamuoyuna açıklanmasını istiyor.

İlahi Haydar Akar! Çevreyi bu kadar çok düşünüyorsun, Taşocakları Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasını bu kadar çok istiyorsun cevabı Ankara’da TBMM’de aramak yerine Vali Güzeloğlu’nun kapısını çalıp kahvesini içerken öğrenemez miydin?

Öyle yapmış olsaydın kurulacak olan alanın adının Taşocağı Organize Sanayi Bölgesi değil de Taşocağı Bölgesi olduğunu, sistemin nasıl çalışacağı konusunda da bilgi sahibi olurdun.

Hem Taşocağı Bölgesi kurulup kurulmayacağının cevabını almak için günlerce, haftalarca, aylarca beklemezdin.

Haydar Akar bu. Aklına geleni yapar! Dün söylediklerini, karşı çıktıklarını bugün unutur.

Taşocağı Bölgesi kurulmasında olduğu gibi.

 

 

İl emniyet müdürü Necati Denizci, ilimize hoş geldiniz

 

Untitled-1

 

Batman il emniyet müdürü iken Kocaeli il emniyet müdürlüğüne atanan Necati

Denizci, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nu ziyaret ederek göreve başladı.

Sayın müdüre ilimize “hoş geldiniz” diyor, başarılar diliyorum.

Deneyimli, tecrübeli bir emniyet müdürü olduğu çalıştığı illerdeki performansından belli olan müdür Denizci çok şanslı.

Birincisi, Hasan Basri Güzeloğlu gibi disiplinli, herkesle barışık, uzlaşmacı, hoşgörü sahibi, kararları ile kısa sürede sonuca varan, mesai arkadaşlarına sahip çıkan, başarıyı ödüllendiren, gülen yüzlü bir Vali ile çalışacak.

İkincisi, Kocaeli işçilerin ve üniversite öğrencilerinin yoğun olduğu bir il olmasına rağmen sakin bir şehirde görev yapacak.

Sayın müdür, tekrar hoş geldiniz diyor, başarılar diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem