21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Proje okul istemiyoruz ‘marka’ okul istiyoruz

Galip Ataman

02 Kasım 2016 tarihli yazısı

Eğitimde kalitenin artması, başarı çıtasının daha yukarılara çıkması için çalışmalar yapılırken “proje okul” uygulaması ile ortam gerildi.

Bilgili, yetenekli, üstün zekalı öğrencilerin devam ettiği İstanbul, Kabataş, Pertevniyal, Haydarpaşa, Kadıköy, Vefa Anadolu Liselerinde tansiyon yükseldi.

Sayıları 163’Ü bulan proje okulun imam hatip lisesine dönüştürülmek, eğitimin yozlaştırılmak istendiği iddiaları kafaları iyice karıştırdı.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların yarattığı bilgi kirliliği sonucu başlayan eylemler sosyal barışı bozdu.

Peki bu inatlaşmada kim haklı kim haksız? Bölgelerinde ve alanlarında en başarılı 155 okulu “proje okul” seçen milli eğitim bakanlığı mı?

Yoksa, eğitimde keyfi bir uygulama başlatıldığını iddia eden İstanbul’da bazı okulların öğrencileri, velileri, eski mezunları mı?

Haklı ya da haksızı belirlemeden önce geliniz “Proje okul nedir? Uygulama ne zaman başladı? Proje okulnasıl belirleniyor, seçilme şartları ve kriterleri nedir?Marka okullar imam hatip lisesine mi dönüştürülüyor? Eğitim yozlaştırılmak mı isteniyor? Okullara keyfi, yanlı yönetici ve öğretmenler mi atanıyor?” sorularına cevap arayalım.

Milli eğitim bakanlığınca hazırlanan, 1 Eylül 2016 tarih ve 29818 sayılı resmi gazetede yayınlanan “Özel Program ve Proje Uygulayan Eğitim Kurumları Yönetmeliği”ne göre,bakanlıkça belirlenenproje okullarda aranan şartlar;

Bir; Fiziki alt yapıya, donanıma, insan kaynağına sahip olacak, bulunduğu yerde eğitsel ve sosyal faaliyetleri ile öne çıkmış olacak.

İki; Bakanlığın kabul ettiği uluslararası yetkili kurum ve kuruluşlarca akredite edilmiş olacak.

Üç; Merkezi sınavlarda kendi türünde başarı ortalamasına göre il genelinde ilk beş dereceye sahip olacak.

Dört; Okulun açılış tarihi, yapısı veya yetiştirdiği devlet adamları itibarıyla tarihi nitelik taşıyor olacak.

Beş; Sivil toplum kuruluşları ile görev alanına uygun kendine has uygulamalar ve kapsamlı çalışmalar içeren konularda protokol yapmış olacak. 

Altı; Proje okul seçilmesi istenen ama dezavantajları veya başka bir nedenle beklenen gelişimi sergileyemeyen okullardan kapsamlı bir gelişim planı hayata geçirmek üzere seçilmiş olacak.

Yedi; Alana ait bir dal programında eğitim yapan mesleki ortaöğretim kurumu (İmam Hatip Lisesi) olacak.

 

ilk-yazıya-(1)

 

MÜDÜR VE ÖĞRETMENLER

Yukarıda sıraladığım 8 maddeden proje okullarda aranacak şartları belirleyen ilk altısına kimsenin itirazı yok.

Aksine İstanbul, Kabataş, Pertevniyal, Haydarpaşa, Kadıköy, Vefa Anadolu Liseleri öğrencileri ile eski mezunları okullarının bilgili, yetenekli, üstün zekalı öğrencilerin devam ettiği “marka okul” olmasının bakanlıkça tescil edilmesinden memnunlar.

Altıncı ve yedinci maddelerde yazan kriterler ile imam hatip liselerinin proje okula dönüşmesine olanak sağlandığının farkında bile değiller.

Bana göre günlerdir süren tartışmaların, protestoların, eylemlerin nedeni;

1 Eylül 21016 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik sonuna eklenen geçici maddeye Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte valiliklerce ataması ve görevlendirilmesi yapılmış öğretmenler ile yöneticilerden dört veya sekiz yıllık görev süresini tamamlayanların görevleri sona erer” yazması.

Milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz’ın 2 ay önce yürürlüğe giren yönetmeliğin geçici maddesine dayanarak proje okula dönüştürülen liselerin başka okullara gönderdiği müdür ve öğretmenlerin yerine Eğitim Bir Sen üyelerini yanlı ve keyfi görevlendirmesi.

Milli eğitim bakanlığının geçen sene rafa kaldırdığı, “Öğretmene 8 Yıl Rotasyon Yönetmeliği”ni bu sene uygulayacağını açıklayarak sadece proje okula dönüştürülen Türkiye’nin en başarılı “marka” liselerden başlaması.

Eğitim paydaşları tarafından tartışılmadan, akademisyenlerin görüşü alınmadan, “Ben yaptım oldu” mantığı ile uygulamaya konması.

 

sadas

 

PROJE OKULLAR LİSTESİ

Proje okullar ile ilgili iddialar, tartışmalar, protestolar sürerken Türkiye genelinde toplam 163 proje okulun illere dağılımına bakalım.

KOCAELİ; Çıkardığı şampiyonlar ile Kocaeli’nin gururu ve okullar sıralamasında il birincisi Kocaeli Fen Lisesi.

Kur’an merkezli okuyan, düşünen ve üreten nesil yetiştirmek amacı ile geçen sene eğitime başlayan İzmit Mehmet Akif Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi.

2016-2017 eğitim öğretim yılı açılan İzmit Necip Fazıl Kısakürek Anadolu İmam Hatip Lisesi.

İSTANBUL; Şehit Akın Sertçelik Anadolu İmam Hatip Lisesi  (A.H.İ.L), Şehit  Timur Aktemur Kız A.İ.H.L, Başakşehir Şehit Hakkı Aras A.İ.H.L, Şehit Halil İbrahim Yıldırım A.H.İ.L, Şehit Kemal Ekşi A.H.İ.L, Şehit Servet Asnaz A.H.İ.L, Şehit Mehmet Güder A.H.İ.L, Şehit Osman Yılmaz A.H.İ.L, Şehit Mustafa Kaymakçı A.H.İ.L, Şehit Adil Büyükcengiz A.H.İ.L, Şehit Muhammed Fazlı Demir A.H.İ.L, Şehit Erol Olçok Kız A.H.İ.L, Şehit Erol İnce Kız A.H.İ.L, Şehit Ayşe Aykaç A.H.İ.L, Kadıköy Anadolu Lisesi (AL), Cağaloğlu AL, Kabataş AL, İstanbul (Erkek) AL, Pertevniyal AL, Vefa AL, Atatürk Fen L, Çapa Fen L, İstanbul Avni Akyol Güzel S.L, Haydarpaşa L, Hüseyin Avni Sözen AL, Aydın Doğan Güzel S.L, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal B. L, TFF Meral-Celal Aras Spor Lisesi.

ANKARA; Ümitköy A.İ.H.L,Milli İrade Kız A.İ.H.L, Özel Harekat Şehitleri A.İ.H.L, Şehit Ömer Takdemir A.İ.H.L.Şehit Ahmet Özsoy Kız A.İ.H.L,Şehit Ömer İpek Kız A.İ.H.L, Erkan-Volkan Yiğit A.İ.H.L, Şehit Ömer Halisdemir A.İ.H.L, Ankara Kız A.İ.H.L, Şehit Demet Sezen Kız A.İ.H.L, 15 Temmuz ŞehitleriA.İ.H.L, Tevfik İleri A.İ.H.L, Ankara Güzel Sanatlar L, Atatürk AL, Fen L, Türk Telekom Mehmet Kaplan Sosyal B. L,Ankara TVF Spor L.

İzmir: Şehit Erkan Er Kız A.İ.H.L, Şehit Abdullah Tayyip Olçok A.İ.H.L, Şehit Hakan Gülşen A.İ.H.L, Şehit Ömer Halisdemir Kız A.İ.H.L, Bornova AL, İzmir Fen L, Cihat Kora A. L.

Son sözüm; Liselerin Anadolu Lisesi’ne, Anadolu Liselerinin Fen Lisesine dönüştürülerek eğitimde kalitenin, başarıda çıtanın düşürüldüğü bir ortamda adı “marka lise” olsa ne olur, “proje okul” olsa ne olur?

İstanbul’da yetenekli, üstün zekalı TEOG şampiyonlarının kayıt yaptırdığı   “marka liseler” proje okul yapılarak sıradan liseye dönüşüyor.

Kocaeli’de ikisi imam hatip, biri fen olmak üzere 3 lise proje okul yapıldı. Kocaeli’nin proje okula ihtiyacı yok. Kocaeli ortaokullarından mezun şampiyon öğrencilerin İstanbul marka liselerine gidişini engelleyecek “marka liselere” ihtiyaç var.

Kocaeli’de proje okul da, marka lise de açsanız yetenekli, başarılı, üstün zekalı TEOG şampiyonlarının İstanbul başta olmak üzere komşu illerdeki liselere gitmesini engelleyemeyiz.

Bir dönem TBMM Eğitim Komisyonu Başkanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yapan, halen Milli Savunma Bakanlığı koltuğunda oturan eğitimci Sayın Fikri Işık’a sesleniyorum; Sayın bakan geliniz, Kocaeli’de TÜBİTAK denetim ve kontrolünde eğitim verecek “Bilim ve Teknolojisi Lisesi” açalım.

 

 

Gölcük’te, öğrencilerden 10’ar lira toplanıyormuş!

 

Deveye “boynun eğri” demişler. Cevabı, “Nerem doğru ki” olmuş.

Milli eğitimin aldığı kararlar, başlattığı uygulamalar devenin cevabını hatırlatıyor.

Tüm liselerin Anadolu lisesine, tüm Anadolu liselerinin fen lisesine dönüştürülmesi, İstanbul’da marka liselerin proje okul yapıldığı bir dönemde milli eğitimde yaşananları yadırgamıyorum.

Liyakatın çok konuşulmasına ve tartışılmasına rağmen atamalarda keyfiliğin tavan yaptığı günümüzde yasa ve yönetmelikler bir kenara bırakılarak “ben yaptım oldu” mantığı ile alınan kararları hoş karşılıyorum.

Gölcük’te 27 bin ilk, orta ve lise öğrencisinden toplanan 10’ar lira fotoğraf parası gibi.

Biliyorum kiminiz “Ne parasıymış?” diye soracak, bazılarınız da “Alt tarafı 10 lira. Ne var büyütecek?” diye tepki koyacak.

Anlatayım. Gölcük ilçe milli eğitim müdürlüğü yöneticileri eğitimin kalitesini arttıracak, başarı çıtasını yükseltecek önlemler alacağı, projeler üreteceği yerde öğrencilere güvenlik gerekçesi ile “tek tip kimlik kartı” çıkartılmasını kararlaştırmış.

Yeni çıkartılacak öğrenci kimlik kartlarına yapıştırılacak fotoğrafların yeni olması için dışarıdan bir fotoğrafçı ile anlaşılmış.

Öğrencilerden toplanacak 5’er liralar ile ilgili okul müdürlerinin öğretmenlere duyuru yapması beklenirken karar değişmiş.

Gölcük milli eğitim yöneticileri resmi bir karar olmadan toplanacak paranın tamamının fotoğrafçıya gideceğini, kendilerine bir şey kalmayacağını düşünmüş olmalılar ki öğrencilerden 5 TL yerine 10 TL toplanmasına karar vermişler.

İddia böyle. Rakam büyük. 27 bin öğrenciden 10’ar TL’den 270 bin TL para toplanacak.

İddianın yasal ve etik olmayan yanı ise bu paranın 135 bin lirası fotoğrafçıya, 135 bin lirası para toplanmasına karar veren yöneticilere verilecek olması.

Bakanlık, valilik, milli eğitim müdürlüğü her fırsatta öğrencilerden her ne ad altında olursa olsun para toplanmamasını isterken Gölcük’te 27 bin öğrenciden 10’ar lira fotoğraf çektirme karşılığı para istenmesine anlam veremedim.

Öğrenci ve velisi “Çocuğumun fotoğrafı var, kimlikte onu kullanın” diyenlere verilen cevap “Olmaz. Fotoğraflar yeni çekilecek ve tek tip olacak” denmişmiş!

İhale yapılmış mı yapılmamış mı, öğrencilerin resimlerini çekecek fotoğrafçı kimdir, neye göre belirlenmiş bilmiyorum. Bildiğim, duyduğum yığınla iddia ve şikayet olması.

Öğrencilerden güvenlik gerekçesi ile yeni kimlik kartlarına yapıştırılacak fotoğraf için birer fotoğraf istemek yerine çektirilecek fotoğraflar için fotoğrafçıya verilecek 135 bin parayı hadi anladım diyelim.

Ya kalan 135 bin lirayı kimler niçin alacak, onu anlayamadım!

Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı’nın bilgisi olduğunu sanmıyordum ama yine de sormak istedim.

Konuştuğumda, “Hocam böyle bir kararımız yok, olamaz da. Araştırıp varsa müdahale edeceğim” dedi.

Öğrencilerden toplanacak 270 bin lira fotoğraf parası ile ilgili iddiaların doğru olamamasını diliyorum.

Doğru olsa bile Kaymakam Adem Yazıcı’nın müdahale edeceğine adım gibi inanıyorum.

Okulların onlarca ihtiyacının karşılanması için yöneticilerin öğrencilerden para toplama konusundaki sıkıntıları, rahatsızlıkları bilinirken şimdi fotoğraf için para toplanacak olmasına hiçbir anlam veremiyorum.

Şimdi öğrencilerden 10’ar bin lira toplanmasını isteyenler savunmaya geçecek.

Öğretmenlerin fotoğraf için 10’ar lira istediğini öğrenen öğrenci velileri tepki gösterecek.

Umarım, bu yazının yayınlanmasının ardından 7 bin öğrenciden alınacağı iddia edilen 270 bin TL fotoğraf parası toplanmadan keyfi karardan vazgeçilir.

 

 

Kaçak Etüd merkezi ve ilçe şube müdürüne soruşturma

 

Gölcük milli eğitim müdürlüğünden başladık, Gölcük milli eğitim müdürlüğü ile devam edelim.

Geçtiğimiz yıllarda Fethullah Gülen/Paralel Yapıya yakın dereshane ve etüd merkezleri kapatıldı.

15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından Fethullahçı Terör Örgütüne finansal kaynak sağlayan diğer okul ve kurumlar açılmamak üzere kapatıldı, mal varlıklarına el kondu.

Öğrencilerin dershane boşluğunu kapatmak amacıyla etüd merkezlerinin açılmasına izin verildi.

Ve etüd merkezleri mantar gibi açılmaya, dershanelerin yerini almaya başladı.

Gölcük’te açılan “Özel Defne Etüd Eğitim Merkezi” ile ilgili iddialar milli eğitim şube müdürü Naim Yüksel’in başını ağrıtmaya başladı.

Untitled-1

Naim hocanın eşinin de ortakları arasında bulunduğu  “Özel Defne Etüd Eğitim Merkezi” meğer milli eğitimden izin almadan öğrenci kaydetmiş ve faaliyet gösteriyormuş.

Türkçesi Gölcük’teki “Özel Defne Etüd Eğitim Merkezi” kaçakmış.

Kapatılmadan önce etüd merkezinde çıkan kavgaya müdahale ederek taraf olan Naim hocanın da ortaklardan olduğunun iddia edilmesi üzerine soruşturma başlatılmış.

Kaymakam Adem Yazıcı, Gölcük ilçe milli eğitim şube müdürü Naim Yüksel ile ilgili şikayet ve iddiaları olduğunu söyleyerek soruşturma başlatıldığını doğruladı.

Naim hoca ne der, ne düşünür bilmiyorum. Soruşturma sonrası iddiaların doğru olup olmadığı, eşinin kaçak çalıştırdığı “Özel Defne Etüd Eğitim Merkezi” ortağı olup olmadığını soruşturma sonrası öğreneceğiz.

Umarım şikayetler iddiadan öte değildir. Naim hoca “Özel Defne Etüd Eğitim Merkezi” ortakları arasında yer almamıştır.

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem