26 Nisan 2019 Cuma
Sabitzade
Çetin Gürol

Çetin Gürol

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Zorunlu staj istiyoruz

Çetin Gürol

31 Ekim 2016 tarihli yazısı

26-29 Ekim tarihleri arasında Türkiye Gazeteciler Federasyonu 52. Başkanlar Konseyi için Aydın ilimizin yolunu tuttuk.

Bendeniz TGF Yönetim Kurulu üyesi ve Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olmam nedeni ile TGF Üst Kurul delegelerimiz Levent Altun, Cemal Kaplan ve İsa Turhan ile toplantılara katıldık.
Öncelikle Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız Semra Şener ve yönetim kurulu üyesi dostlarımıza iyi ev sahipliklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.
Aydın Valimiz Ömer Faruk Koçak, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ve Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’a teşekkür etmek istiyorum.


Efeler diyarında Efelere yakışır bir şekilde ağırlandık.
Tarihi Geçmişimiz ile ilgili çok önemli bilgiler edindik.
Topuklu Efe olan Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Özlem Çerçioğlu’nu ve Nazilli Belediye Başkanımız Haluk Alıcık’ın samimiyetlerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Gönüllerimizde samimiyetleri ile taht kurdular.
Adnan Menderes Üniversitemizde ise çok önemli buluşma gerçekleştirdik.
Türkiye’nin en genç Rektörleri arasında bulunan Prof. Dr. Cavit Bircan ile buluşmamızda İletişim Fakültemizin de yetkililerini çağırması ve İletişim Fakültesinin ne kadar önemli olduğunu belirtmesi sohbetimizin uzamasına ve bizim 1 yıl önce İletişim Fakültesi öğrencilerine zorunlu staj getirilmesi teklifimizin masaya yatırılması ile devam etti.


Yaygın ve yerel medya kuruluşlarımızın her geçen gün kan kaybetmemiz nedeniyle İletişim Fakültelerimizin Türk Basınının eskisi gibi şahlanışa geçmesindeki ana reçete olduğunu düşünmekteyiz.
Hekim olurken, mühendis olurken, avukat olurken mutlaka zorunlu staj yapılırken, İletişim Fakültesinde ise böyle bir zorunluluk yok.
Düşünün yapılan bir tek haber ile toplumda infial yaratacak bir güce sahip olan basın ile ilgili heran gibi bir ustalık, kalfalık belgesi olmadan herkes gazete ve dergi açabiliyor.
Bizim önerimiz İletişim Fakültesi mezunu arkadaşlarımızın artık sahada yerlerini alabilmeleri. Ancak yeterli eğitim şu anki durumda verilemiyor.


Yerel gazeteler kendi yağı ile kavrulmaya çalışıyor. Eğer öğrenci kendi isteği ile staj yapmak istiyorsa, bu talebi ekonomik nedenler ile gazeteler doğru dürüst ücret verememekte.
Bu öğrenciler zorunlu staj yapmazsa sahada tecrübe sahibi olamıyor ve işsizler kervanına katılmak zorunda kalıyorlar.
Biran evvel bu kardeşlerimizin sahada tecrübe kazanmaları için gerekli düzenleme yapılmalıdır.
Bunun birçok faydası olacaktır.
Zorunlu staj olursa tecrübe sahibi olmaları yanı sıra yerel gazetelerimize de ciddi bir katkı sağlanmış olacak.
Zorunlu stajda devlet sigorta ve maaşını diğer stajlarda olduğu gibi ödeyecek.
Gazete ve televizyonlarımızda daha fazla stajer çalıştıracaklar.
Daha fazla basın emekçisi olursa siz değerli okurlarımız aynı haberleri değil, farklı haberleri ve röportajları da okuma fırsatı elde edersiniz.


Ben bir alaylı olarak İletişim Fakültesi mezunu kardeşlerimizin alanda daha fazla olmalarını istiyorum.
İşte bu düşüncelerimizin Adnan Menderes Üniversitesinde de dile getirilmesi ayrı bir keyif verdi. Bizim amacımız meslektaşlarımızın ve meslektaş adaylarımızın eğitim ve kişisel gelişimlerine fayda sağlamak.
Türkiye Gazeteciler Federasyonumuz çatısı altında bunları dile getirmeye devam edeceğiz.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi