21 Temmuz 2019 Pazar
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sezer Şener Komsuoğlu ve kardeşlerinden bir ilk

Galip Ataman

28 Ekim 2016 tarihli yazısı

Üniversitelerdünya inovasyon ligine girmek, teknoloji transferleri yapmak için yoğun çaba harcıyor.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Nobel Kimya Ödülüne layık görülüyor.

Gebze’de Bilişim Vadisi kuruluyor, büyükşehirlerde bilim merkezleri açılıyor.

Kamuda ve özel sektörde yerli ve milli teknoloji adına çok önemli kararlar alınıyor, ilerlemeler kaydediliyor.

Cumhuriyetimizin 93. Yılında vatan hainlerine, demokrasi düşmanlarına rağmen göğsümüzü kabartan projeler hayata geçiriliyor.

YGA’lar ile (Young Guru Academy) geleceğin bilim insanlarını yetiştirecek, sosyal inovasyıon projeleri üretecek ve hayata geçirecek “Anadolu’ya Bilim Göçü Projesi”ni bir değil birkaç yönü ile çok önemsiyorum.

Birincisi; YGA Liderlik Programına, Kocaeli Üniversitesi önceki rektörü ve YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu ile kardeşleri Trabzonspor Kulübü Başkanlarından Sadri Şener, TAV Hava Limanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sani Şener’in ev sahipliği yapması. Torunlardan Damla Şener Akkaynak ve Ozan Şener’in törene katılması.

İkincisi; Projenin, Trabzon’un 12 bin 500 nüfuslu, 750 metre rakımlı şirin ilçesi Şener kardeşlerin anneleri ve babalarının adına yaptırdıkları“Feride Ahmet Şener Ortaokulu”ndan başlaması.

Üçüncüsü; Türkiye’nin ilk 10’a giren 50 bin üniversite mezunu ve öğrencileri arasından seçilen titizlikle 50 gönüllünün çalışacağı projenin Türkiye’de ilk olması.

Dördüncüsü; Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olan YGA Liderlik Programında Sinan Yaman, Asude Altıntaş, Cemil Cihan Özalevli, Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, Ahmet Bozer’in de aralarında bulunduğu saygın ve başarılı üst düzey yöneticiler, akademisyenler, sanatçılar ve bilim insanlarının bulunması.

Beşincisi; Daha iyi ve yaşanabilir bir dünya için görme engelliler ile yetimlerin değişik alanlarda birlikte hayal hurmasına, birlikte üretmesine, birlikte imza atmasına olanak sağlaması.

Altıncısı; Geleceğin potansiyel bilim insanı çocuklarda bilim sevgisini canlı tutması.

Yedincisi; YGA Liderlik Programı Projesinin gelecek yıllarda önemli ödüllere layık olması, gönüllülerin kendilerini Nobel Ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar gibi bilim insanları yetiştirmeye adaması.

Sekizincisi; TAV CEO’su Sani Şener’in birikimlerini ve kazandıklarını  taçlandırdığı “Anadolu’ya Bilim Göçü Projesi”nin tüm Türkiye’ye dalga dalga yayılmasına köprüler oluşturması.

Dokuzuncusu; İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) yönetim kurulu üyesi ve kaptan köşkündeki Ozan Şener’in geçtiğimiz aylarda dünyaya gelen kızına “Tonya” adını vererek özünü ve Atalarının yaşadığı toprakları unutmaması.

Onuncusu; Cumhuriyetimizin 93. Yılını kutladığımız bugünlerde Tonya’dan start verilen Anadolu’ya Bilim Göçü Projesi”ne, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora’nın katılarak sahip çıkması, rahmetli Ahmet Şener’in horon teperken çekilmiş fotoğrafını Şener kardeşlere hediye etmesi.

 

ilk-yazıya-(2)-B

 

ŞENERLERİN MUTLULUĞU

Sürekli kendisini yenileyen, iş yerlerinde 54 bin kişi çalıştıran, 2015 yılında 61 milyon Euro ciro yapanTAV’ın CEO’su Sani Şener’in bugüne kadar sayısız projelere imza attığını, birçok sosyal sorumluluk projesine destek verdiğini bilmeyen yoktur.

Sahiplendiği, destek verdiği her projenin ayrı bir önemi ve ayrıcalığı olduğunu bildiğim Sani Şener’in en çokmutlu olduğu, keyif aldığı projenin anne ve babasının adını taşıyan “Feride-Ahmet Şener Orta Okulu”ndan başlatılan “Anadolu’ya Bilim Göçü Projesi” olduğunu düşünüyorum.

Tonya’daki törende Şener kardeşler adına konuşurken “Şirketimizin karlarını eğer böyle sosyal paydalarla taçlandırabilirsek bir anlamı var. Yoksa kar edip sadece ailenin içinde kalıyorsa hiçbir anlamı yok. Onun için dünyanın her bir köşesinde varız. Ama bütün oralarda kazandıklarımız, bizim en önemli unsurumuz sosyal projelere vakit ve nakit ayırmamızdan geçiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Tonya’daki bu eğitim seferberliğiyle gurur duyuyorum” sözleri beni doğruluyor.

Sani Şener, alacağı bin saatlik eğitim sonrasıYGA Liderlik Programını üstün başarı ile tamamlayarakYGA Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazananlarınLondra, New York, Boston ve Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen Harvard, MIT, Stanford ve UC Berkeley gibi seçkin üniversitelerle global stratejik işbirliği gerçekleştirdiğini gördüğünde mutluluğu bir kat daha artacaktır.

Bilim ve teknolojinin baş döndürecek şekilde hızla geliştiği bir süreçten geçerken Anadolu’ya Bilim Göçü Projesine ev sahipliği yapacak YGA Liderlik Programını gerçekleştirenleri, destek verenleri, hayata geçirenleri kutluyorum.

Sezer Şener Komsuoğlu, Sadri Şener, Sani Şener’in sosyal sorumluluk projeleri ile yakından ilgilenen, bilime ve teknolojiye destek veren herkese örnek olmasını diliyorum.

 

ilk-yazıya-(1)

 

YGA PROGRAMI NEDİR

YGA Liderlik Programı, uluslararası sivil toplum örgütü olup 2000 yılında Türkiye’de kuruldu.

Geçtiğimiz günlerde Trabzon Tonya Feride-Ahmet Şener Orta Okulu’nda başlatılan bir Anadolu’ya Bilim Göçü Projesidir.

Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmayı hayal eden, bu hayalini geleceğin liderlerini keşfederek sıra dışı düşünen, özgüvenli, başkalarını saygıyla dinleyip anlayabilen, birlikte başaran bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

Duke ve Berkeley Üniversiteleri ile imzalanan protokol doğrultusunda bu dersi alan öğrenciler ve YGA’nın diğer stratejik ortakları Harvard, Stanford ve MIT öğrencileri stajlarını “Anadoluya Bilim Göçü” projesinde yapmak üzere 3 haftalığına Türkiye’ye gelecek.

YGA Liderlik Programını üstün başarı ile tamamlayan YGA’lılar Londra, New York, Boston ve Silikon Vadisi’nde gerçekleştirilen YGA Liderlik Kampı’na katılma hakkı kazanır.

“Geri kalmış ülkeler yoktur, iyi liderlik edilmemiş ülkeler vardır” sözünden yola çıkan YGA sıra dışı bir liderlik okuludur.

Daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir dünya için, daha iyi liderler yetiştirmeyi hedefler.

Sadece kendini, kendi geleceğini düşünen değil yaşadığı topluma, dünyaya duyarlı olan, bensizce çalışan, proje üreten liderleri keşfetmekte ve yetiştirmektedir.

YGA Liderlik Programı, her sene Kasım ayının son haftasında Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleşen YGA Liderlik Konferansıyla başlar.

Her yıl YGA’ya başvuran yaklaşık 50 bin aday arasından seçilen 2 bin üniversite öğrencisi katılır.

Başvuru formu ve mülakat surecinin ardından YGA’nın sosyal sorumluluk projelerinde görev alacak 250 lider adayı seçilir.

Proje atölyelerinde sorumluluk alan lider adayları, 2 yıllık değerlendirme sürecinin sonunda, YGA Liderlik Okulu’na katılmaya hak kazanır. 
YGA Liderlik konferansı başvuru formuna “zirve.yga.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.

 

 

CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI KUTLU OLSUN

 

Cumhuriyetimizin 93. Yılını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ekim 1923’te arkadaşları ile kurduğu Lozan ve Misak-ı Milli tartışmalarının gölgesinde kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin 93. Yılını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” demesine rağmen dışarıda komşularımıza içerde terör örgütleriile savaşarak kutluyoruz. 

Cumhuriyetimizin 93. Yılını, FETÖ/PDY (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde anayasal düzene, hükümete, demokrasimize ve milletimize karşı kalkışılan darbe girişimine karışanlara karşı yürütülen temizlik operasyonları gölgesinde kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin 93. yılını, Anayasa değişikliği, Başkanlık sistemi tartışmalarının tavan yaptığı bir süreçte kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin 93. Yılını, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen ve geçtiğimiz günlerde uzatılan OHAL’in gölgesinde kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin 93. Yılını, demokrasi ve milli iradeye karşı kalkışılan darbe girişimine, siyasilerin toplumu geren konuşmaları ile bozulan sosyal barışa ve her kafadan yükselen çatlak seslere rağmen coşkuyla, birlik ve beraberlik mesajları vererek kutlayacağız.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak 93 yıl önce ilan edilen Cumhuriyeti ayakta alkışlayan TBMM 2. Meclis üyeleri ile Cumhuriyetin ilanı uğruna şehit düşen kahramanlarımızı rahmetle, minnetle, ükranla anıyorum.

Yaşasın Cumhuriyet. Yaşasın Demokrasi.

 

ataturk-ve-turk-bayragi-resimleri-17

 

 


Fetöcülerin gözaltı süresi 2 ay uzatıldı

 

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişiminin üzerinden 3 aydan fazla zaman geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dik durması, halkı meydanlara çağırmasının ardından FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün demokrasi ve milli iradeyi hedef alan darbe girişimine katılanlar ile sinsi planlarına destek verenler bir bir yakalanıp adliyeye sevk ediliyor.

Anayasal düzene, hükümete ve demokrasimize karşı kalkışılan darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle 3 ay süre ile açığa alınan ve işten çıkartılan kamu personeli sayısı 100 bini geçti.

Milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz’ın “İhraç edilen personel sayısı 28 bin163. Şu anda uzaklaştırma tedbiri devam eden personel 20 bin 88. Bu arada açığa aldıklarımızdan 5 bin 78 kişi iade edildi açıklamasına bakılırsa rekor öğretmenlerde.

Kocaeli’de açığa alınan, ihraç edilen öğretmenlerin sayısına baktığımızda; FETÖ/PDY örgüt üyesi olduğu iddiası ile hakkında yasal işlem yapılan 890 öğretmenden 626’sı meslekten ihraç edildi,38’i göreve başlatıldı, 229’unun  görevden uzaklaştırma uygulaması 2 ay uzatıldı.

 

koüü

 

ÜNİVERSİTEDE DURUM

15 Temmuz akşamı Anayasal düzene, hükümete ve demokrasimize karşı

kalkışan FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne destek veren kamu görevlileri arasında Kocaeli Üniversitesi öğretim elemanı ve idari personel de bulunuyor.

Darbe girişiminde bulunanlara destek verdiği iddia edilen 20’si öğretim elemanı ve 13’ü idari personel olmak üzere toplam 33 personelin 3 aylık görevden uzaklaştırması 2 ay daha uzatıldı.

Güneydoğu’da devleti katliam yapmakla suçlayan, güvelik güçlerini katil ilan eden, devletimizin bölünmez bütünlüğüne karşı çıkan PKK terör örgütüne destek veren “Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi” başlıklı bildiriyi imzalayan 21 öğretim elemanı ihraç edilmişti.

Aralarında profesörler Onur Hamzaoğlu, Nilay Etiler, Kuvvet Lordoğlu, Cengiz Erçin, Ümit Biçer, Veli Deniz, Zelal Ekinci’nin de bulunduğu 21 akademisyen ile ilgili disiplin ve ceza soruşturması devam ediyor.

Öte yandan FETÖ/PYD soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda evinde “Cumhurbaşkanı yüce divanda nasıl yargılanır” yayınları ve ses kayıtları bulunan Prof. Dr. İlker Çolak cezaevinde tutuklu bulunuyor.

 

 

 

Milli Eğitim Müdürü

Çelik’e geçmiş olsun

 

Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, önceki gün Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde başarılı bir ameliyat geçirdi.

Sağlık durumu iyi olan Çelik, dün taburcu edilerek evinde istirahat ediyor.

Sevgili kardeşim Fehmi Rasim Çelik’e geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum.

 

 

   

   rasim-çelik

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem