23 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şehir hastaneleri gerçeği ve CHP milletvekili Akar

Galip Ataman

26 Ekim 2016 tarihli yazısı

Son 14 yılda eğitim ve sağlıkta “devrim” niteliğinde önemli kararlar alındı, projeler hayata geçirildi.

Beğeniriz beğenmeyiz, sahip çıkarız çıkmayız, oy veririz vermeyiz ama eleştirdiklerimiz yanında yapılanları da kabul etmek zorundayız.

Geçmişe, çok uzaklara gitmeye gerek yok. Kullandığımız duble yolların, köprülerin, hava alanlarının yaşam kalitemizi ne kadar değiştirdiğini inkar edebilir miyiz?

80 yılda yapılandan daha fazla okul ve dersliğin son 14 yılda yapıldığına “hayır” diyebilir miyiz?

Her yıl artan çağ nüfusuna rağmen başarının olmazsa olmazı okul öncesinde nereden nereye gelindiğini, 25 kişilik sınıflarda yapılan tam gün eğitimde önemli mesafe alındığını görmezden gelebilir miyiz?

Milli ve yerli üretimde alınan kararları, bilişim teknolojisinde yakalanan tempoyu ve çıtayı “yok” sayabilir miyiz?

Sağlıkta zaman zaman yaşanan sıkıntılara rağmen vatandaşa sunulan hizmet kalitesinin gereksiz olduğunu iddia edebilir miyiz?

Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, her alanda vatandaşın yaşamını kolaylaştıracak kararlar alınmasaydı, projeler hayata geçirilmeseydi seçmen yapılan tüm genel ve yerel seçimlerde AK Parti’ye oy verirmiydi? Vermezdi.

e-muhtıralara, parti kapatma davalarına, darbe girişimlerine rağmen seçmen AK Parti’yi aralıksız 14 yıl tek başına iktidar yapar mıydı? Yapmazdı.

Komşularımızdaki savaşa, Güneydoğu başta olmak üzere her yerde teröristlerin hain saldırılarına, her gün gelen şehit cenazelerine, OHAL uygulamasına rağmen referandum sandığından bahsedebilir miydi? Edemezdi.

CHP ve milletvekilleri gerçekleri görmez, 14 yıllık başarıyı kabul etmez ise dominant yapısı baskın, siyaseten karizmatik, ikna becerisi yüksek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile uyumlu çalışan bugünkü hükümetyapılacak her seçimde kendi rekorunu kırar.

Kendisini yenilemeyen, halka güven verecek politikalar üretmeyen CHP ve milletvekilleri dün ve bugün olduğu gibi yarın da “kadrolu” muhalefete devam etmek zorunda kalır.

 

ŞEHİR HASTANELERİ

Cumhuriyet ile yaşıt CHP ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’a akıl verecek, “şehir hastaneleri” ile ilgili açıklamalarının partisine oy getireceğini söyleyecek değilim.

Varsın CHP milletvekili Haydar Akar gibi muhalifler hayal bile edemedikleri yatırımları eleştirmeye devam etsinler.

Başbakanlığı döneminde, 12 Eylül 2013’te İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 14 bin 405 yatak kapasiteli 15 Şehir Hastanesi protokolunu imzalayan Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık politikasına karşı çıkmalarını da eleştirmeyeceğim.

Cumhurbaşkanı olarak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Kocaeli ve İzmir Şehir Hastaneleri proje finansman anlaşmasına tanıklık eden Erdoğan kompleksinden vazgeçmelerini de önermeyeceğim.

Ama “Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşın aklı ile alay ediyor. Vatandaşın sırtına yüklenecek faturalardan bahsetmiyor” diyen CHP’li Akar ve onun gibi düşünenlere “şehir hastaneleri” gerçeğini kabul ettirecek değilim.

Dün Başbakan iken, bugün Cumhurbaşkanı olarak “Şehir hastaneleri benim hayalimdi” diyen, 1.180’i Kocaeli’de olmak üzere Adana, Ankara Bilkent ve Etlik, Elazığ, Gaziantep, İstanbul İkitelli, Kayseri, Mersin, Yozgat, İzmir Bayraklı, Konya, Manisa, Bursa ve Isparta’da yapılan 24 bin 405 yatak kapasiteli Şehir Hastanelerine karşı çıkma huyundan vazgeçmelerini de istemeyeceğim.

15 şehirde temelleri atılan, inşaatları yükselen, bünyesinde “kadın doğum ve çocuk hastalıkları, kalp damar hastalıkları, fizik tedavi ve rehabilitasyon, onkoloji, ruh sağlığı, yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri” olacak şehir hastanelerini göremeyen gözlere görmelerini, duymayan kulaklara duymalarını hatırlatacağım.

Devletin kasası hazineden 4 kuruş çıkmadan Kamu-Özel ortaklığıyla yapılacak, 25 yıl sonra sağlık bakanlığına devredilecek şehir hastaneleri ile vatandaşın alacağı sağlık hizmeti kalitesini arttıracağını kamuoyu ile paylaşacağım.

İnşaatları devam eden hastanelerin bir kısmı önümüzdeki aylarda açılarak vatandaşa hizmet vermeye başlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayalinin  gerçekleşeceğini yazacağım.

 

KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİ

Gelelim, CHP’li Haydar Akar’ın Kocaelililere çok gördüğü, bir türlü kabul edemediği, her fırsat ve ortamda eleştirdiği Kocaeli Şehir Hastanesi gerçeğine.

Kocaeli Şehir Hastanesi; 494 yataklı Bölge, 116 yataklı Onkoloji, 246 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk, 124 yataklı Kalp Damar Hastalıkları, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri ve 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi olmak üzere toplam 1.180 yataklı 6 ayrı hastaneden oluşacak.

12 Eylül 2013’te İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde Gama Holding ve Türkerler Holding ile protokol imzalanırken dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 9 katlı projeye karşı çıkmasaydı, hastanenin temeli 20 Mayıs 2015’te değil 2013 sonu ya da 2014’ün başlarında atılmış olacaktı.

İzmit Cephanelik Mevkiinde yapımı devam eden proje 6 katlı olarak revize edilerek daha geniş alana yayılmasaydı 1.250 yataklı Mersin, 750 yataklı Isparta, 500 yataklı Yozgat Şehir Hastaneleri gibi bu yılsonu açılacaktı.

Ya da Adana, Ankara, Eskişehir, Kayseri Manisa Şehir hastaneleri gibi 2017’de

hizmete girecekti.

Cephanelik’te 20 Mayıs 2015 tarihinde temeli atılan projenin 9 kattan 6 kata indirilerek daha geniş bir alana yayılmasının kaybettirdiği zaman nedeniyle

Kocaeli Şehir Hastanesinin açılışı gecikecek.

Belki de protokolleri 2013 yılında birlikte imzalanan 14 şehir hastanesi arasında en son açılacak.

 

Untitled-1

 

VALİ GÜZELOĞLU’NUN İKİNCİ ŞEHİR HASTANESİ

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde imzalanan 14 bin 405 yatak kapasiteli 15 Şehir Hastanesi protokolu 12 Eylül 2013’te imzalandı.

Törene bakanlar, milletvekilleri, başkanların yanı sıra hastanelerin yapılacağı illerin valileri de katılmıştı.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Mersin Valisi, Ankara Valisi Ercan Topaca Kocaeli Valisi olarak törene tanıklık etmişti.

 

ww

 

Dönemin Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 11 Mart 2104 tarihinde 447’si Genel, 145’i Onkoloji, 380’i Kadın-Doğum ve Çocuk, 191’i Kardiovasküler, 96’sı Psikiyatri Hastanesinden oluşan  toplam 1.259 yatak kapasiteli Mersin Şehir Hastanesi”nin temel atma törenine ev sahipliği yaptı.

Mersin Şehir Hastanesi inşaatı ilerlekken Vali Güzeloğlu 1 Ekim 2014 tarihinde Kocaeli’ye geldi.

Yaklaşık 14 ay sonra Cephanelik’te yapılacak 494 yataklı Bölge, 116 yataklı Onkoloji, 246 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk, 124 yataklı Kalp Damar Hastalıkları, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri ve 100 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi olmak üzere toplam 1.180 yataklı Kocaeli Şehir Hastanesi temel atma törenine ev sahipliği yaptı.

 

1

 

 

Her 2 hastanenin temel atma törenine Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun bir yıl ara ile 2 ayrı ilde toplam 2.439 yatak kapasiteli 2 ayrı Şehir Hastanesi temel atma törenine ev sahipliği yaparak bir ilk’e imza atarken Mersin Şehir Hastanesi önümüzdeki günlerde açılarak Mersinlilere hizmet etmeye başlayacak.

Temeli atılan ama inşaata başlanmayan Kocaeli Şehir Hastanesi ise belki de 15 şehir hastanesi arasında en son hizmete açılacak.

 

 

tt

 

Sekapark’a Kongre Merkezi

 

Kocaeli büyüyor, Kocaeli değişiyor, Kocaeli gelişiyor. Kocaeli sanayi kentinden turizm kentine yumuşak geçiş yapıyor.

Bu geçiş öyle dışarıdan bakıldığı gibi kolay olmadığı gibi kağıt üzerinde de yapılmıyor.

3 tarafı denizlerle çevrili, Sapanca Gölü’ne kıyısı bulunan, Samanlı Dağlarında kış turizmine açık, kıyılarda sağlık ve termal turizmine ev sahipliği yapacak Kocaeli’de oynayan taşlar günün koşullarına uygun yeniden yerlerine oturmaya başladı.

Metropoller, Kocaeli gibi büyükşehirler “kent meydanları, kongre ve kültür merkezleri, tarihi yapıları” ile anılırlar, şampiyon kulüp takımları ile övünürler.

Kocaeli olarak kent meydanımız yok, kongre ve kültür merkezimiz yok, tarihi yapılarımız yok, şampiyon kulübümüz yok.

Özellikle İzmit’de yıllardır eksikliği çekilen, olmadığı için otel salonlarına

sıkıştırılan önemli toplantılara ev sahipliği yapacak “Kongre Merkezi” eksikliğihep eleştiri konusu oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık koltuğuna oturduğu 2004 tarihinden buyana hep gündeme getirmesine, kamuoyuna açıklamasına rağmen “Kongre Merkezi” projesini bir türlü yapamadı.

Önceki gün sohbet ederken, Sekaparkile bağlantısı olan D-100 kenarında

Mannesman’dan devir alınan alana “Kongre Merkezi” yapacağını söyleyince

mutluluğumu anlatamam.

Başkan Karaosmanoğlu ve ekibine teşekkür ettim. Darısı kent meydanı projesine diyerek Perşembe Pazarı alanı ile eski valilik binası yerine yapılacak meydanlara diyerek dileğimi bir kez daha yineledim.

 

1.500 KİŞİLİK OLACAK

1955 yılında açılan, 2010 yılında kapatılan, Kalibre Boru sahibi Şerif Ünan, Erciyas Boru sahibi Ahmet Erciyas, Özel Boru sahibi İshak Akdaş gibi “borucular” yetiştiren “Mannesman Boru Fabrikası” alanı Başkan Karaosmanoğlu’nun talimatı kültür alanı olacak.

Büyükşehir Belediyesince hazırlanan projeye göre Sekapark sahili ile D-100 arasında kalan alan birleşecek.

ecek alanda

ile “Kongre Merkezi” olacak.

30 Dönümlük alan içerisinde yer alan mevcut binanın dış yapısı korunarak 1500 kişilik Kongre merkezi yanı sıra toplantı salonları, kent buluşmalarının yapılacağı özel mekanlar, sanat ve kültür aktivitelerine ev sahipliği yapacak şekilde düzenlenecek.

Kocaelililer Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu için Başiskele’de bilmem ne oteline gitmek zorunda kalmayacak.

Dini bayramlarda İzmitlilerin bir araya geldiği kent bayramlaşması için Yunus Emre Nikah Salonu ya da Antikkapı’nın personel yemekhanesi kullanılmayacak.

Türkiye’nin 81 ilinden gelen yaklaşık bin muhtarın katılımıyla kutlanan Muhtarlar Günü için Başiskele’de otel kiralanmayacak.

Başkan Karaosmanoğlu bugüne kadar önemli projeleri hayata geçirerek Kocaeli adını Türkiye ve dışına duyurmayı başardı.

Ama Kongre Merkezi’nin tamamlanıp hizmete açılması ile belki de ilk 10 arasına girecek projelerden birisini gerçekleştirmiş olacak.

Mannesman Boru Fabrikası alanının Büyükşehir Belediyesine verileceği günlerde alışveriş merkezi, turistik oteller yapılacağı çok yazıldı çizildi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanlık koltuğunda iyi ki İbrahim Karaosmanoğlu oturuyor.

O koltukta Karaosmanoğlu değil de Seka’nın kapatılması sonrası yüksek katlı binalar,v illalar, alışveriş merkezleri, kumarhane projesi hazırlayanlar oturuyor olsaydı “Kongre Merkezi” hayal olurdu.

O nedenle Başkan Karaosmanoğlu’na “Kongre Merkezi” projesi nedeni ile b,ir değil bin defa teşekkür ediyorum.

 

sa

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem