17 Temmuz 2019 Çarşamba
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Doğan Fransa’da ‘demokrasi FETÖ ve mülteci’ dersi verdi

Galip Ataman

24 Ekim 2016 tarihli yazısı

FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı darbe girişimine yaşlı-genç, kadın-erkek, iktidar-muhalefet 79 milyon tek yürek olduk ve karşı çıktık.

Tepkimizi Türk Bayrağı altında toplanarak birlik beraberlik mesajları vererek gösterdik.

Amayabancılara FETÖCÜ vatan hainlerinin TBMM’ni bombaladıklarını, tanklarla sivil halka saldırdıklarını, topla tüfekle masum sivillere ateş ettiklerini,241 şehit verdiğimizianlatamadık.

Demokrasi ve milli iradeyi doğrudan hedef alan FETÖ’nün sinsi yapısını yurt dışında yaşayanlara izah edemedik.

Son günlerde yurt dışındaki vatandaşlarımız, bilim insanlarımız, işadamlarımız, hükümet üyeleri sorumluluk alarak 15 Temmuz gecesi ve sonrası yaşananları yabancılar ile paylaştı.

 

DEMOKRASİ DERSİ VERDİ

Milletvekilive belediye başkanı olarak doğru bildiklerini söyleyen, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Asamblesinde, “demokrasi elçisi” olarak konuştu.

Fransa’nın Strasbourg kentinde 38 ülkeyi temsil eden 542 delegeye 15 Temmuz akşamı yaşananları ve FETÖ’nün sinsi planlarını anlattı.

Türkiye’yi eleştiren yabancılara, “Devletimiz ve Hükümetimiz, Türk milletinin demokratik yaşama haklarına karşı tehdit oluşturan PKK, KCK, FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı her türlü tedbiri kararlılıkla almaktadır. Bunu yapmak her ülkenin olduğu gibi bizim de en doğal hakkımızdır. Olağanüstü hal uygulaması ve yapılan bazı işlemler sadece terörle ilgili mücadele içindir ve tamamen zorunluluktan kaynaklanmaktadır” diyerek demokrasi dersi verdi.

Dünya gündeminin konuşulduğu kongrede mültecilere kucak açmayan Avrupa ülkelerini eleştirirken,

“Can kaygısıyla ülkelerini terek eden milyonlarca insan var. Ne yazık ki bu insanlık dramı karşısında kendilerini medeniyetin bekçileri olarak görenler sessiz ve dilsiz durumdalar. Her seferinde insan haklarından bahsedenlerin bu insanlık dramı karşısında sessiz kalmaları üzüntü verici bir durumdan da öteye çok düşündürücüdür. Türkiye olarak, ülkelerindeki savaştan kaçan 3 milyon insana kucak açtık, onlarla aşımızı, suyumuzu, havamızı paylaşıyoruz.İnsan hakları konusunda lafa geldiğinde mangalda kül bırakmayanların, benim ülkem Türkiye’den bu konuda öğrenecekleri çok şey var. Batının can korkusundan ülkelerinden kaçan, çocuk, yaşlı, güçsüzlere karşı takındığı tavır aslında kendi iç yüzlerinin dışa yansımasıdır. Umarız bu insanlık ayıbından bir an önce vaz geçerler de mültecilere gerekli yardım ve desteği sağlarlardedi.

Türkiye’deki OHAL uygulamalar ile ilgili eleştirileri cevaplandırırkende Uygulamalar anayasa, yasa ve uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülükler doğrultusunda yapılmaktadır ve hukuka uygundur. Türkiye’de 1397 belediye başkanı var. Görevden uzaklaştırılanların sayısı ise 30’u geçmiyor. Bunlar da OHAL kapsamında görevden uzaklaştırılmışlardır. Sadece bir partiye ait belediye başkanlarının görevden alındığı bilgisi de yanlıştır. Bir belediye başkanının seçimle iş başına gelmesi, kanunlara karşı gelmesini ve suç işlemesini gerektirmez. İster belediye başkanı, ister hakim, istergazeteci, kim olursa olsun her demokratik ülkede kanun önünde eşittir. Terör örgütleriyle işbirliği yapan, yardım eden bir belediye başkanının görevden uzaklaştırılması kadar doğru bir karar olamaz.Devlet, belediye başkanlarının siyasi iradesinin kalmadığı ve terör örgütünden aldığı emirler doğrultusunda hareket edenler için bunu yapmaktadır” şeklinde konuştu.

 

nevzat-dogan

 

PKK’YA TEPKİ GÖSTERDİ
İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının değerlendirmesi sonunda Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Asamblesi asil üyeliğine atanan Başkan Dr. Doğan, Kürtçe konuştuğu için görevden alınan belediye başkanları için bakın ne dedi, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir ve herkes hukuk önünde eşittir. Belediye başkanının Kürt olduğu ve anadilini konuştuğu için hapiste olduğu iddiası doğru değildir. Belediye başkanı Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma, terör örgütüne yardım ve yataklık etme, terör örgütü PKK’nın gizli şehir yapılanması KCK (Kürdistan Topluluklar Birliği) üyesi olmak iddiasıyla yargılandığı için tutuklu bulunuyor.”

 

DOĞAN EZBERLERİ BOZDU
Türkiye’yi, Fransa’nın Strasbourg kentinde toplanan Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Asamblesinde en iyi şekilde temsil eden, “demokrasi elçisi” olarak 15 Temmuz akşamı yaşananları, FETÖ sinsi planını ve mültecilerin dramını anlatan, Avrupalıların iddialarını tek tek çürüten, ezberleri bozan Başkan Doğan’ı kutluyorum.

15 Temmuz sonrası meydanlarda“Demokrasi, barış, birlik ve beraberlik, kardeşlik” mesajları veren, FETÖ/PDY Örgütüne gösterdiği tepki ile başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetin, kamuoyunun, İzmitlilerin takdirini alan Başkan Doğan’ın kararlı dik duruşu ard niyetli, ön yargılı FETÖ avcılarına örnek olsun!

Keşke, 15 Temmuz’dan sonra yurt dışına giden siyasetçi, belediye başkanı, bilim insanı, iş adamı, gazeteci, sporcu, sade vatandaş katıldıkları toplantılarda, bulundukları ortamlarda Bakan Dr. Nevzat Doğan gibi “demokrasi elçisi” olabilseler, yabancılara doğruları anlatabilseler!

 


 

Okullarda 15 Temmuz şehidi

Ömer Halisdemir köşesi

 

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ/PDY) 15 Temmuz akşamı kalkıştığı darbe girişiminin püskürtülmesin üzerinden 100 gün geçti.

Geride hainlerin hedef aldığı demokrasi ve milli iradeyi korumak için jetlere, tanklara, toplara, kurşunlara göğsünü siper eden vatansever asker, polis ve vatandaşların kahramanlık öyküleri kaldı.

O gece darbenin seyrini değiştiren 241 şehidimizi rahmet ile anıyorum, 2194 gazimize şükranlarımı sunuyorum.

Ama 15 Temmuz sonrası meydanlarda tutulan demokrasi nöbetlerini, Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çankaya Başbakanlık Köşkünde, Yenikapı Demokrasi Mitinginde verilen birlik ve beraberlik mesajlarını, görüntüleri çabuk unuttuk.

Varsın birileri verdikleri sözleri unutsun, alışık olduğumuz bildik huylarında ısrarla devam etsin!

Varsın birileri FETÖCÜ avına çıkarak kişisel çıkar, hırs, kin ve intikam duygularını tatmin etmeye çalışsın!

İktidar değil de doğrudan demokrasi ve milli iradenin hedef alındığı o geceyi ve darbe girişiminin seyrini şehit düşerek değiştiren Başçavuş Ömer Hasdemir gibi kahramanları unutmayanlar var ve çoğunlukta.

 

omer

 

OKULLARA HASDEMİR KÖŞESİ

15 Temmuz akşamı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı’nın “Sana vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu karargaha girmeden öldür. Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et” emrini yerine getirdikten sonra şehit edilen Piyade Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir adı memleketi Niğde’deki üniversiteye verildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ömer Halisdemir’in çocukluğunu çobanlık yaparak geçirdiği köyünde görkemli Anıt park yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişimi seyrini değiştiren kahraman başçavuşun adını ölümsüzleştirmek amacı ile tüm okullarda “Ömer Hasdemir Köşesi” açılması için harekete geçti.

Birçok okulda; ortada “15 Temmuz Şehidi Ömer Halisdemir” yazısı ve altında üniformalı fotoğrafı, sağında “15 Temmuz Şehitler Kitabesi”, solunda “Şehit Ömer Halisdemir’in Hayatı” yazısı yazan köşenin özenle hazırlanarak açıldığını biliyorum.

Aradan bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen “14 Temmuz Şehidi Ömer Hasdemir Köşesi” olmayan okullar olduğu gibi müdürlerinin böyle bir çalışmadan haberi olmadığını da tahmin ediyorum.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in “14 Temmuz Şehidi Ömer Hasdemir Köşesi”ni önemsemeyen ve yaptırmayan okul müdürleri hakkında gereğini yapacağına inanıyorum.

“14 Temmuz Şehidi Ömer Hasdemir Köşesi”nin sadece devlet okullarında yapılması yetmez.

Valilik ve kaymakamlık girişlerinde, milli eğitimin denetimindeki öğretmenevleri, özel okullar ve dershanelerin yanı sıra üniversitelerde, öğrenci yurtlarında, belediyelerde, belediyelerin kurs merkezleri ile bilgi evlerinde de açılmalıdır.

 

 

2014\'teHyundai-Assan-Arac-Teslim-Toreni

 

Hyundai 30 sıra bağışlamış!

 

Okulların derslik ihtiyacını karşılamak, çiftli eğitimden tam gün eğitime geçmek, sınıf mevcutlarını 50-60’dan 35 kişiye indirmek amacıyla 2003 yılında başlatılan “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” kapsamında bugüne kadar 300 bin derslik yapıldı.

Kocaeli’de 12 bin derslik yaptıran hayırsever kişi ve kuruluşlar arasında rekor Nuh Çimento’da

Pakmaya, Dereli Ailesi, Elginkan Vakfı, Ford Otosan, Tüpraş, Polisan, Koruma Tarım, Büyükşehir Belediyesi, KSO, GTO, Pirelli, Lütfü Türkkan, Tahsin Tarhan, Tadım Yücel, Aslan Çimento, Gübretaş, Merkez Bankası, Marshall, Sabancı, Sarkuysan, Çolakoğlu, Demir Çelik, Çolakoğlu, TOKİ’de okul ve derslik yaptırarak eğitime önemli katkılarda bulundu.

Ama okul ve derslik yaptıran hayırseverler listesinde;Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşuarasında yer alan, AlikahyaAsım Kibar Organize Sanayi Bölgesibünyesinde üretim yapan Hyundai Assan Otomotiv, Assan Hanil Otomotiv ve Posco sahiplerindenAsım Kibar’ın sahibi olduğu Kibar Holding yok.

İstanbul Tuzla’da mesleki ve teknik lise, Kayseri’de 2 öğretim okulu ve 15’er derslikli bilgisayar laboratuvarı yaptıran,Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi kuruluşuna katkı veren Asım Kibar ve oğlu Ali Kibar yıllardır eğitime destek vereceklerini söylemelerine rağmen Gebze Atatürk Lisesine kütüphane dışında Kocaeli’de bugüne kadar tek çivi çakmadı.

Kibar Holding’in eğitime destek konusundaki “cimri” davranışına anlam veremezken gazetelerde Şehit Öğretmen Engin Komut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne “eğitim atölyesi” yaptırdığı ve 2 otomobil bağışladığı haberlerini okudum.

Fabrikaları adının verildiği organize sanayisinin bulunduğu İzmit’te üretim yapan Asım Kibar ve Ali Kibar’a haksızlık yaptığımı düşünürken merak edip araştırdığımda Kibar Holding’in okulun bir dersliğini boyattığını, 30 sıra hediye ettiğini öğrendim.

Bağışladığı 2 otomobilden biri mevcut atölyede öğrencilerin uygulamasında diğeri hizmet aracı olarak kullanılacakmış.

Umarım bu yazı sonrası Asım Kibar ve Ali Kibar verdiği sözleri tutar üretim yaptığı İzmit’te Kibar Holding’in adına ve şanına yaraşır okul yaptırır.

 

3 OTOMOBİL BAĞIŞLAMIŞ

AlikahyaAsım Kibar Organize Sanayi Bölgesibünyesinde üretim yapan Hyundai Assan Otomotiv, Assan Hanil Otomotiv ve Posco sahibi Asım Kibar ve Ali Kibar’ın sahibi olduğu Kibar Holding Şehit Öğretmen Engin Komut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 2’si geçtiğimiz günlerde, 3’ü 2014 yılında olmak üzere toplam 5 otomobil bağışlamış.

Ama 2014 yılında bağışlanan 3 otomobilin akıbetini bilen yok.

Aynı şekilde geçen hafta hizmet aracı olarak kullanılmak üzere bağışlanan otomobilin akıbeti de karanlık.

Trafiğe nasıl kaydedilecek, yakıtı hangi kaynaktan karşılanacak, şoför kadrosu nasıl alınacak ve cevap bekleyen daha birçok soru var.

Asım ve Ali Kibar ürettiği otomobillerden 2014’te 3, geçtiğimiz günlerde 2’sini okula bağışlayarak eğitime katkı verdiğini söyleyebilir.

Ama kamuoyu Kibar Holding’den kullanımında sorunlar yaşayacağı otomobiller değil milli eğitimin göstereceği arsalara okul ve derslik yapmasını bekliyor, istiyor.

Umarım Asım Kibar ve Ali Kibar memleketi Kayseri’ye yaptığı gibiyıllar önce verdiği okul sözünü hatırlayarak para kazandığı İzmit’e okul yaptırır.

Atalarımızın dediği gibi, doğduğu yere sahip çıkarken doyduğu ve para kazandığı İzmit’i de unutmaz.

 

Hyundai-Assan-Izmit-Fabrikasi

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem