23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Anlaşmalı ayrışma

Mustafa Kalabalık

24 Ekim 2016 tarihli yazısı

Başlangıçta masumane gibi görünen siyasi görüş farklılıkları, özellikle büyük ailelerde çıkarların korunması, etkili ve yetkili makamların bir şekilde elde edilmesi için yapılan mücadeleler olarak da karşımıza çıkmaktadır..

 

Aslında buna mücadele demek, sanırım oldukça iyimserlik ifadesidir.

 

Çünkü bu mücadelede(!), rakiplerin oluşturulması, belirlenmesi konusunda bile oldukça açık görülebilen menfaat birliktelikleri, hep aynı büyük ailelerin etrafında geziniyorlar..

 

Yarış varsa rakipte olmalı…

 

Rakip varsa, şike tehlikesinin de olabileceği hiç unutulmamalı…

 

Şike denince, hep spor sahalarında rastladığımız anlamlar dışında, her meslekte de şike olabileceği göz ardı edilmemeli. Özellikle de siyaset kurumu içinde!

 

Peki, siyasette şike ne demek? Kime yarar sağlar? Kime zarar verir?

 

Öncelikle siyasetteki şikenin adını, “anlaşmalı ayrışma” olarak belirleyelim.

 

Aynı menfaat amacına ulaşabilmek için birkaç kişinin farklı yollar belirleyerek, belirledikleri yollara çıkarak, yolun sonuna geldiklerinde yeniden bir araya gelerek, o yol boyunca elde edilen tecrübelerin, edinilen ganimetlerin ve külfetlerin paylaşılması, bize ne anlatmalı acaba!

 

Eğer hedeflenen yerin zenginliği ve nimetleri, toplum  adına, kurumlar adına değil de mensup olunan büyük ailenin(!) menfaatleri doğrultusunda şekilleniyorsa.., paylaşılıyorsa.., bu da göstere göstere yapılıyorsa..!

 

Farklı siyasi partilerin içinde, aynı büyük aile(!) mensuplarının bulunması, bunların birbirleriyle ilişkilerinin, bağlarının, çıkar noktalarının çözümlenmesi, toplumun çoğunluğunun hakkı olan nimetlerin gerçek hak sahiplerine ulaştırılmasının, özlenen mevki ve makamların, siyasal başarıların gelmesinin en önemli şifreleridir…

 

Bu şifreleri çözen siyasi parti veya partiler, arzuladıkları başarıya ulaşabilmelerinin çok önemli kısmını da elde etmiş sayılırlar…

 

Peki, zarar kime derseniz eğer; öncelikle “öteki” siyasal zeminde yer alanlar arasında, kendi samimi çabalarına kendilerini inandırarak, maddi ve manevi imkanlarını seferber edenler diyebiliriz..

 

Maddi sermayelerini bir “oyun” uğruna harcayanlar diyebiliriz..

 

Beşeri sermayelerini bir “oyun” uğruna harcayanlar diyebiliriz..

 

Dostluklarını, arkadaşlıklarını da (bozuk para gibi) bir “oyun” uğruna harcayanlar diyebiliriz..

 

Samimiyetle siyaset kurumlarında görev almak, topluma hizmet etmek sevdasında olanların, sevdalarından soğutulması diyebiliriz..

 

Paylaşmayı sevenlerin ve bilginin paylaşıldıkça çoğalmasına inananların, artık ne sevgilerini ne de paylaşma arzularını bıraktığını söyleyebiliriz. Sadece bunlar da değil elbet!

 

Yıllar yılı süregelen ve siyasi bir söylem olan, hatta söylemden öteye ulusal huzursuzluğumuzun, demokratik yaşantımızın, özgürlüklerimizin, güvenliğimizin baş belası “bölücülük” unsurunu hortlatanların da, benzer şekilde menfaate dayalı büyük aile(!) oyunları olabileceğini de hesaba katmalıyız..   

 

Hülasa, büyük aile(!); sadece aynı ana baba, dede nine, amca hala, dayı teyze ve yeğen kuzenden ibaret değil!

 

Etnik kimliklerin, mikro milliyetçiliğin, küçük ölçekli birleşme eğilimlerinin, bu özelliklerine göre de hizmet yolunda kayırma, imtiyaz, menfaat gibi insani de olsa ahlaki olduğundan şüphe duyulması gereken ayrışmalara da denmeli?

 

Bizlere düşen, Göthe’nin “Düşünmek zor, yapmak kolaydır” sözündeki gibi zoru tercih etmek ve toplumun ortak menfaatleri için daha derin düşünmek…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem