21 Temmuz 2019 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Şehir içi trafiği çileden çıkarıyor

21 Ekim 2016 tarihli yazısı

Birileri günaydın diyebilir. Gerçektende günaydın. İnsan bazen kendine özeleştiri yapmalı. 2004 yılından bu yana ehliyetim var ama kaç sefer araba kullandın deseniz sayılıdır.

Onun için de beni şehir içinde devamlı yürürken görürsünüz.
Ancak artık şehir içinde yürüyerek bile gezmek zorlaştı.
Tamam tramvay hattı yapılıyor. Mutlaka her rahmetin bir zahmeti olacak. Ancak beni bu sıralar kim durduruyor ise, ‘ Bu yollar ne olacak. Yaz bunu gazeteci yaz’ diyor.
Şehrin her noktası şantiyeye dönmüş durumda.
Önceki gün Mehmetalipaşa’dan taksiye bindim. Taksinin her tarafı vuruk. Daha ben sormadan taksici, ‘Bu inşaat nedeniyle arabalarımızın tüm alt takım sistemleri bozuldu. Her gün bir yer kazılıyor ve araba gördüğün gibi perte çıktı’ diyerek hayıflanmaya devam etti.
Mehmetalipaşa’dan Yahya Kaptan’a gitmek için Kandıra sapağından dönmek zorunda kaldık. Normalde 7-8 TL tutan taksi ücreti ise 14,75 TL tuttu.
Bazı noktalar kazılmış ve hiç çalışma yok. Bazı noktalarda ise yoğun çalışmalar var. Bana göre artık gece gündüz burada çalışmalar yapılmalı ve biran evvel tramvaya kentimiz kavuşmalı.
Bundan sonraki süreçte bana göre Metro ile ilgili adım atılmalı. Bu konuda ciddi çalışmaların da olduğunu biliyorum. Umarım kentimizin büyüklerinin hayal ettiği Metro projesi Ankara tarafından onay görür ve esas kurtuluşumuz Metro olduğunu da herkes biliyor.
Evet kabul ediyorum kent nüfusu hızla büyüyor. Kentimizin yüzölçümü ise maalesef fazla gelişim sağlayacak durumda değil.
Tepeler ile deniz arasında sıkışmış durumda. Her yıl 50 bin nüfus artışından bahsediyoruz. Göçte buna eklenince artık iş işin içinden çıkılamaz bir hal alıyor.
Dediğim gibi kent trafiğinde akşam saatlerindeki yoğunluk artık sabah saatlerinde başlıyor. Okul servisleri, fabrika servisleri, ulaşım araçları ve vatandaşların özel araçları İzmitin sokaklarında kağnı hızında ilerlemek zorunda kalıyor. Karşıdan karşıya geçerken artık arabaların arasından geçmek zorunda kalınıyor.
D-100’de, Cumhuriyet, Hürriyet ve Şahabettin Bilgisu caddelerinde durum böyle de İnönü caddesi ve üst kısımlarında durum nasıl?
Valla İnönü caddesinde de hummalı çalışmalar yapılıyor. İSU son dönemlerde yeni yeni baksalar yapmaya başladı. Mutlaka bizler için iyi şeyler yapıyorlar.
Sırrıpaşa caddesi belli bölümü kapalı. 50. Yıl Okulu giriş sokağı kapalı. Kapanca sokak komple kapalı. Akçakoca meydanı yarısı açık. Yani anlayacağınız kentimiz şuanda tam bir şantiye. Havalar soğuyor ve birde kar yağdı mı bu trafiğin içinden daha da çıkılamaz bir hal alacak.
Bu nedenle herkes elini hızlı tutsun. Yoksa kışın daha da sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor. Mesela büyüklerimizden makam arabaları ile değil tebdili kıyafet ile şehiriçi minibüsüne binmelerini, taksiye binmelerini ve bahsettiğim noktalarda gezmelerini tavsiye ediyorum. İnanın benim bu yazdıklarımı daha iyi anlayacaksınız.
Evet yukarıda da yazdım. Zahmetsiz rahmet olmaz. Ama zahmetin süresini kısaltmakta mümkün gibi görünüyor.
İyi haftalar diliyorum.
Lütfen artık niye yolları yazmıyorsun diye de kimse söz söylemesin. Ben üzerime düşeni yaptım. Sorunu aktardım. Sorunun çözümünü ise siz büyüklerimize iletebilirsiniz.

 

HAFTANIN SÖZÜ
Cahil kişi gülün güzelliğini görmez, gider dikenine takılır. Hz. Mevlana

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem