21 Temmuz 2019 Pazar
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Ruh sağlığımız ne durumda?

Melek Engin Aktemur

21 Ekim 2016 tarihli yazısı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan –Dünya Ruh Sağlığı Günü- 1992 den bu yana her 10 Ekim günü kutlanmaktadır. Ruh sağlığı+ beden sağlığı ile bir bütündür. Birindeki rahatsızlık diğerini de doğrudan etkileyerek genel sağlığın bozulmasına neden olur. Ülkemizde birinci basamak sağlık merkezlerine başvuran her dört kişiden birinin Ruhsal sorunları olduğu tesbit edilmiştir. Sağlık kurumlarına başvuruda, ilk sıraları şu hastalıklar almaktadır; mide-barsak, infeksiyon, tansiyon, eklem hastalıkları ve ruhsal problemler. Bu durum ise toplumumuzun ruh sağlığının giderek bozulduğunun göstergesidir.


Aniden gelen doğal afet ve felaketler, yaşanan bazı olumsuzluklar, ruhsal sorunların yanı sıra yeti kaybına, iş gücü kayıplarına ve sosyo-ekonomik alanda sorunlara yol açmaktadır. 1999 depreminde yaşanan acı ve kayıpların insanlar üzerindeki etkisi, kaygı bozukluğu, panik atak gibi hayatı zorlaştıran, yaşamı kalitesiz kılan, ruhsal bozukluklar olarak meydana çıkmıştır. Ayrıca hızlı kentleşme, sanayileşme ve teknoloji insanları yalnızlık, güvensizlik ve bencilliğe doğru itmiştir. Kalabalıklar içinde kendini yapayalnız hisseden, güven aşınması yaşayan ve dertleşecek bir dost, arkadaş bulamayan bireyler içine kapanık, sosyal hayattan kopuk ve mutsuz yaşamaktadırlar.
Bu durum ise depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak gibi ruhsal bozukluklara neden olmaktadır. Ülkemizde yakın bir tarihe kadar bu tür rahatsızlıkları olan insanlar, damgalanma ve dışlanma korkusuyla tedavi olmaktan kaçınıyordu. Toplumun bilinçsizliği nedeniyle –deli- olarak damgalanmaktan kaçınan bireyler, aile içi problemler,iletişim bozuklukları yeti kaybı gibi birçok ruhsal sorunla kendi kendine mücadele ediyordu.


Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde ruh sağlığının önemi konuşulmaya tartışılmaya başlamış ve toplumda farkındalık oluşmuştur. Konuyla ilgili mesleklere yönelişle birlikte uzman psikolog, psikiyatrisler yetişmiş ve alanında başarıya ulaşmışlardır.
Geçmişimize baktığımızda ecdadımızın bu tür hastalara özel bir önem verdiğini görüyoruz. Bimarhane denilen özel yerlerde hastalar musiki, su sesi ve bir takım mesajlarla tedavi ediliyordu.
Batıda ise bu tür hastalar –içine şeytan girmiş –olarak kabul ediliyor ve yakılıyordu.
Çağımızın hastalığı olarak nitelenen stres , depresyon vb rahatsızlıklara yakalanmamak için yapılacakların başında koruyucu hekimlik gelmektedir. Ahlaki ve dini değerleri sağlam, inancın tezahürü olan Yaradana olan tevekkül ve teslimiyet duyguları bireyi birçok ruhsal bunalımdan koruyacaktır. Kanaat ve şükür hissi ,empati yapabilen ,kendisiyle barışık kişi çevresiyle de uyum içindedir. Dolayısıyla her şeye takılmaz, yaşamdan tat alır. Zorluk karşısında sabır, ferah zamanlarında şükür edenler her zaman huzurlu ve mutludurlar.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem