20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Ebru Maral Minareci

Ebru Maral Minareci

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İşsizlik

Ebru Maral Minareci

19 Ekim 2016 tarihli yazısı

Ülkemizde uzun zamandır var olan işsizlik problemi günden güne nüfusun da artmasıyla yükseliyor.Üniversitelerin çoğalması açıkta kalan öğrencilerin okullara yerleştirilmesine yetmiyor,kaldı ki üniversitelere tüm öğrenciler yerleşse bile okul bittiğinde iş bulma olasılığı az.Meslekler kadar beceri,bilgi ve donanım da iş bulma kritelerin arasında önemli rol oynuyor.Hep duyarız ara eleman sıkıntısı var diye.Ara eleman nedir?Her kes üniversite okumak isterken okul bitip mezun olduğunda doktor,avukat,mühendis gibi vasıflı pek çok iş arayan genç ortaya çıkıyor.Çünkü,her iş yerine belirli sayıda mühendis veya üniversite mezunu alınır iken çok sayıda işçi alınabiliyor.Bir de ara eleman diye tabir edilen 2 yıllık okul mezunları veya meslek lisesi mezunları oldukça fazla aranan kitle aslında.

 

Hatta belediyelerin yaptığı çeşitli meslek edindirme kursları da hem işsiz kesime destek olmak hem de işverene yardımcı olmak adına yapılan bana göre çok güzel bir projedir.Bir kaç yaşanan ilginç olayı sizlerle paylaşmak isterim.İş ilanı verilen bir kuruma müracaat eden kişilerin mülakat görüşmelerinde öyle ilginç konuşmalar çıkıyor ki inanamazsınız.Bunlardan biri diploması ilkokul olan bir gencin müdür maaşına yakın bir maaş talep etmesi,bir diğerinin çalışma saatlerini kendisi için 10:00-16:00 olarak uygun olacağını söylemesi ve en enteresan olanı kendisinin iş hacmine çok büyük katkısı olacağını belirtmesi ve bundan dolayı araç,telefon hatta lojman ya da daire (kirasını şirket ödeyecek) istemesi gerçekten işveren dahil duyan herkesi de şok etti.Şimdi baktığınızda evet işsizlik var bu bir gerçek ancak iş beğenmeyen de o kadar çok kişi var ki. Tabi ki yaptığınız işi sevmek gerek yoksa zulüm olur o iş sizin için ancak ihtiyacınız var ise bir yerden başlamak gerekmez mi? Devletin işsizlik yardımı gerçekten çok güzel bir destek,ancak bunu kötüye kullanan da bir çok kişi var.

 

En azından nasıl olsa işsizlik maaşı alıyorum diye iş beğenmeyen ya da çalışmayan veya kendini işten attırmaya çalışan pek çok kişi var.Kısacası kurnazlıkla bir yere gelinmez.Tembellik çalışmanın önünü keser ,işsiz kalmak ayrı bir şey ama iş bulup da çalışmamak bambaşka bir şey.Herkes üniversite mezunu olur ise sokağımızda ki çöpü kim alacak,her kes müdür olursa alt kademede kim çalışacak,üretimi kim yapacak,her kes şehirde çalışırsa tarladan domates soframıza nasıl gelecek?Kısacası her mesleğin her işin bir güzelliği sizin de bu toplumda bir özelliğiniz var.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi