18 Ağustos 2019 Pazar
Bellona
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Aşure tadında

Melek Engin Aktemur

14 Ekim 2016 tarihli yazısı

Türk İslam gelenekleri arasında önemli bir yere sahip olan aşure günü, yurdumuzda da her muharrem ayının onunda çeşitli etkinliklerle kutlanmakta.
Hicri aylardan olan muharremin onu aynı zamanda islam aleminin hicri yılbaşıdır.Hz Ömer (ra) döneminde Efendimizin (sav) Mekkeden Medineye hicretinin belirleyici unsur olduğu bu takvim, hicretten bu yana müslümanlar tarafından kabul görmüştür.
Muharremin onuncu gününün birçok hususiyetleri olmakla beraber (hz) Hüseyinin şehit edildiği bir gündür. Hz Ademin affedildiği, (hz)Yunusun balığın karnından kurtulduğu, (hz) Nuhun tufandan selamete çıktığı faziletli bir gündür.


Rivayetlere göre aşurenin ilk defa Nuh’un gemisinde kalan erzaklardan yapılan bir tatlı olduğu anlatılır. Bu tatlı ismini ise yine Nuhun gemisinin karaya oturduğu gün olan muharremin ononcu günü olmasından alır. Arapçada -aşera- on manasında olduğu için yapılan bu tatlıya da –aşure- denilmiştir.
Ta o zamandan günümüze ulaşan bu güzel gelenek, Osmanlı döneminde de önemli bir yere sahipti. Günler öncesinden saray helvahanesinde hummalı bir hareketlilik yaşanırdı. Pişirilen aşure tatlısı önceden belirlenen kişilere özel olarak yapılmış –aşure testilerinde-dağıtılır, boşalan testiler yıkanır ve içine ev sahibi tarafından badem şekeri,fıstık, şekerleme konularak geri verilirdi.
İstanbulun belirlenen mekanlarında elli-altmış kazan dolusu aşure halka dağıtılırdı.Halk da ellerindeki kaplarla uzun kuyruklar oluştururdu.


Sarayda iki çeşit aşure tatlısı yapılırdı, bunlardan biri süzme aşure diğeri ise sütlü aşureydi. İlk defa Pertevniyal Valide Sultan tarafından yapılan süzme aşure tatlısı en lezzetli aşure olarak bilinmektedir. Bu, aşure malzemelerinin pişirilip suyunun süzülmesi sonucu elde edilen helmeli bir aşure türüdür. Sütlü aşure ise su yerine sütün kullanılmasıyla pişirilen aşuredir.
Buraya kadar aşure tatlısından bahsettik, dilerseniz bu güne birazda tefekkür ufkundan bakalım. Koca bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla başlarken iç ve dış alemimizdeki yansımalarına değinelim.


Geçtiğimiz sene islam coğrafyasında kan ve gözyaşının aralıksız aktığı bir seneydi.Aynı zamnda ülkemizde büyük bir tehlikeden son anda kurtuldu. İç ve dış mihrakların hain planları hedefine ulaşamadan püskürtülerek dünyaya inancın zaferi bir kez daha gösterilmiş oldu.
Bu gün emperyal güçlerin mazlum müslüman halklara zulmü günbegün artarak devam etmekte. Buna karşın, İslam aleminde ümmet birlikteliği oluşamıyor. Bu da etkin güçlerin ekmeğine yağ sürmeye vesile olmakta. İslam aleminin en kısa zamanda birlik ve dirliği sağlayabilmesi, ümmet bilinciyle hareket etmek elzem hale gelmiş durumdadır.


Dileğimiz bu sene savaşların olmadığı masumların ölmediği, çocukların yetim kalmadığı, huzur ve barışın hakim olduğu bir yıl olması. Bu dileğimiz her ne kadar ütopik olarak görülsede, bizler duanın müminin silahı olduğuna inanıyor ve Allah’a dua ediyoruz. Zira O herşeye kadir olan, herşeye gücü yetendir.
Geride bıraktığımız seneye kişisel olarak baktığımızda, hayatımızda neleri olumlu şekilde değiştirip değiştirmediğimize bakmakta yarar var. Burada bize rehber olacak Efendimizin şu sözü olmalıdır; ‘’İki günü müsavi olan helaktadır’’.
Doğan her gün, kendimizi müspet anlamda bir adım daha ileri götürmek için, kulluk için, iyilik ve güzellikler için bir fırsattır.Yaşıyor olmak, sağlıkla nefes almak, yapmak istediğimiz güzel işler için hala vaktimizin olması büyük bir nimet ve şükür sebebi değilmidir?
Şükretmek için ne çok sebebimiz var oysa değilmi? Öyleyse herkese aşure tadında güzel günler dileğiyle..

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem