18 Temmuz 2019 Perşembe
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sezer Komsuoğlu ve onurlu geçen 43 yıl

Galip Ataman

12 Ekim 2016 tarihli yazısı

Kocaeli Üniversitesi önceki rektörü, YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu 13 Eylül 2016 tarihinde emekli oldu.

Başarılı tıp doktoru, saygın bilim insanı ve çalışkan, üretken, paylaşımcı yönetici Sezer hocayı tanımayanlar köşesine çekilip torunlarına anılarını anlatacağını bekliyordu.

Ama o YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın “danışmanlığa devam” önerisine birikimlerini, mesleki deneyim ve tecrübelerini toplumla paylaşmak için “evet” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Sezer hocam ile YÖK’teki odasında dolu dolu geçen meslek yaşamının her aşaması onurlarla ödüllendirilen 43 yıllık öyküsünü konuştuk.

Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü, Umuttepe Yerleşkesi mimarı, Tıp Fakültesi kurucu dekanı sevgili eşi, değerli dostum Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nu rahmetle, özlemle andık.

Aramızdan ayrıldığı 23 Ocak 2008’de söylediği “Galip hoca, yarımı kaybettim” sözlerini hatırlayarak hüzünlendik.

Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’dan 4 Aralık 2006 tarihinde devir aldığı, 4 Aralık 2014’te Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye devrettiği rektörlükte geçen 8 başarılı yılda Kocaeli Üniversitesi’ne kazandırdıklarını anımsayarak keyiflendik.

 

2

 

Sezer-Baki Komsuoğlu çiftini Kocaeli’ye geldikleri 1994 yılında tanıdım, hep yanlarında oldum.

O nedenle Sezer hocayı anlatırken sadece rektörlük yaptığı (2006-2014) 8 yılı ya da Sezer-Baki Komsuoğlu’nun 1994-2003 dönemini değil Kocaeli’ye geldikleri 1994’ten günümüze kadar geçen 22 yıllık süreci anlatmaya çalışacağım.

Cumhuriyet yaşıtı üniversiteler ile yarışan, yeni kurulan üniversitelere örnek gösterilen, özel üniversitelere koç’luk eden Kocaeli Üniversitesi’nde rektör olmanın onurunu ve gururunu yaşayan Sezer-Baki Komsuoğlu çiftinin “ilk”lerini paylaşacağım.

Geliniz kağıt üzerinde emekli olan, YÖK Başkan danışmanlığına devam eden Sezer Şener Komsuoğlu ile 8 yılı Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü olmak üzere  43 yıllık meslek yaşamında kısa bir yolculuğa çıkalım.

Bu yolculukta; Baki hocamın saçlarının ağarmasına, aramızdan erken ayrılmasına neden olan 8 yıllık rektörlük dönemini unutursak hem hocamıza haksızlık etmiş, hem de tarihe eksik not düşmüş oluruz.

Cumhuriyet kadını Feride hanım ile Trabzon Tonyalıların “adam gibi adam” dediği 37. ve 42.

 

3

 

Hükümetlerin Orman Bakanı Ahmet Şener’in kızı, Trabzonspor eski kulüp başkanlarından Sadri Şener ve TAV’ın CEO’su Mustafa Sani Şener’in ablası, Ayşegül ve İpek’in annesi, Ela, Mehmet Ergin ve Uğur Baki’nin anneannesi Sezer hocanın yaşamındaki önemli kesitlere göz atalım.

Duruşu, kararlılığı, duygusallığı ve özgüveni ile dikkat çeken Sezer hoca, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Nöroloji, Nörofizyoloji” ihtisasını Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde baş asistan olarak çalıştı, İngiltere Birmingham Üniversitesi’nde 3 yıl görev aldı.

43 yıllık meslek yaşamının 13 yılını Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde geçirdi.

1994 yılında Kocaeli Üniversitesi’nde göreve başladı ve 8 yılı rektör olmak üzere 21 yıl hizmet etti.

Eşi Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ile Tıp Fakültesi kuruluşunu gerçekleştirdi.

Haziran 2015’te YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın önerisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile “Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi” kuruculuğuna ve Başkan Danışmanlığına getirildi.

 

2

 

KOÜ, NEREDEN NEREYE

Kocaeli Üniversitesi’nde Prof. Dr. Baki Komsuoğlu (1998-2006) ve Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun (2006-2014) toplam 16 yıl rektörlük dönemlerindeki performanslarını, başarılarını, kazandırdıklarını iki satırla anlatmak elbette mümkün değil.

Hocalarımızın Kocaeli Üniversitesi’nde yaptıklarını anlayabilmek için 16 yıllık rektörlüğü döneminde kazandırdıklarına bakmak yetmez.

Üniversiteyi nereden nereye getirdiklerini anlatmak için Baki hocamın 1998 yılında Kocaeli Üniversitesi Rektörlük koltuğuna otururken mevcut 3-5 bin metrekare kapalı alanı Sezer hocamın 2014 yılında Sadettin hocama 1 milyon 280 bin metrekare devretmesini hatırlamak lazım.

Yaklaşık 70 bin öğrenci ve 3 bin öğretim elemanı bulunan, on binlerce hastaya şifa dağıtan, bilimsel araştırmalar ile adından söz ettiren Kocaeli Üniversitesinde açılan fakülte, yüksekokul, enstitü ve meslek yüksekokullarını saymıyorum. 

Sezer hocamın araştırma yapan, bilimsel yayınlara imza koyan, marka değer kazandıran, gelişimci ve yenilikçi çalışmalarla uluslararası alana açılan genç, çalışkan, üretken, saygın bilim insanlarıyla Kocaeli Üniversitesi’ni taçlandırdığını herkes biliyor.

Kocaeli Üniversitesi ile Kocaeli halkını bütünleştirdiğini, siyasiler ve bürokratlarla uyumlu çalıştığını, Üniversite-Sanayi İşbirliğini gerçekleştirdiğini, üniversitenin gelişmesine önemli katkılar sağladığını duymayan kalmadı.

 

 

SEZER HOCADAN ANEKDOTLAR

 

Sıfırdan devir aldıkları Kocaeli Üniversitesi’ni eşi Baki hocam ile asrın felaketi 17 Ağustos 1999 depremine rağmen bugünlere taşıyan Sezer hocam Kocaeli’den ve Kocaelilerden bahsederken gözleri dolu dolu oluyor, kelimeler düğümleniyordu.

Duvardaki Baki hocamın resmi önünde fotoğraf çektirirken, 4 Aralık 2006 tarihinde rektörlük görevini devir alırken yaptığı, “Eşim Baki Komsuoğlu müstesna bir insandır. Kişiliklerimiz farklıdır ama Baki Beyi hep örnek alacağım. Kocaeli Üniversitesi’nde huzurlu günler geçireceğimizi umuyorum. Hedefimiz çok çalışkan, huzurlu, barışcıl, birbirini sayan bir üniversite olmayı sağlamaktır” konuşmayı anımsadık.

40’ın üzerinde SCI yayını ve toplamda 61’i uluslararası olmak üzere 150’den fazla yayını olan Sezer hocam, 43 yıllık meslek yaşamında ailesinden büyük destek gördüğünü söylerken, Mücadeledeki hareketli ve yoğun akademik hayatım boyunca eşim, kızlarım, kardeşlerim, tüm ailem, onlara rahatça yaslanabilmenin bahtiyarlığını bana sundular” dedi.

Kocaelililere selam ve sevgilerini gönderirken şu cümleleri kurdu,“Bu kent bana hem sevinci hem hüznü öğretti. Burada hem güldük hem ağladık. Kocaeli’de huzur buldum. Ayağımı taşa değdirtmediler. Üniversite bayrağını daha yukarılara taşırken her kademedeki yöneticiden büyük destek gördüm. Kocaeli Üniversitesi kısa sürede aranan ve anılan bir üniversite olmuşsa en büyük pay Kocaeli’yi yöneten yöneticilerimizindir, Kocaelililerindir. Hepsine müteşekkirim”.

Türkiye’nin kavga, kargaşa ortamına çekilmek istendiği dönemlerde Kocaeli Üniversitesi’ni günlük tartışmaların içine sokmadı.

Kent dinamiklerinin desteğini alarak, huzur bozmak isteyen çatlak seslere izin vermedi.

Devletin katliam yaptığını savunan, PKK teröristlerle mücadele eden güvenlik güçlerine katil diyen, son günlerde FETÖ/PDY üyesi oldukları ortaya çıkan öğretim elemanlarına ve çalışanlara prim vermedi.

Türkiye Cumhuriyeti birlik ve beraberliğine sahip çıkan, terör eylemlerinden uzak duran, çalışkan, başarılı, saygın, üretken öğrencileri ana sevgisiyle kucakladı, hocaların kendilerini geliştirmelerine, bilimsel çalışmalar yapmaları için teşvik etti, sahip çıktı, yalnız bırakmadı.

FETÖ/PDY (Fethulahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) Silahlı Terör Örgüt üyelerinin 15 Temmuz’da kalkıştıkları başarısız darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL sonrası Kocaeli Üniversitesi’nden görevden uzaklaştırılan, işlerine son verilen ve tutuklanan öğretim üyeleri listesi, Sezer hocamın yıllar önceki tespitleri ve aldığı kararların ne kadar doğru, isabetli olduğunu gösteriyor.

Başarılı, çalışkan, üretken, paylaşımcı, hoşgörü sahibi Sezer hocam; yılmadan, yorulmadan özveri ile üretmeye çalışırken özgür kalmayı başardı.

 

2

 

SEZER-BAKİ KOMSUOĞLU’DAN BİR İLK

 

Zengin çocuklara diploma vermek, fakir çocukları diploma ile sevindirmek, Amaçları ülke yönetiminde söz sahibi olmak isteyen köylü kentli, zengin fakir demeden sınav kazanan çocukları diploma ile ödüllendirmek için açılan üniversite sayısı;yanlış hatırlamıyorsam 114’ü devlet, 61’i vakıf olmak üzere 175.

Devlet üniversitelerine; göstermelik ve sembolik seçimle belirlenen 6, YÖK tarafından teklif edilen 3 isim arasından Cumhurbaşkanı tarafındanatanan rektörlerin görev süreleri 4’er yıldan 2 dönem ile sınırlı.

Böyle bir girişi ve açıklamayı; Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ve eşi Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’nun 2’şer dönem 8’er yıldan aralıksız toplam 4 dönem 16 yıl rektörlük görevinde bulunarak bir “ilk”e imza attıklarını belirtmek için yaptım.

Baki-Sezer Komsuoğlu’nun rektör atama kararnamelerinde farklı dünya ve siyasi görüşlere sahip Cumhurbaşkanları imzası var.

Baki hocamı ilk dönem 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ikinci dönem 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer rektör atadı.

Sezer hocamın rektör atama yazısını ilk dönem 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ikinci dönem 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül imzaladı.

Sezer hocamı YÖK’te oluşturulan “Akademide Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi” kuruculuğuna 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan layık gördü.

16 yılda; görev yaptığı üniversitede değişik tarihlerde yapılan seçimlerde öğretim üyelerinin teveccühünü alarak YÖK’ün farklı yönetimlerince teklif edilen ve 4 ayrı Cumhurbaşkanının güvenini, takdirini alarak atanan başka rektör olduğunu sanmıyorum.

Yükseköğretimde bir “ilk”e imza atan Baki Hocamı rahmet ve özlemle anarken Sezer hocama başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu13 Eylül’de emekli olarak “hoş bir seda” bırakarak onurlu bir şekilde noktalarken bitmeyen enerjisi ile göreve devam ediyor.

43 yıllık meslek yaşamında değişik kişi ve kurumlardan şüphesiz sayısız ödüller aldı.

Ama en büyük ödülün, yetiştirdiği nöroloji dalındaki uzman asistanların hekim-hasta ilişkisindeki performansları, Kocaeli Üniversitesi’nde birlikte çalıştığı akademisyenlerin başarıları, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Cumhurbaşkanları Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirlerini kazanmak.

En önemlisi de Kocaelililerin, her zaman olduğu gibi hemşehrisi Trabzonlularınve tanışma olanağı bulduğu, sahip çıktığı herkesin sevgisine layık olmak.

 

 

AMATEM VE ÇEMATEM KÖRFEZ’E YAPILACAK

 

Çağımızın belası uyuşturucu kullanımı artarken uyuşturucu tutsağındaki gençlerde kullanım yaşı 10’a kadar indi.

Uyuşturucu üniversite, lise, ortaokuldan sonra ilkokullara kadar girdi. kullanıcı

2015 raporunda, dünya genelinde madde kullananların sayısı bir önceki yıla göre 3 milyon artarak 246 milyona ulaştı.

Son dönemlerde bonzai kullanımında yüzde 40’a varan artış görülürken geçen sene 650’si Türkiye’de olmak üzere dünyada 200 bin kişi yaşamını yitirdi.

Uyuşturucu bağımlılarının büyük bölümü damar içi madde kullanıyor, çoğu maddeye bağlı hastalıklara maruz kalıyor.

Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) ve Çocuk ve Ergen Madde Bağımlıları Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) gibi merkezlerin sayılarının az olması nedeniyle 5 madde bağımlısından sadece 1’i tedaviye ulaşabiliyor.

Madde bağımlılığı ile mücadele edilmez, önlem alınmaz ise terörden daha tehlikeli olacağını gören ve tespit eden Sağlık Bakanlığı Kocaeli’nin de aralarında olduğu 14 ayrı yerde AMATEM ve ÇEMATEM açma kararı aldı.

Ödenekleri 2017 Bütçesine koyan Bakanlık yer tespit ve proje çalışmalarına başlayacak.

Kocaeli’de 2017 başlarında yapımına başlanması planlanan AMATEM ve ÇEMATEM Körfez’de Devlet Hastanesi bahçesine yapılacak.

 

2

 

30 dönümlük bahçede 15 dönümü AMATEM ve ÇEMATEM için ayrılırken kalan kısma devlet hastanesi ek binası yapılacağı belirtiliyor.

Bugün Sağlık Bakanlığı’nın yapacağını açıkladığı AMATEM ve ÇEMATEM’i yaklaşık 6 ay önce İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile görüşerek Kocaeli Üniversitesi ile birlikte yapmak için çalışma başlatmıştı.

Sağlık Bakanlığı projeyi üstlenince Nevzat Başkan kenara çekilmiş, her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söylemişti.

Mevcut AMATEM’lerden daha donanımlı olması planlanan, külliye şeklinde düşünülen AMATEM ve ÇEMATEM hayırlı olsun.

Uyuşturucu bağımlılarını tedavi edecek, hatta caydıracak AMATEM ve ÇEMATEM yapılmasından daha önemlisi bonzai dahil her türlü uyuşturucu satışlarını yasaklamak, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu illette buluşturmamak.

 

 

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem