17 Temmuz 2019 Çarşamba

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

10 maddede Atık Yakma Tesisi

11 Ekim 2016 tarihli yazısı

Bir kaç gün bekleyip, kent genelinden ne gibi tepkiler geleceğini görmek istediğim için, geçtiğimiz gün yapım yeri açıklanan Evsel Atık Yakma Tesisi hakkında yazmayı biraz erteledim.

Ne yalan söyleyeyim, öyle aman aman bir eleştiri de görmedim.

“Oh ne güzel olmuş” diyen de pek çıkmadı.

Oysa, Katı Atık Yakma Tesisi ilk gündeme geldiği günlerden itibaren, kent kamuoyunu uzun süre meşgul etmişti.

Hatırlarsanız bu tesisin yapımı için ilk olarak Dilovası’nda bir bölge zikredilmiş ve ardından bölge sakinleri ve bazı STK’lar kıyameti koparmıştı.

Peşinden Körfez’de bir yer belirlenmiş, tıpkı Dilovası’nda olduğu gibi bölge sakinleri, muhtarlar ve bazı STK’lar ayağa kalkmıştı.

Hatta konu, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz KTO Başkanı Mustafa Efe’nin başkanlığında toplanan mecliste de görüşülüp, reddedilmişti.

 

***

 

Sanırım ocak ayının başlarında da yazmıştım.

Bu tesisin yapılması ne kadar elzemdir ?

En uygun yer seçimi nasıl yapılacak?

Çevreye, insana zararı var mı?  Varsa ne kadar ?...

Bunun gibi bir çok soru yöneltmiş, ekolojik ve toplumsal olarak tüm kenti ilgilendiren bu projenin, son derece şeffaf bir şekilde açıklanması gerektiğini ifade etmiştim.

Geçtiğimiz Perşembe günü projenin yerini, nasıl yapılacağını, neye mâl olacağını açıklayan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, o günlerde de bu sorulara bazı cevaplar vermişti.

Bugün de verdiği cevaplar aslında çok farklı değildi.

Açıklamanın yapıldığı Perşembe günü ben de oradaydım.

Bize anlatıldığı kadarıyla, projenin ne olduğunu, daha anlaşılır olması bakımından maddeler halinde kısa kısa yazacak olursak, ortaya çıkan tablo şu:

BİR: Tesis İzmit sınırları içinde, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nün yaklaşık 5 kilometre kuzeyinde kalan Orman Depo Alanı mevkiine yapılacak.

İKİ: Tesisin yer seçimi, topoğrafik, ekolojik ve ekonomik bir çok faktörün araştırılması sonucu, seçilen 7 farklı bölge içinde, üç farklı üniversiteden akademisyenlerin yaptığı ortak çalışma sonucu belirlenmiş.

ÜÇ: Tesis sadece bir çöp fabrikası değil, Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi olacak.

DÖRT: Avrupa ülkelerinde şehir merkezlerinde yer alan benzeri tesislerde olduğu gibi, tesisin en yakın yerleşim biriminden 1 kilometre uzakta yapılması, yeterli olacak.

BEŞ: Tesis, en yakın yerleşim birimi olan Üçgaziler Köyü’ne 2 buçuk, KOÜ Umuttepe Kampüsü’ne 4,7 ve İzmit’e 13,4 kilometre uzaklıkta olacak.

ALTI: Kaynağında ayrıştırılacak olan atıklar, önce ikisi İzmit’te olmak üzere, Gebze, Kandıra ve Gölcük’te yer alacak aktarma istasyonlarında toplanarak, oradan kamyonlarla Atık Yakma Tesisi’ne taşınacak.

YEDİ:Tesiste İZAYDAŞ’taki gibi tehlikeli sanayi atıkları değil, evsel atıklar yakılacak. Bu sebeple çevreye bir koku yayılmayacak. Çevre kirliliği olmayacak.

SEKİZ: Tesiste yakılan evsel atıklardan elektrik enerjisi üretilerek, Kocaeli Üniversitesi ve bazı çevre köylerin elektrik ihtiyacı bu tesisten sağlanacak.

DOKUZ: Yıllardır depolama yöntemiyle saklanan kentin çöpleri için, sadece iki yıllık depolama alanı kaldığından, bir an önce bu tesisin yapımına başlanması gerekecek. Ancak şu an itibariyle izinler dahil tesisin yapım süresi 4 yılı bulacak.

ON: 30 hektarlık bir alanda yapılacak tesis günde 2 bin ton evsel atık yakarken, tesisin maliyeti 600-800 milyon TL arasında olacak.

İşte geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’ın İzmit Orman Depo Alanı mevkiinde yapılacağını açıkladığı Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretim Tesisi hakkında yapılan sunumdan, çıkan özet bu.

 

DD

 

Şahsi fikirlerime gelecek olursak;

Öncelikle, bu tesisin Kocaeli için elzem bir yatırım olduğunu düşünüyorum.

2 milyona yaklaşan nüfusuyla her gün tonlarca çöp üreten şehrimiz, bu atıkları toprağa gömerek vahşi yöntemlerle depolamaya devam edemez. Zira bu yöntem çevreye yararlı bir yöntem de değil.

İkincisi; anlatılanlar kadarıyla, Avrupa’da şehir merkezlerinde dahi kurulu olan evsel atık yakma tesisleri,  bizim kurallarımıza göre oldukça keskin ve insan odaklı işleyen Avrupa Birliği normlarına göre Avrupa’da dahi kurulabiliyorsa, bizim ülkemizde de pekala kurulabilir.

Ancak iş, aynı tesisin kurulmasıyla bitmiyor.

Burada önemli olan bir diğer husus, oradaki işletmelerin filtreleme sistemi ve denetim mekanizmasının, İzmit’te kurulacak olan tesis için de aynı şekilde işletilip, işletilmemesi.

Bence dikkatle takip edilmesi gereken husus bu olacak.

Üçüncüsü de; kentin yeşil alan olan kuzey kısmının, bu tesisle birlikte farklı sanayi kollarının tesisleşmesine açılması tehlikesinin varlığı.

Kentin kuzeyi hariç her bölgesi sanayileşmeden nasibini alan Kocaeli’de, umarım bu tesis o bölge için sanayileşmenin kapısını açan anahtar olarak kullanılmaz.

Yani bu tesise kentin ihtiyacı var ve tesis yapılmak zorunda.

Ancak sonuçları, yaşadığımız kente ve geleceğe nasıl baktığımızla ilgili olacak.

Konuyu hem merak edenler, hem de tam olarak bilmeden fikir yürütenler için bir “çöplü sözlük” olur mu bilmem...

Ama benim gözümden, tesisle ilgili görünenler bunlar.

YAKMA TESİSİ DOĞAN’IN KUCAĞINDA KALDI

Aslına bakarsanız bu meselenin bir diğer ayağı da kent yönetimiyle ilgili.

Evsel Katı Atık Yakma ve Enerji Üretme Tesisi’nin yer seçme çalışmaları sırasında, yazının başında da belirttiğim gibi öncelikle, Dilovası ve Körfez’in adı geçmiş, iki bölgeden de büyük tepki gelmişti.

Körfez Ticaret Odası bunun için toplanmış ve tesisin karşısında net bir duruş göstermişti.

Geçtiğimiz günlerde rahmetli olan KTO Başkanı Mustafa Efe de, bu duruşun başını çekmişti.

Aynı şekilde Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran da tepkiler karşısında, “Halkın istemediği bir tesisi biz buraya yaptırmayız.” demişti ki sonucuna baktığımızda dediği de  oldu.

Aslına bakarsanız mesele, o istemedi, bu karşı çıktı da olmadı meselesi değil.

Çünkü, akademisyen ve ilgili yönetcilerin çeşitli kriterleri hesaba katarak, Dilovası ve Körfez’i de içine alan 7 bölge içinde yaptığı çalışmalar sonucunda en uygun yer, bu iki ilçeden biri de çıkabilirdi.

Ama çıkmadı. Bilim ve sosyo-ekonomik sonuçlar, en uygun yerin İzmit olduğunu söyledi.

Hatta en uygun ilk üç yer bile İzmit’te çıktı.

Körfez çıksa Baran, Dilovası çıksa Toltar ne derdi bilmiyorum?

Ama İzmit çıktığına göre şimdi Nevzat Doğan’ın sonuca ne diyeceği önemli.

Çünkü bizim ülkemizde insanlar bilimin ne söylediğine değil, Baran’ın ne söylediğine, Doğan’ın ne söyleyeceğine bakar.

O zamanlar Baran’ın yanında KTO gibi STK’lar ve muhtarlar da vardı üstelik.

İzmit’te ise, KOTO kendi çöplüğünün derdine düşmüş.

Bir de İzmit Kent Konseyi var tabi.

Arkadaşlara İzmit Kent Konseyi Başkanı Cafer Kozluca’yı arayıp, görüşlerini sorun dedim.

Kuruluşuyla ilgili kanundaki tanımlamalarından biri, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık üzerine hesap sorma ve hesap vermek olan, İzmit Kent Konseyi’nin başkanının meğer konu hakkında net bir bilgisi yokmuş...

Konuyla ilgili herkes, tesisleri yerinde incelemek için Avrupa’ya giderken, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk’ün de Özbekistan’da olduğunu düşünürsek, bu kurumların kentle olan yakın yönetişim ilişkisini de görmüş oluruz.

Sözün özü; genelde olduğu gibi, Evsel Atık Yakma Tesisi konusunda da, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan İzmit’te yalnız.

Yani, top yine başkanın kucağında kaldı.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem