22 Nisan 2019 Pazartesi
Çetin Gürol

Çetin Gürol

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

KOÜ’nün ısınması bu tesisten olacak

Çetin Gürol

10 Ekim 2016 tarihli yazısı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın geçtiğimiz hafta Cuma günü  Antikkapı da kentimiz ile ilgili son derece önemli bir basın toplantısı düzenledi.

Kentimiz ile ilgili son derece önemli olan bu konu hakkında haberler yapıldı, köşe yazıları yazıldı.

Konu halk arasındaki tabiri ile, ‘Çöp Fabrikası’.

Söylenirken basite alıyoruz ama kentimizin çöp dağları arasında koktuğu günleri de hala dün gibi hatırlıyorum.

 

Tahir hoca akademisyen olmasından dolayı ince eleyen sık dokuyan, hemen tamam demeyen bir bürokrat. Malum İktisatçı olunca insan görev yaptığı kurumda da iktisada önem veriyor. Birileri bu nedenle Tahir hocayı eleştiriyor. Ancak geçtiğimiz hafta yapılan basın toplantısında Tahir hoca farkını ortaya koydu. Evsel Atıklarla ilgili depone alanlarında şu anda 3 yıllık bir yer kalmış. 3 yıl içersinde tesis yapılmaz ise bu kentte çöp dağlarını görmek, çöp kokusunu hissetmek zorunda kalacağız.

 

Son derece önemli bir mevzu ve basın toplantısına katılan gazeteci büyüklerimize de önemli bir sorumluluk yükledi. Bugün karar verilse 4 yıl sonra böylesi kentimiz için önemli bir tesisi hayata geçirebileceğiz. Elimizi sıkı tutmalıyız. Tahir hoca bu kentin çocuğu olduğu için ve doğum büyüdüğü Kocaeli’den başka bir yere gitmeyeceği içinde adımlarını daha sağlam atıyor.

 

Hep deriz İzmit’in çocukları iş başında değil diye. Alın size içimizden biri Doç. Dr. Tahir Büyükakın.

Bu kentte dedikodu mekanizması o kadar iyi çalışır ki, inanın dedikoduyu söyleyen bile sonra yalanına inanır. Çöp Tesisi ile ilgili olarak 3 üniversiteden hocalarımız, Çevre Mühendisleri Odamız, siyasi parti temsilcilerimiz, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile kanaat önderleri ve en önemlisi de muhtarlarımıza bu konuda sayısız brifingler verilerek konunun önemi arz edilmiş.

6 alternatif içersinde en sıcak bakılan yer İzmit Orman Depo alanı. Şehir merkezine 13 km, KOÜ’ye ise 4,5 km mesafede. Şimdi birileri çıkıp bağıracak. ‘Oraya yapılmasınnnn….’

 

Ya arkadaş nereye yapılacak. Hani uzaya çöp depolama yapılsa emin olun Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibi sırf dedikodu sarmanına malzeme vermemek için uzaya çöpleri gönderirler.

Ben sayısız kez Viyana’ya gittim. Orada İZAYDAŞ gibi bir tesisin şehrin merkezinde olduğunu bizzat gördüm.

 

CHP’li Sefa Sirmen döneminde yapılan İZAYDAŞ için kıyametler koparıldı. Belki modernizasyon ve filtre sistemi ile ilgili sıkıntılar vardı. Büyükşehir belediye başkanlığına seçildikten sonra İbrahim Karaosmanoğlu da buranın önemini bilmesinden dolayı ciddi bir yatırım yaptı ve tesis Türkiye’nin gözbebeği haline geldi.

Şimdi böylesi hatta bundan daha modern ve Tehlikeli Atık Yakma Tesisi değil Evsel Atık Yakma Tesisi olarak yapılması planlanıyor.

 

Viyana’daki gibi tesis enerjisini ısıtma sistemlerinde kullanacak. Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü  başta olmak üzere birçok bölgedeki köyünde ısıtması buradan karşılanacak.

Avrupa da örnekleri bulunan böylesi bir tesisin sadece Kocaeli’ye kazandıranların ismi altın harflerle tarihteki yerini alır.

 

Kentimizin sözüm ona çevrecileri lütfen bu sefer gölge etmesinler başka bir şey istemiyoruz.

Yıllarca çevreyi kirletmekten dolayı sabıkası olanları Kandıra Gıda OSB ile ilgili eylemlerin ortasında pes demiştim. Her şeyi bildiğini söyleyenler esasında hiç bir şey bilmezler. İşte bu tipler de tam bu tarife uyanlar.

 

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun tam yetki verdiği ve en güvendiği isim olan Tahir hoca sakın bu yolda çamur atanlara kulak asmadan yolunuza devam edin. Basın toplantısında aldığımız bilgilerden bu kent için bu yapılacak olan tesisin olmazsa olmaz olduğunu gördük.

 

Sağır kurbağa olursanız başarının beraberinde geldiğini bizzat yaşayarak öğrenen bir kardeşinim. Bu kentte hiç bir şey yapmadan sadece eleştiri yapan zavallıların saldırdıklarını gördükçe, doğru yolda olduğuma daha da inanıyorum.

 

Sonuna kadar arkandayım.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi