23 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hayata beş dakika ara

Melek Engin Aktemur

08 Ekim 2016 tarihli yazısı

Yaşlı dünyamız ağır ağır dönerken, yeryüzünde hayat son hızla devam ediyor. Artık zaman hızla akıp giderken günlerin hatta yılların nasıl bu kadar hızlı geçtiğini anlayamıyoruz. Hızla değişen teknolojiyi takip edemiyor,başdöndürücü gelişmelere akıl erdiremiyoruz. Hayat hızla akıp giderken, insanlarda bu tempoya ayak uydurarak -hızlı yaşam- tarzını benimsemiş durumda.


Globalleşen dünyada uzaklar yakın olurken, yakınlar da uzak oldu!. Hayatı kolaylaştıran ulaşım araçları ve iletişimde sağlanan yenilikler,toplumda hızlı yaşam tarzına dönüştü. Hızlı tüketim,hızlı beslenme, hızlı alışveriş, çevreyi ve dünyayı hızla kirletmek.. En önemlisi; ömür sermayesini hızla tüketmek!.
Etrafımızı çepeçevre saran uyaranlar, toplumu hızla tüketmeye teşvik etmekte adeta yarış halindeler.Daha fazla tüketerek daha mutlu, huzurlu olunacağı mesajı veren görseller, amacına ulaşmış durumda. Toplumun hemen her kesiminde ev eşyasından araba ve telefona, yiyecekten giyeceğe kadar hayatın her alanına sirayet etmiş hızlı bir tüketim çılgınlığı yaşanıyor.


Komşuluk ve arkadaşlıklar da bu hızlı süreçten nasibini aldı elbet.Artık kapı komşumuzu tanımıyor, dostluğa varan arkadaşlıklar kuramıyoruz.Hatta yakınlarımızı bile ziyaret edemezken bir –alo-bile diyemeyecek kadar yoğunuz.
Asansörde ve merdivende karşılaştığımız komşulara-hayırlı günler-diyerek selamlamanın bile vakit kaybı olacağını düşündürecek bir hızlı yaşam şeklimiz var artık. Trenlerimiz yüksek hızlı, hava ulaşımı ve kara ulaşımımız hızlı.. Sevgilerimiz, evliliklerimiz, arkadaşlıklarımız hızlı.. hızla biten değerlerimiz, hızla değişen toplum ahlakı..


Kısacık dünya hayatını daha da hızlandıran yine biziz. Bitmek tükenmek bilmeyen ihtiyaçları! karşılayabilmek için var gücümüzle enerjimizi, ömrümüzü hızla tüketirken neleri ıskaladığımızı farkedemiyoruz.
Oysa biraz durup nefes alsak,hayatı biraz yavaşlatsak birşeylerin farkına varacak ve hayatın tadına varacağız.Tekrarı olmayan hayatı, huzurlu ve mutlu yaşamak için büyük emeklere gerek yok. Bunun için elimizde olan nimetlerle yetinip şükretmek ve sade bir yaşam tarzını benimsemek lazım. Bütün bu yoğunluğun arasından sıyrılıp sevdiklerimiz ve yakınlarımıza vakit ayırmak yorulan ve bunalan gönüllere huzur verecektir.


Ayrıca zaman zaman ihtiyaç sahipleriyle biraraya gelmek, hastaları ziyaret etmek düşünce ufkumuzu ve yardım etme duygularımızı harekete geçirecek, halimize şükretmeyi öğretecektir.
Bunun için Kur’anı Kerimin kutlu sadasına kulak vermek, bizi biraz tefekküre ve sükuna ulaştırır düşüncesindeyim. ‘’Öyle ise bu gidiş nereye?’’(tekvir 26)
Evet ‘’bu gidiş nereye?’’. Kıymetini bilmeden hızla tükettiğimiz hayatın her safhasından sorumluyuz. Elimizde olanları olmayanlarla paylaşmadığmız nimetlerden sorumluyuz.Zamansızlığı bahane ederek ihmal edilen yakınlarımızdan sorumluyuz. Kırdığımız her kalbi onarmak için zamanımız olmayabilir. İşte bütün bunlar için hayatı biraz yavaşlatalım ve kendimize vakit ayıralım ne dersiniz?
Haydi , hayata beş dakika ara...

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem