16 Temmuz 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

FETÖCÜ avına çıkanlar kamu yararını görmüyor

Galip Ataman

07 Ekim 2016 tarihli yazısı

Kocaeli’nin yazılacak onlarca sorunu, kamuoyu ile paylaşılacak onlarca hayata geçirilmiş projesi varken son günlerde bazı ulusal ve yerel gazetelerin “FETÖCÜ” avına çıkmalarını hayretle izliyorum.

Fetö mağdurları üzerinden “siyasi rant” peşinde koşan CHP’lileri ve sözcülüğüne soyunan Sözcü Gazetesi’ni anlıyorum.

Ama Mavi Kocaeli Gazetesi’nin İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın ardından Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu kamuoyuna “FETÖCÜ” olarak tanıtmak için özel çaba harcamasına anlam veremiyorum.

Çalıştığım gazeteleri, yöneticilerini, haberlerini eleştirmek adetim değildir.

Ama Sözcü Gazetesi’nin peşine takılarak Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu “FETÖCÜ” gibi gösteren Mavi Kocaeli Gazetesi yayını karşısında susamazdım.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların, “siyasi ve ekonomik rant” peşinde koşanların masa başında yaptıkları haberler ile bilgi kirliliği yaratmasına seyirci kalamazdım.

FETÖ/PDY (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) Silahlı Terör Örgüt üyelerinin 15 Temmuz akşamı kalkıştığı darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından merkezi ve yerel yönetimlere methiyeler yazanlar, belli ki o gece yaşanan kabusu ve sonrası verilen birlik-beraberlik mesajlarını çok çabuk unutmuşlar.

“müflis tüccar” misali eski defterleri karıştırarak akıllarınca belediye başkanlarını köşeye sıkıştıracaklarını sanmışlar.

Okur ile gerçekleri paylaşmak yerine kendilerini savcı, hakim yerine koyup kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar.

“kin ve intikam” duygusu ile kaleme alınan, belediye başkanları ile bilek güreşine kalkışanların manşetleri hangi amaçla attıklarını Kocaeli kamuoyu yakından izliyor.

Belediye meclisi ve yargı kararlarının bazı bölümlerin cımbızlanarak haber yapıldığını, amaçlarının üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu Kocaeli okuru biliyor ve fazla itibar etmiyor.

Her önüne gelen habere “sazan” gibi atlayanlara, masa başında “kes-kopyala-yapıştır” yöntemiyle manşet yapanlara güvenmiyor.

Haberin gerçek olup olmadığını araştırmadan, masuniyet karinesine uymadan, kamu yararı bulunup bulunmadığına bakmadan Kocaeli Büyükşehir Belediyesini “FETÖCÜ” ilan etmeye kalkışanların günah çıkartmak için Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun kapısını çalması yakındır.

 

BİLGİ KİRLİLİĞİ YARATIYOR

FETÖCÜ avına çıkanlara, yıllar önce alınan kararları yeniymiş gibi servis edenlerin peşine takılarak haber yapanlara gazetecilik dersi verecek değilim.

Büyükşehir Belediyesi ile gazeteler arasındaki “siyasi ve ekonomik rant” tartışmasına girecek, taraf olacak da değilim.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup ahkam kesenlerin kamuoyunda yarattıkları yanlış ve olumsuz algıyı ve bilgi kirliliğini okurlarla paylaşmak istiyorum.

Neymiş efendim? Sözcü ve Mavi Kocaeli Gazetesi haberine göre, Büyükşehir Belediyesi, darbeden 3 ay önce FETÖ’cü şirkete bile bile kıyak yapmış!

Çok değil 6 ay önce de başka ulusal ve yerel gazetelerde yayınlanan benzer haberler Başkan Karaosmanoğlu tarafından tekzip edilmiş, Kocaeli 1. Sulh Ceza Hakimliği de 2016/2992 nolu kararı ile gerçekleri yansıtmadığına hükmetmişti.

“FETÖCÜ” avına çıkan gazeteler sapla samanı karıştırdıkları gibi Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinin 14.4.2016 tarihinde aldığı kararın 17.9.2010 tarih 687 sayılı kararı ile onaylanan nazım imar plan değişikliğinin Kocaeli 2. İdare Mahkemesinin verdiği 2014/1110 Esas Nolu “YÜRÜTMENİN DURDURULMASI” kararına uyulması ve yerine getirilmesi olduğunu karıştırmışlar.

Yargı kararına uymayı ve uygulamayı kamuoyuna “FETÖCÜ’ye kıyak” olarak algılayan gazeteler, rant sağlandığı iddia edilen meclis kararında yeşil alan, yollar ve diğer donatılar için inşaat alanından “Toplam 32.225 metrekarenin kamuya bırakıldığının” da farkında değiller.

Teknik konulardan anşamam, uzman da değilim. İddiaların doğru olup olmadığını merak edenler ile masa başında haber yapan gazeteciler Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden söz konusu arazi ile ilgili 2010 yılından buyana tüm meclis kararlarına ulaşıp inceleyebilirler.

2010, 2011, 2013, 2014, 2016 yıllarında alınan meclis kararlarının hiç birisinde “rant sağlandığı kıyak yapıldığı” iddia edilen Dumankaya Şirketlerinin adı yok.

Tüm belediye ve tapu kayıtlarında Dumankaya Şirketler,ne ait olduğu ifade edilen arsaların ve parsellerin sahibi olarak GH Gayrimenkul Anonim Şirketi adı yazıyor.

Sonuç olarak; İddiaların aksine meclis kararı ile bırakın FETÖCÜ’ye kıyak yapmayı aksine “Kamuya toplam 32.225 metrekare alan kazandırılmış”.

Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkür edileceği yerde eleştirilmesini anlamak mümkün değil.

Belli ki, FETÖ/PDY (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) Silahlı Terör Örgüt üyelerinin 15 Temmuz akşamı kalkıştığı darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından 7 Ağustos Yenikapı Toplantısı ile tescil edilen “Birlik ve Beraberlik” ruhu sulandırılmak isteniyor.

FETÖ mağdurlarına sahip çıktığını söyleyenler yeni mağdurlar yaratmak için özel gayret sarf ediyorlar.

Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi yolu denerlerse denesinler, kimlerin kapısını çalarlarsa çalsınlar amaçlarına ulaşamayacaklar.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile bilek güreşine girenler, “siyasi ve ekonomik rant” peşinde koşanlar avuçlarını yalayacaklar.

“Kamuya 32.225 metrekare alan kazandıran” Başkan Karaosmanoğlu’nun bileğini bükemeyecekleri gibi yargı sonrası Kocaeli kamuoyu bu beylerin yalnız bileklerini değil boyunlarını da bükmek zorunda kaldıklarını görecek.

 

KARAOSMANOGLU

 

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNE 2 MİLYON LİRALIK BAĞIŞ

Kocaeli’nin ihracatta ve vergi tahsilatında ilk sıralarda olması ile övünüyoruz. Yüz büyük sanayi kuruluşunun büyük bölümünün Kocaeli’de faaliyet göstermesi nedeniyle gurur duyuyoruz.

Ödül törenlerinde Tüpraş, Ford gibi sanayinin lokomotifi sanayi kuruşlarını alkışlıyoruz.

Çevreyi, doğayı, denizi, havayı kirletirken “Yüzde 100 Eğitime Destek Kampanyası” kapsamında okul ve derslik yapımına teşekkür ediyoruz.

Ama birlik olmak ve yaraları sarmak amacı ile Başbakan Binali Yıldırım’ın başlattığı 15 Temmuz’da şehit olanların aileleri ile gazilerimiz için “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası”na beklenen özeni göstermiyoruz!

Sayın Başbakan’ın yayınladığı genelge doğrultusunda Kocaeli’de Vali Hasan Basri Güzeloğlu sanayicileri ve kamuoyunu kampanyaya destek vermeye çağırdı.

Toplanan yardımların 15 Temmuz’da FETÖ/PDY (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) Silahlı Terör Örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin püskürtülmesinde gözünü kırpmadan hainlere karşı duran şehitlerin yakınları ,ile gazilere verilecek.

 

SANAYİCİLERE YAKIŞMADI

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Başbakanlık genelgesinin yayınlanmasının ardından tüm ilçelerde sanayi kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini,  vatandaşları “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası”na destek vermeye çağırdı.

“15 Temmuz akşamı FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü karşısında dik duran, gözünü kırpmadan şehit düşen, gazi olan asker, polis ve sivil halkımıza maddi ve manevi destek vermek hepimizin görevi. Devlet olarak demokrasiye, milli iradeye sahip çıkarken şehit düşen, yaralananlara sahip çıkıyoruz. O kahramanlarımızı gönüllerimizde, adlarını okullara vererek yaşatıyoruz” diyerek 15 Temmuz demokrasi kahramanlarına sahip çıkmanın, maddi ve manevi yanlarında olmanın hepimizin görevi olduğunu söyledi.

Bağışların, açıklanan banka hesap numaralarına ve Başbakanlıkça görevlendirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğü hesabına yatırılabileceğini duyurdu.

Gerçek ve tüzel kişilerin ziraat, halk ve vakıflar bankalarında açılan hesaplara doğrudan bağış yapabilecekleri gibi Turkcell, Vodafone, Türk Telekom (Avea) GSM operatörlerine 15 Temmuz yazarak 1507’ye 5 TL bağışta bulanabilecekleri açıkladı.

Üzülerek söylemeliyim ki aralarında Ford Otosan, Tüpraş gibi sanayinin amiral gemileri ile gelir ve ihracat vergisi şampiyonu yaklaşık 300 büyük sanayi kuruluşunun yaptığı bağış miktarı Kocaeli gibi bir ile hiç yakışmadı.

130 bin lirasını kamu çalışanlarına ait olmak üzere toplanan yaklaşık 2 milyon lira odalar ve OSB’lere ait.

Sanayi kuruluşları bağışlarını Ankara’ya değil de doğrudan Kocaeli’ye yapmış olsalardı bu rakamın 25-30 milyon TL’yi geçmesi içten bile değildi.

15 Temmuz darbe girişiminin doğrudan hedef aldığı demokrasi ve milli iradenin olmazsa olmazı siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin esamesi okunmuyor.

Konuşmaya gelince mangalda kül bırakmayan, OHAL’e karşı çıkan demokrasi nutukları atan siyasi partilerin ve destekçileri sivil toplum örgütleri bırakın bağış yapmayı ellerinden gelse o gece şehit düşenlerle gazilerimizi bile hatırlamayacaklar.

 

VALI

 

2.5 AYDA UNUTTULAR

15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından birlik-beraberlik mesajları verilirken şehit cenazelerinde bile göz göze gelmemeye özen gösteren, bir birlerini en ağır sözlerle suçlayan, Cumhurbaşkanlığı Sarayına gitmeyeceğini açıklayan liderler külliyede bir araya geldi, tokalaştı.

Başbakan muhalefet parti liderlerini ziyaret ederek OHAL dahil 15 Temmuz’dan buyana alınan kararlar konusunda bilgilendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 15 Temmuz öncesi açtıkları davaları geri çekti

7 Ağustos’ta İstanbul Yenikapı’da düzenlenen mitinge Cumhurbaşkanı, Başbakan, muhalefet parti liderleri, genelkurmay başkanı, kuvvet komutanları, yasama, yargı ve yürütmenin başkanları ve 5 milyon vatandaş katılarak Türkiye’nin özlediği tablo ile dünyaya mesaj verildi.

Son günlerde yapılan açıklamalar, “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası”na yeterli ilginin gösterilmemesi “Yenikapı Ruhuna” gölge düşürülmek isteniyor.

Sanayiciler Kocaeli yerine Ankara’yı tercih etse de, siyasi partiler ile sivil toplum örgütleri yeterli desteği vermese de Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun samimi tavrı, belediyelerin duyarlılığı şehit yakınlarımızı ve gazilerimizi namerte muhtaç etmeyecektir.

Anılarını en iyi, en güzel şekilde yaşatacak, ailelerini sahiplenecek ve onurlandıracaktır.

 

2 MİLYON LİRA DAĞILIMI

Başbakanlık genelgesi sonrası Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından başlatılan “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası”na katılanlar yaklaşık 2 milyon lira bağışta bulundular.

Kamuda çalışan personelin yapmış olduğu bağış miktarı 130 bin lirayı geçti.

10 bine yakın üyesi bulunan Kocaeli Ticaret Odasından ses çıkmazken en yüksek bağışı 600 Bin TL ile 12 Organize Sanayi Bölgesi yaptı.

Onu 511 bin lira ile Gebze Ticaret Odası izledi.

Kocaeli Sanayi Odasının bağış tutarı 100 bin TL, Körfez Ticaret Odasının 50 bin lira.

Kalan miktar ise tüzel kurumlarla kişisel bağışlar oluşturuyor.

Kocaeli’de “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası”nı başlatan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, kampanyaya katılan sanayici, iş adamı ve kişilere yürekten teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile 15 Temmuz’da FETÖ/PDY (Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) Silahlı Terör Örgütünün kalkıştığı darbe girişiminin püskürtülmesinde devletimizi, vatanımızı, milletimizi, bayrağımızı savunurken yaşamını yitiren 241 şehidimizi şükranla anıyor, 2 bin 194 gazimize sağlıklı yaşam diliyorum.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem