22 Temmuz 2019 Pazartesi

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Okul servisleri fiyatlarına tepki

07 Ekim 2016 tarihli yazısı

Geçtiğimiz hafta Milli Eğitim Müdürümüz Fehmi Rasim Çelik'in sessiz sedasız ve sorunsuz bir şekilde 3 ay içerisinde okullara nasıl eğitim-öğretime hazırladığını sizlere aktarmıştım. Mesleğe başladığından bu yana birçok Milli Eğitim Müdürünü tanıma fırsatım oldu. Bunların içinde çok özel insanlar da yer aldı. Ancak bir gerçek var ki, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fehmi Rasim Çelik klasik bürokrat değil, tam bir halk adamı olarak sahalarda tebdili kıyafetle geziyor. İşte esas başarının sırrı da bu. Yoksa geçmişte bazı Milli Eğitim müdürlerinin yaptığı gibi okula gitmeden önce haberdar edip, tüm olumsuzlukları kapattıran hatta yanına bir de basın mensuplarını alarak okullarda hiçbir sorun yokmuş edasına bürünenleri de biliyoruz.

 

Düşünün birçok kentin nüfusundan daha fazla şehrimizde eğitim öğretim hayatını sürdüren öğrencilerimiz var. 1000 küsur tane okulumuz bulunmakta. Bu yıl daha önce de belirttiğim gibi yüzü aşkın okulun tadilat ve onarım çalışmaları yapıldı. Tek bir olumsuzluk duymadık. İşinizi bizzat kendiniz takip ederseniz tabii olumsuzlara rastlamazsınız. Eğitim her geçen gün paralı hale geliyor. Çocuğunuzu iyi bir devlet okulu'nda okutmanın bile bir bedeli var. Alım bölgesi dışında iseniz aile birliğine para vermeden kayıt ettirme şansınız yok. Kimse bunu ben yapmıyorum diye inkar etmesin. Okul yönetimleri de bu konuda maalesef çanak tutmak zorunda kalıyorlar. Çünkü okulların hizmetli sayıları yeterli değil. Biz veliler hem okulların temiz olmasını isteriz, hem de okula para vermekte istemeyiz.

 

Okul idareleri de maalesef ekstra güvenlik ve görevli tutmak için alım bölgesi dışından öğrenci taleplerine hayır diyemiyor. Tabii her şeyi kılıfına uydurulmuş. Okul'un alım bölgesinden bir adres bulunuyor. Mesela müfettişler okullara geldiğinde bağış makbuzları baksınlar öğrencilerin okullara yazıldığı tarihte kesilen bağış makbuzları ile bu aylarda kesilen bağış makbuzu arasındaki farklı görebilirler. Kimse yanlış anlamasın okul aile birlikleri ve okul yönetimleri bu paraları kendi menfaatini kullanmıyorlar. Yavrularımız için kullanılıyor. Ancak kimse bağış almıyorum, okul bölgesi dışında öğrenci almıyorum demesin. Kentimizde nam yapmış okulların hepsinde bu anlattıklarım yaşanıyor.

 

Peki parası olmayan insanlar ne yapsın.Onların çocukları okumasın mı? Dediğim gibi eğitim her geçen gün daha da paralı hale geliyor. Çocuklarımız en iyi şekilde eğitim görmeleri için sayısız kaynak kitap alıyoruz. Bence Milli Eğitim Bakanlığı sahada aktif rol alan değerli öğretmenlerimize kitaplarla alakalı danışsalar hem devletin verdiği kitaplar yeterli gelecek, hem de veli'nin cebinden ekstra bir para çıkmayacak. Eğitimde artık bir yarış var. Her öğretmen sınıfının en başarılı olması için çaba sarf ediyor. Bunun içinde biz velilere destek kitapları aldırıyor. Bunu garipsemiyorum. Tek bir kelime söylemeden fiyatı ne olursa olsun alıyoruz. İşte yukarıda dediğim gibi tekrarlıyorum, eğitimcilere sorulsa hem devlet, hem de bizler ekstra para harcamayız.


Gelelim esas konumuza.
Çok sevdiğim bir arkadaşım okul servisleri ile ilgili serzenişte bulundu. Geçen yıla oranla okul servislerine 60 TL ile 80 TL arasında zam yapıldığını ifade etti. Kocaeli Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, bildiğiniz üzere Fırıncılar Odasının ekmek zammını iptal ettirmişti. Ekmek başına 25 kuruş. Bir de okul servislerinin 60 TL ile 80 TL arasında bir anda fiyat artması acaba ne kadar doğru.
Kesinlikle valimiz ve milli eğitim müdürümüz okul servislerinin fiyatları konusunda da bir girişimde bulunmalılar. Servisler bu fiyatları belirlerken neye göre belirliyorlar. Merak ediyorum x bir mahalleye giden ile başka bir mahalleye giden arasında pek bir fiyat farkı yok. Yani bir kilometreden taşınan öğrenciyle, beş kilometreden taşınan öğrenci arasında çok fazla bir fark olmadığı belirtiliyor. Daha önce bahsettiğim gibi okul alım bölgesi dışından öğrenci kabulü olmasa servislere ihtiyaç duyulmayacak. Ama böyle bir gerçek var. En azından okul servisleri ile ilgili bir girişim yapılması durumunda velilerimize ciddi bir katkı sağlanır. Servislerde hiç para kazanmasın demiyoruz. Ama fahiş fiyatla kimsede bu ülkede para kazanmasın. Bu sese kulak verilmesini umut ediyorum. İyi haftalar.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem