23 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kent Konseyi niçin var?

Hayrullah Demiray

02 Haziran 2012 tarihli yazısı

Türkiye’ de son yıllarda sivil anlamda gelişmeler herkesin malumudur bu konuda Başbakan’ın atmış olduğu adımlar ve verdiği talimatlar ve olması gerekenler konusunda söylediği her şey ardından uygulamaya konuluyor.

Bunlardan birisi de kent konseylerinin oluşması her ilde ve ilçede Kent konseyleri var. Bunların belli amaçlar doğrultusunda kurulmuş bu amaçları şimdi sizlerle paylaşıp kısaca sonrada bu konuda cidden kent konseyleri işini hakkıyla yapıyor mu o konu da biraz beyin jimnastiği yapalım.

Amaç…

Kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşericilik bilincinin geliştirilmesi, Bulunduğu ilin ya da ilçenin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan kent konseylerinin çalışma usul ve esaslarını düzenlemektir.

Şimdi buradan hareketle Başiskele’de de diğer yerlerde olduğu gibi kent konseyi var. Ben bazen bu konularda hep düşünmüşümdür.  Türkiye’ de bir Ticaret Odalarının, Noterlerin ne iş yaptığını ve birde Kent konseylerinin kuruluş amacını merak ediyorum.

 Kuruluş amacı belli ama yapılan uygulamalar ve çalışmalar bu amacın dışında. Başiskele Kent Konseyi de bunlardan biri. Fahri Uslu’ da Başiskele Kent Konseyinin Başkanı ancak Uslu’nun kent konseyinin kuruluş amacı doğrultusunda işler yapıp yapmadığı konusunda bu güne kadar basına yansıyan en ufak bir etkinliğini doğrusu görmediğimi ifade etmek isterim.

Acaba kent konseyleri’nin işlevi konusunda yazılan ve kuruluş amaçlarımı yanlış yoksa uygulamada mı hatalar var? Bunu merak ediyorum ve bu konuda bugüne kadar baştan beri merak eder dururum ama bugün bu konu da hala bir şeyler yapılmadığının bu konuda neler yaptığını doğrusu hep merak ettim.  Bu güne kadar belki bir şeyler yapılır diye düşündüm ama gerçekten bir buçuk senedir izliyorum ama hali hazırda bu yönergede yazılanlara hiç şahit olmadım doğrusu.

            Şimdi soruyorum Kent Konseyleri ne iş yapar? İşlevi nedir? Siyasi yapının içerisinde hangi şartlarda yer alır? Kent Konseylerini oluşturmak ve yönetmek bilgi ister, tarz ister, birikim ister, çoğulcu ve samimi olmayı gerektirir, katılım sağlamaya çalışır, kentlerin oluşmasına katkı sunar,  temsilci olunmayı gerektirir, şimdi bu özelliklerin hangisi mevcut.

            Çatı içerisinde atı vazifesi gören bir yapının güven vermesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Kent konseylerini oluşturan bireylerin siyasi düşünceleri olabilir ancak aktif olarak sadece bir siyasi erkin emrinde olamaz.

            Bağımsız olarak tüm kent dinamikleriyle birlikte hareket eder, proje üretir, araştırır, örnekleri varsa uygulanması için kurumlar arasında köprü görevini üstlenir.

Ben bu özelliklerin var olduğunu ve hatta bu yapıyla olacağını da düşünmüyorum. Varsa bu konuda önerisi mutlaka bize ulaşsın.

Saygılarımla…     

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem