18 Haziran 2019 Salı
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Güzeloğlu’nun Kocaeli’de ‘Onurlu ve Başarılı’ 2 yılı

Galip Ataman

05 Ekim 2016 tarihli yazısı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu,1 Ekim 2014 tarihinde göreve başladığı Kocaeli’de 2 yılı geride bıraktı.

İlk gün Millete hizmet etmek bizim şerefimiz ve arzumuzdur. Milletimize hizmet etmekten başka bir gayemiz yok ve milletimizin duasından başka bir zenginliğimizde olamaz” diyen Vali Güzeloğlu 12 ilçede kurduğu gönül köprüleri ile her kesime ve her kişiye ulaşarak devletin ve hükümetin “idari ve siyasi” temsilcisi oldu.

Açık, şeffaf, hesap verilebilir ve hesap sorabilir bir yönetim anlayışı hareket ederek Kocaelililerin gönlünde taht kurdu.

İki yılda eğitim başta olmak üzere her alanda önemli projelere imza atarak tı.

Son iki yılda birçok vali merkeze alınırken, 15 Temmuz hain FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün başarısız darbe girişimi sonrası tutuklanırken Sayın Güzeloğlu performansı, hizmet anlayışı, merkezi ve yerel yönetimler ile uyumlu çalışmasının sonucu olarak Kocaeli’de kaldı.

Sayın Güzeloğlu’nun iki yılda yaptıklarını, hayata geçirdiği projeleri, Kocaeli’ye kazandırdıklarını uzun uzun anlatacak değilim.

Ama 2 yıl önce Mersinlilere veda ederken söylediği “Tabelalara değil gönüllere, yazılara değil sözlere talip olduk sözünükamuoyu ile bir kez daha paylaşmak istiyorum.

Kocaeli’de göreve başladığı ilk gün yaptığı,“Kocaeli Valisi olarak göreve başlamaktan ve bu güzel ile Valilik onurunu ve sorumluluğunu bize bahşettiği için Allah’a şükrediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Sayın Bakanlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah mahcup olmaz, onların güvenine ve sevgisine layık hizmet etmek nasip olur. Kocaeli Valiliği gibi çok onurlu ve sorumlu bir görevde Kocaeli’ye daha iyi ve daha güzel bir geleceğe Kocaelililer ile birlikte taşıyacağız. Kocaeli’yi yönetirken devlet millet buluşması ve kaynaşmasını sağlamak temel şartımızdır…”açıklamayı hatırlamakta yarar görüyorum.

Aynı günkaleme aldığım Kocaeli’nin Manifestosu diyeceğim,Okul ve derslik sıkıntısı giderildi ama LYS’deki başarısızlık en büyük sorun. Marka okullar olmadığı için SBS ve TEOG şampiyonları İstanbul’a gidiyor. Bugünlerde önlem alınmaz ise Kocaeli iller sıralamasında yine son 10’da yer almaya devam edecektir. Kocaeli’de umarım eğitimde sosyal barışı ve sosyal adaleti sağlarsınız”yazıyı dikkate alması sonunda eğitimde yakaladığı kalite ve başarıyı anlatmayı görev biliyorum.

 demokrasi

 

KOCAELİ ZOR BİR KENT

Kocaeli, farklı kültürlerin ve renklerin bir arada yaşadığı, sosyal yaşamın hemşerilik bilincine katkı sağladığı 7/24 yaşayan diri ama zor bir ilimiz.

Ama Sayın Güzeloğlu, demokrasi kültürü zengin, birlikte yaşama iradesi çok özel Kocaeli’de tüm siyasi parti il başkanlarını, sivil toplum örgütlerini aynı masa etrafında buluşturarak sosyal ve toplumsal barışı sağladı.

Özellikle FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgüt üyelerinin kalkıştığı 15 Temmuzdarbe girişimi sonrası Kocaelililerin siyasi parti, etnik köken ayırımı yapmadan meydanlarda kol kola, omuz omuza demokrasi nöbeti tutarak demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmalarına öncülük ederek Türkiye’ye örnek oldu.

Ankara’da siyasi parti liderlerinin tansiyonu yükselten, gerilimi artıran açıklamalarının aksine Kocaeli’de geçtiğimiz günlerde siyasi parti il başkanları ile dördüncü kez bir araya gelip topluma birlik-beraberlik mesajı vererek çok önemli bir misyonu ve sorumluluğu üstlenmenin ötesinde Türkiye’ye “rol model” oldu.

Devletin, hükümetin, bakanların “siyasi ve idari” temsilcisi olan valiler,

muhalefet tarafından “iktidarın valisi” olarak eleştirilirken, bir araya

gelemezken Vali Güzeloğlu Kocaeli’de bu tabuyu yıktı.

İktidar ve muhalefet yöneticilerini bir masa etrafında toplamayı, kamuoyuna

birlik ve beraberlik mesajı vermeyi, toplumsal barışı sağlamayı başardı.

Siyasi parti yöneticilerinden CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay başta olmak üzere

tüm muhalefet parti il başkanlarının Vali Güzeloğlu’na çalışmaları hakkında

bilgi sunmaları, teşekkür etmeleri bana göre her türlü övgünün ötesinde.

Türkiye’nin en fazla ihtiyaç duyduğu bir dönemde Kocaeli’den birlik ve

beraberlik mesajları veren tüm siyasi parti il başkanları ile bu ortamı hazırlayan Vali Güzeloğlu’nu kutluyorum.

Umarım Sayın Vali’nin il başkanları buluşmasında yaptığı,“Ülkemiz adına Kocaeli’mizde sergilenen bu birlik ve beraberliğin insanımıza, ilimize ve ülkemize dönük yapılan tüm hizmetlerin iyiye ve güzele taşınması adına bu buluşmanın örnek ve çok özel bir buluşma olduğunun altını çiziyorum” açıklamayı, verilen birlik ve beraberlik mesajlarını tüm il başkanları alır.

 

15 TEMMUZ’DA DİK DURDU

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun iki yılda Kocaeli’ye kazandırdıklarını uzun uzun anlatmayacağımı yazdım ama bazı konular var ki kamuoyu ile paylaşmaz isem haksızlık etmiş olurum.

Göreve başladığı ilk gün,Kocaeli Türkiye'nin büyük yürüyüşüne zenginlik katan, üretim ve imalat sanayisinin merkezi ve kalbi olan büyük bir şehir.Kocaeli’yi daha iyi, daha güzel geleceğe Kocaelililerle birlikte taşıyacağız. Kocaeli’ne hizmet etme onur ve heyecanı taşıyorum. Kocaeli’nin ülkemiz ekonomisine bugüne kadarki katkılarının Valiliğim döneminde de artarak devam etmesi için çalışacağım” diyen Sayın Vali, eğitim başta olmak üzere her alanda verdiği sözleri, açıkladığı projeleri fazlasıyla gerçekleştirdi.

“Önceliğimiz; huzur ve vatandaşlarımızın güvenliği” diyen, ülke geneline yayılan terör olaylarının Kocaeli’ye sıçramaması için 7/24 güvenlik güçlerinin yanında ve arkasında duran Vali Güzeloğlu, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgüt üyelerinin 15 Temmuz akşamı kalkıştığı hain ve alçak saldırının püskürtülmesinde sorumluluk aldı, etkili oldu.

İnfaz edileceğini bile bile kelle koltukta, hainlere karşı dik durdu. 

Sayın Cumhurbaşkanının çağrısına uyarak her yaştan, her cinsten, her siyasi görüşten, her etnik kimlikten Kocaelililerin meydanlarda toplanmasına öncülük etti.

Demokrasi ve milli iradeye inanan Kocaelililerin doldurduğu meydanlarda yaptığı konuşmalarda darbecileri lanetlerken, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Sayın Vali’nin meydanlarda yaptığı, “15 Temmuz akşamı milli iradeye, egemenliğin kaynağı millete doğrudan kasteden, bu iradesini yok etmeyi amaçlayarak, maalesef büyük yürüyüşümüzü, bu milletin geleceğe güçlenerek akma iddiasını ve heyecanını yok etmeye amaçlayan bir düşüncenin temsilcileri, hainler bir darbe kalkışmasına geçtiler. Asla başarılı olması mümkün olmayan, milletin iradesi karşısında dün olduğu gibi 15 Temmuz’da da yok oldular. Biz büyük bir millet ve devletiz. 100 yıllık devlet geleneğine sahip, devletine bağlı ve yaşatan, millet olmayı diğer milletlere öğreten, hür ve bağımsız yaşayan bir milletiz. Mehmetçiğimizin üniformasını taşıyan ama asla onlardan olmayan ve yine bu milleti korumakla görevli orduya emanet edilen, düşmanına karşı kullanılması gereken silahlar, tanklar, uçaklar, toplar ve helikopterlerle bu millete silah sıkan hainlerin karşısında yine bu millet durdu. Bu; Türk milletinin demokrasiye aşık, özgürlüğüne, bütün değerlerine dönük asil duruşunun çok açık ifadesi ve göstergesidir. Hiç kimse içte ve dışta hiçbir hain bu milletin iradesini gasp ederek yok edeceğini düşünmemelidir. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, ruhları şad, mekanları cennet olsun. Onlar bu milletin tarihinde hiçbir zaman silinmeyecek şekilde zihinlerde yer alacaklardır” konuşmasına benzer açıklamaları hep hatırlanacaktır.

Sayın Güzeloğlu, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgüt üyelerinin 15 Temmuz akşamı kalkıştığı, başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimi sonrası gözaltına alınan, meslekten ihraç edilen, tutuklananlarla ilgili kamuoyunda yanlış algılanan, siyasilerin bilerek çarpıttığı bir konuya da “Galip hoca, OHAL’in sadece FETÖ/PDY Silahlı Örgüt üyelerine, her türlü destek verenlere karşı çıkarıldığı yönünde yanlış kanı var. Devletin katliam yaptığını söyleyerek askerimize ve polisimize katil diyen, PKK terör örgütünün giriştiği katliamları destekleyen bildirilere imza atan ve imzalarını çekmeyen akademisyenlerin iktidara, demokrasiye ve milli iradeye karşı darbe girişiminde bulunan, kendiler,ne tesl,m edilen uçak, tank, top, tüfek ile TBMM’yi bombalayan, sivil halka ateş açanlardan hiçbir farkı yoktur” diyerek açıklık getirdi.

 

egıtım

 

EĞİTİM, EĞİTİM, EĞİTİM

Son iki yılda Vali Hasan Basri Güzeloğlu adının, eğitimde kalitenin artması ve başarı çıtasının yukarılara çıkması ile özdeşleştiğini söylersem abartmış olmam.

Önceki gün iki yılı değerlendirmek için bir araya geldiğimizde her zaman olduğu gibi yine ağırlıklı olarak eğitim konuştuk.

Eğitim ile ilgili düşüncelerini “Eğitim; temel ve en öncelikli meselemizdir. Her alanda ve her durumda hangi amacı istersek isteyelim bu eğitimle başlıyor. Eğitim konusunda önemli yatırımlarımız kararlılıkla devam ediyor. Eğitimde en önemli hedefimiz ve yatırımımız içerik ve değerler noktasında özellikle okul öncesinden başlayarak her bir çocuğumuzun hayata hazırlanması, güvenli, mutlu  ve bu ülkeyi daha güzel yarınlara taşıyacak olan çocuklarımızın yetiştirilmesidir” şeklinde özetledi.

Sayın Vali’ye, “Son iki yılda sizi etkileyen en önemli olay ya da proje nedir?” diye sorduğumda cevabı “eğitim, eğitim, eğitim” oldu.

“Kendimize ve kentimize güvenerek başladık. İnandık, inandığımız ölçüde başardık” diyen, eğitimde beni bile şaşırtan mucizeyi gerçekleştiren, ezberleri bozan Vali Güzeloğlu, “eğitim, eğitim, eğitim” derken hani haksız da değildi.

Sayın Vali eğitimde kaliteyi yakalamak, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak için iki yılda yaptıklarını anlatırken 1 Eylül Perşembe günü “Kocaeli’nin Eğitimde Yükselen Değerleri ve Şampiyon Öğrencilerin Ödül Töreni”nde yaşanan gurur veren yıllardır özlenen tablo gözlerimin önünden sinema şeridi gibi geçti.

Sayın Vali’nin, “Başarının en temel göstergesi okul öncesidir.  2014 yılında ilimiz Türkiye’de 62. sırada idi. Bu yılın sonunda Türkiye  27’ncisiyiz. İleriki dönemde ilk 3 de yer alacağız. Ortaokul öğrencilerinin girdiği TEOG sınav sonuçlarında, 2014 yılında Türkiye ortalamasında  yüzde 2.72 geçen bir iliz LYS de ise devraldığımızda Türkiye ortalamasının altındaydık. Şuan ise bizi Türkiye’de ilk 20’lere geldik. Hedefimiz daha yukarı sıralara çıkmak” açıklamasını anımsadım ve heyecanlandım.

Eğitimde kalitenin artmasında, başarı çıtasının yükseltilmesinde en ufak katkısı olmayan, taşın altına elini koymayan, sadece üye sayısını arttırmayı düşünen, siyaset ağırlıklı açıklamalarla gündemde kalmaya çalışan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Şahin Yaşlık başarıyı sahiplenmeye kalksa da son 2 yılda eğitimde kalitenin artmasında, başarı çıtasının yükseltilmesinde, ezberlerin bozuşmasında en önemli pay Vali Hasan Basri Güzeloğlu, talimatlarını yerine getiren milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ve motivasyonlarını arttırdıkları değerli ve saygın öğretmenlerdir.

Bugün Kocaeli; Okul öncesi başta olmak üzere TEOG, YGS, LYS’de son sıralardan çıkıp ilk sıralardaki iller ile yarışıyor ise ilk 10’a girmek için çaba harcıyorsa 1 Ekim 2014 tarihinde eğitimin emarını çekerek yol haritasını çıkaran, hedefe kilitlenen Vali Güzeloğlu’nun performansıdır.

Sayın Valinin talimatlarını uygularken heyecanlanan, öğretmenlere motivasyon kazandırırken 7/24 çalışan milli eğitim il müdürü Çelik’tir.

Eğitimde Kocaeli’yi son 10’daki iller liginden çıkartıp ilk 10’daki iller ile yarıştıran Vali Güzeloğlu ve ekibine teşekkür ediyorum.

 

BİLİŞİM VADİSİ ÖNEMLİ

Vali Güzeloğlu’nun iki yılda önemli mesafe aldığı projelerden biri de Türkiye’deki bilgiye dayalı ekonomik dönüşümün hazırlayıcısı, sağlayıcısı, güvertesi, Eğitim ve Teknoloji Üssü olacak “Bilişim Vadisi”.

ABD’deki Silikon Vadisi örnek alınarak Türkiye’nin ilk ihtisas teknoloji geliştirme bölgesi olarak planlanan Muallimköy’de inşaatı devam eden Bilişim Vadisi, Türkiye’nin en büyük “Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi”ne de ev sahipliği yapacak.

Sayın Vali, böyle büyük bir projeyi gerçek dışı bilgiler ve yayınlarla engellemek isteyenlerin ard niyetli olduğunu söylerken tepkisini şu sözlerle dile getirdi,Ülkemiz ve insanımızı geleceğe taşıyan, Türkiye’nin hedeflerine ulaşması açısından vazgeçilmez değerde ve önemde olan Türkiye’nin inovasyon ekonomisi geçişine büyük katkı sağlayacak olan Bilişim Vadisi Projesinin böylesi asılsız, gerçeklikten yoksun ve kasıtlı haberlerle yıpratılması, kamuoyuna yanlış bilgi verilmesi kabul edilemez.”

Kim ne söylerse söylesin, kim ne yazarsa yazsın 3 milyon metrekarelik alanda hızla yükselen Bilişim Vadisi, 2023 vizyonunda belirtilen hedeflere ulaşırken Türkiye’nin merkezi olacak, akademi-sanayi, girişimcilik ekseninde ülkemize katma değer katacak.

Teknoloji odaklı büyüme hamlesini gerçekleştirecek dev projeler üretilirken Türkiye’ye çağ atlatacak.

Bilişim Vadisi sayesinde Kocaeli bilişimde “Rol Model” olacak.

 

ortya

 

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Türkiye Sanayisine öncülük,bilgi ekonomisine geçişte önderliketmesi gereken kurumların başında üniversiteler geliyor.

Kocaeli Üniversitesi ile Gebze Teknik Üniversitesi’ne “Üniversite-Sanayi İşbirliği” kurulması konusunda önemli görevler düşüyor.

Sayın Vali yaptığı toplantılarda Kocaeli ve Gebze Teknik Üniversitelerinin Türkiye’nin en gelişmiş üniversiteler olduğuna dikkat çekerek,

“Üniversitelerimiz eğitim kurumu olmanın yanında kalkınmayı sağlayan, bilimsel bilgiyi üreten merkezlerdir. Üniversite-Sanayi işbirliğine büyük önem veriyoruz. Üniversitelerimizdeki hocalarımız kampüslerden çıkıp, daha fazla sanayi ile iç içe olmalıdırlar. Bünyesindeki teknoparklarda, AR-GE merkezlerinde daha fazla çalışmalıdırlar. Bu amaçla hükümetimiz araştırma, geliştirme, altyapı kanunlarını çıkardı. Üniversite hocaları ile sanayicilerimize önemli vergi teşvikleri getirildi. Üniversite hocalarımızın şirket kurmak amacıyla veya bir sanayi şirketinde AR-GE yapmasının önündeki engeller kaldırıldı”  açıklamalarıyla bu konudaki görüşlerini kamuoyu ile paylaşmaktadır.

 

TURİZM KENTİ YAPACAĞIZ

Kocaeli’deki iki yılını değerlendiren Vali Güzeloğlu’na 3. yılda yapacaklarını sordum.

İşte cevabı, “Sanayi kenti olarak bilinen Kocaeli aynı zamanda deniz, doğa, kültür, sağlık alanında da önemli potansiyele sahip. Sayın Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık’ın öncülüğünde Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte Kocaeli’ye doğa, deniz, kongre, sağlık turizmini kazandıracağız. Kocaeli önümüzdeki yıllarda alacağımız önlemler, yapacağımız yatırımlar, her türlü turizm potansiyellerini değerlendirerek ve hayata geçirerek deniz, doğa, kongre, sağlık turizminin merkezi olacaktır”.

 

 

VALİ HASAN BASRİ GÜZELOĞLU KİMDİR?
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 22 Eylül 1964 Ankara’da doğdu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden 1985 yılında birincilikle mezun oldu. Çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptı. 31 yıllık mülki idare amirliğinin son 3ılını Gümüşhane (01.02.2003-25.08.2004), Karaman 25.8.2004-04.4.2006), Samsun (04.4.2006-11.5.2010), Mersin (11.5.2010-01.10.2014), Kocaeli (01.10.2014-…) Valiliklerinde geçirdi. Türkiye’de aralıksız en uzun süren vali unvanına sahip olan Güzeloğlu, “En Başarılı Vali”, “Yılın Hizmet Ödülü” dahil çeşitli ödüller ve “Hemşerilik Beratı”na layık görüldü. Vali Güzeloğlu evli, 2 çocuk babasıdır.

 

ustlere

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
Etçi Beyler konak_dr Davetiyem