20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Galip Ataman

Galip Ataman

galipataman41@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Erken seçim yok Referandum var

Galip Ataman

04 Ekim 2016 tarihli yazısı

Bir süredir ara verdiğim yazılarıma bugünden itibaren “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde devam edeceğim.

Kocaeli gündemini Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri köşe yazılarımı, diğer günler haber ve röportajlarımı “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” okurları ile paylaşacağım.

Velinimetim okurlarım Kocaeli’de merak edilen soruların cevabını “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” farkı ile sadece “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”nde okuyacaklar.

“Bismillah” diyerek yeni bir yola çıkıyorum. Hayırlı olur inşallah.

 

AK PARTİ OYU ARTTI

İlkyazıma, Ak Parti İl Başkanlığı koltuğuna oturduğu 20 Nisan 2002 tarihinden buyana tanıdığım Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile başlamak istiyorum.

Kocaeli’de değişik tarihlerde bir araya geldiğim, görüşlerini ve açıklamalarını kamuoyu ile paylaştığım Sayın Işık ile Ankara’da görüşmek kısmet olmamıştı.

Milletvekili seçildi, TBMM Milli Eğitim komisyon başkanı oldu, bakan atandı ama Ankara’da bir türlü sohbet edememiştik.

Kadrosunun yarıdan fazlasının sivilleştiği Milli Savunma Bakanlığı makamında Sayın Işık ile bir saate yakın sohbet ettik.

Eğitim başta olmak üzere son günlerde çok konuşulan erken seçim, 15 Temmuz ve sonrası gelişmeler ile Türkiye’nin gündemindeki her konuyu konuştuk.

Bugün, son günlerde çok konuşulan “erken seçim” ile ilgili değerlendirmelerini paylaşacağım.

Bunun için önce 2014 yerel, 2014 Cumhurbaşkanı, 2015 milletvekili seçimlerini hatırlayalım.

30 Mart 2014 yerel seçimleri; Ak Parti yüzde 45.6 oy ile aralarında İstanbul, Ankara, Bursa, Kayseri, Konya, Antalya, Kocaeli’nin de bulunduğu 21’ büyükşehir olmak üzere 53 il belediye başkanlığı kazandı.

CHP yüzde 27.8 oy ile aralarında İzmir, Eskişehir, Hatay’ın da bulunduğu 5’i büyükşehir olmak üzere 12 il belediye başkanlığı kazandı.

MHP yüzde 15.2 oy ile Adana ve Mersin büyükşehirler dahil 6 il belediye başkanlığı kazandı.

HDP yüzde 4.2 oy ile Diyarbakır ve Van büyükşehirler dahil 8 il belediye başkanlığı kazandı.

Kocaeli sonuçları; Ak Parti yüzde 50.6 oy ile Büyükşehir dahil tüm ilçe belediyeleri kazanarak 13-0 yaptı. CHP yüzde 26.2, MHP yüzde 14.1, SP yüzde 5, HDP yüzde 2.4 oy aldı.

10 Ağustos 2014 Cumhurbaşkanı seçimi; Ak Parti adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51.79 oy aldı ve halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.

CHP-MHP’nin aday gösterdiği, aşırı sağ ve aşırı sol toplam 13 partinin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 38.44 oy aldı.

HDP adayı Selahattin Demirtaş’ın oyu yüzde 9.76’da kaldı.

Kocaeli’de oy dağılımı; Recep Tayyip Erdoğan yüzde 58.54, Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 35.98, Selahattin Demirtaş yüzde 5.47 oldu.

 

ss

 

1 Kasım 2015 milletvekili seçimi; Ak Parti yüzde 49.5 oy ile 317 milletvekili, CHP yüzde 25.3 oy ile 134 milletvekili, HDP yüzde 10.8 oy ile 59 milletvekili,

MHP yüzde 11.9 oy ile 40 milletvekili çıkardı.

Kocaeli’de partilerin oy ve 11 milletvekili dağılımına baktığımızda; Ak Parti yüzde 56.5 oy ile 7 milletvekili, CHP yüzde 23.4 oy ile 3 milletvekili, MHP yüzde 11.2 oy ile 1 milletvekili.

Gelelim Bakan Fikri Işık’ın “İstanbul gazeteleri, köşe yazarları Ak Parti oylarının 15 Temmuz sonrası arttığını, baskın bir erken seçim olasılığını yazıyor. Erken seçim var mı?” soruma verdiği cevaba.

Sayın Bakan “Ak Parti’nin 15 Temmuz sonrası oylarının arttığı doğru ama partimizin ve hükümetimizin gündeminde erken seçim yok”.

Herkesin erken seçim tahmininde bulunduğu, hatta tarih bile verdiği bir dönemde Fikri Işık çok net ve kesin konuştu.

“Erken seçim yok” dedi ama  “Referandum var” diyerek Anayasa değişikliği ile “Başkanlık” sistemine geçileceği sinyali verdi.

1 Ekim’de açılan TBMM’de yapılacak Anayasa değişikliğinin referanduma götürülerek “Tam Başkanlık” sistemine geçileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Ağustos 2010 tarihinde halk tarafından seçildiğini hatırlatarak muhalefet partilerine çağrıda bulunurken, “Aslında Türkiye, 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile fiilen başkanlık sistemine geçti. Ama Sayın Cumhurbaşkanının hukuki durumu fiili duruma getirilemedi. Meclisimizin en önemli gündem maddesi, Anayasa değişikliği ile denge mekanizmaları iyi belirlenmiş başkanlık sistemi olacaktır” dedi.

 

KONGRELER 2017 BAŞINDA

Ak Parti’nin gündeminde erken seçim yok ama erken ilçe ve il kongreleri var.

Sayın Işık ile konuşurken, Haziran 2017’de yapılması gereken kongrelerin 2017 başına çekileceği mesajını aldım.

Ocak ayında kongreler başlarken FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi sonrası yıpranan ilçe ve il yöneticilerinin dinlendirilmesi hedefleniyor.

Olası bir Anayasa Referandumuna yenilenmiş yönetimler ile gidilmesi hedefleniyor.

Türkiye’nin en önemli bakanlık koltuğunda oturan Sayın Işık’a Kocaeli’de delege yapısı ne olur, ilçe ve il yönetimlerinde değişiklik olup olmayacağını sormadım.

Çünkü ODTÜ’de mühendislik eğitimi almayan ama 20 yıla yaklaşan siyasi yaşamında “siyaset ve toplumsal mühendislik” konusundakendisini yetiştiren Fikri Işık’a böyle bir soru sormak abes olacağı gibi cevap da vermeyecekti.

O nedenle böyle bir soru sormadım. Ama ilçe ve il kongreleri takvimi henüz belirlenmese de kulislerde seçimlerin önceki seçimlerin aksine kıran kırana geçeceği konuşuluyor.

17/25 Aralık 2013 sonrası FETÖ/PDY örgütü ile ilişkilerini kesmeyerek devletle bilek güreşine giren isimlerin ayıklanacağı belirtiliyor.

 

BAKANLIK BOHÇASI HAZIR

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın istifası(!) sonrası hükümette yapılan mini değişikliğin devam edeceği yorumlarını sordum.

Fikri Beyin cevabı, “Hocam, bakanlar arasında değişiklik takdiri Sayın Başbakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Ben, iddia edildiği gibi bugünlerde hükümet içinde değişiklik olacağını sanmıyorum, düşünmüyorum. Kaldı ki bu görevler geçicidir. Sayın Başbakanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız takdir ettikleri an bayrağı bir başka arkadaşa devrederiz. Bakanlık bohçamız her zaman hazırdır” oldu.

Önce Bilim sanayi ve Teknoloji, en zor dönemde Milli savunma Bakanlığı’nı başarı ile yürüten Sayın Işık her zamanki gibi mütevazi davransa da olası bir hükümet değişikliğinde ya yerini korur ya da Başbakan Yardımcılığı koltuğuna oturur.

Benim gönlümden geçen ise Milli Eğitim Bakanlığı.

 

 

Milli Eğitim ve YÖK öğretmeni hatırladı

 

Siyasi iktidarların yap-boza çevirdiği eğitimde kalitenin düştüğünü yıllardır yazıyorum.
Değişen milli eğitim bakanları ile birlikte yönetmeliklerin de değiştirildiğini,
yapılan keyfi atamalarla okullarda toplumsal ve sosyal barışın bozulduğunu eleştiriyorum.
Eğitimin sorunlarını dert etmeyen, üye sayılarını arttırmaktan başka iş yapmayan eğitim sendikalarının siyasi açıklamalarının eğitime zarar verdiğini söylüyorum.
Eğitimdeki kaliteyi arttıracak, başarı çıtasını yükseltecek en önemli aktör öğretmenlerin itibarsızlaştırıldığını, yalnızlaştırıldığını dile getiriyorum.
Öğretmenlerin motivasyona ihtiyaçları olduğunu, siyasilerin ve sendikaların yakalarından ellerini çekmelerini, kapatılan öğretmen yetiştiren kurumların yerini alacak saygın bire kurumun mutlaka açılması gerektiğini haykırıyorum.
Bakanlık koltuğuna oturduğu tarihten buyana sesi soluğu çıkmayan milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz nihayet sessizliğini bozdu.
Eğitim ve öğretmenleri hatırlayarak geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın kapısını çaldı.
Mesleğe kendini adayacak öğretmenlerin yetiştirilmesi ve seçiminde izlenecek yöntemleri belirlemek üzere eğitim fakülteleri dekanları ile bir araya geldi.
Toplantıda; eğitim kalitesini arttıracak, başarı çıtasını yükseltecek öğretmenlerin yetiştirilmesi ve seçimi ile ilgili önemli kararlar alındı.
Toplantıya katılan hocalarımızla konuştum, milli eğitim bakanlığı ve YÖK tarafından yapılan açıklamaları okudum.

 

ssssss

 

Geç de olsa eğitimin ve öğretmenlerin hatırlanmış olmasına sevindim.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç’ın öğrenci girdisinin kaliteyi artırmak ve daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek amacıyla tıp, diş, mühendislik, hukuk, mimarlık fakültelerinden sonra eğitim fakülteleri için de taban puan uygulaması şartı getireceği açıklamasına aynen katılıyorum.
Kontenjanların azaltılacağı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ile Okul Öncesi Öğretmenliği dışındaki branşlarda ikinci öğretim programlarının kapatılacak açıklamasını destekliyorum.
Milli eğitim bakanı İsmet Yılmaz’ın “İyi yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdamını sağlamak, öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimini sürekli kılmak, öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü güçlendirmek için Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu çıkarmak istiyoruz. Birçok kanunda öğretmenliklerle ilgili düzenlemeler var, bunların hepsini bir araya getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Hedeflerinin yüksek nitelikli öğretmen yetiştirmek olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz’ın, “KPSS nedeniyle eğitim fakülteleri, son yılında derslerin amacına uygun yapılamadığına yönelik eleştiriler alıyoruz. Öğretmen yetiştirme sürecinde seçilen öğrenciye sunulacak eğitimin niteliği ve eğitimin verildiği kurumların kalitesinde seçici olacağız” sözlerini önemsiyorum.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile öğretmen yetiştiren eğitim fakülteleri dekanlarının buluşması eğitimin kalitesini, öğretmenin niteliğini arttıracak olması bakımında iyi bir başlangıç.
Umarım konuşulanlar, tavsiye kararları bundan önce olduğu gibi arşivlerde kalmaz, uygulamaya konur.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz eğitimin kalitesini, öğretmenin niteliğini arttırmak üzere yola çıkmışken okullarda sosyal ve toplumsal barışı bozan, öğretmenleri zorla üye olmaya zorlayan eğitim sendikalarına da bir el atsa!
Eğitim kalitesinin arttırılması, öğrenci başarı çıtasının yükseltilmesi için harcayacağı çabayı milli eğitim ve okul müdürleri üzerinde baskı için kullanan sendikalar ile ilgili de çalışma başlatsa!
Öğretmen mülakatlarında ve performans puanlamalarında yaşanacak sıkıntıların, haksızlıkların, keyfiliklerin mimarları sendikaların müdahalelerini engellese!
Sayın Bakan sendikaların ellerini her kademedeki müdür ve yardımcıları atamalarından çektirmeyi başarırsa eğitimin kalitesinin arttırılmasına, okullarda bozulan toplumsal ve sosyal barışın yeniden kazanılmasına en büyük katkıyı vermiş olur.
Sendika baskısı olmadan derslere giren öğretmenler de öğrencilerine özlenen başarıyı fazlasıyla kazandırır.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi