23 Temmuz 2019 Salı
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Sessiz Dünyalar

Melek Engin Aktemur

30 Eylül 2016 tarihli yazısı

Yeryüzünde yaşanmakta olan savaşlardan, açlık ve kıtlıktan en çok çocuklar zarar görmekte,istikballeri sömürgecilerin, kendilerinden başkasına hayat hakkı tanımayan sözüm ona insan hakları savunucuları tarafından yok edilmekte.


Demokrasinin beşiği olarak adlandırılan batı ülkeleri çıkar ve menfaati doğrultusunda hareket ederken, demokrasiyi tek taraflı uygulamakta bir beis görmüyor.
Özellikle Arap ülkelerinde başlatılan ayaklanmalarsonunda Arap baharı da zemheriye dönerken, bu süreçten en çok Suriye halkı etkilendi. Ülkelerindeki iç savaştan kaçan binlerce Suriyeli’ye yine Türkiye kucak açtı.Üç yıldır mülteci kamplarında barındırılan mültecilerden ilimize de gelenler oldu.


Bunların içinden bazıları nahoş haller sergileyerek halkın tepkisini çekerken birçoğu ise sadece ‘’iş’’ istediklerini anlatmaya çalışırken müstağni bir duruş sergilemektedir. Böyle gözü-gönlü tok birkaç Suriyeli aile ile tanışmam sonunda iki işitme engelli çocukla karşılaştım. Tanıştığım ailenin beş çocuğundan üçü engelliydi. Dünya güzeli, gözleri pırıl pırıl parlayan beş çocuk!...En büyüklerinin on yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim bu çocuklar hiç okula gitmemiş olmalıydı. Daha sonra bu düşüncemde yanılmadığımı anladım, Türkçe bilmedikleri için ne yapmaları gerektiğini de bilmiyorlardı.


Kendimi, çocuklarımı onların yerine koydum bir an, düşündüm, bu çocuklar için ne yapılabilir? Ben ne yapabilirim? Kısa bir araştırma sonunda Karamürsel Gazanfer Özcan İşitme Engelliler okuluyla iletişime geçtim. Okul idaresi çocukları görmek ve ona göre değerlendirmek istediklerini bildirdiler. Okulların açılmasına bir hafta kala çocuklarla beraber gittik. Bu arada çocukların sevincini anlatacak söz bulamıyorum.


Okul idaresindeki öğretmenler bizi gayet sıcak ve samimi karşıladılar. EYMEN(10) VE SAMAR(8) la tanışıp bize sınıfları, yatakhane, yemekhane ve dinlenme salonlarını gezdirdiler. Devletin İşitme Engelli çocuklar için kurmuş olduğu bu okul İLK-ORTA-LİSE olarak eğitim veriyor. Öğrencilerin ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanıyor, günlük ve haftalık servisleri mevcut. Yatılı Okul düzenindeki bu güzel eğitim yuvasında otuz kadar çocuk kalıyor. Bu da demek oluyor ki, çocuklar özel bir eğitim alıyorlar.
Okuldan ayrılırken Eymen ve Samar daha bir mutluydular. Bana işaretle sekiz gün sonra ‘’bayram şekerini açma’’işareti yapıyor, sonra eliyle ‘dört’ işareti yaparak –bayramın dört gününü-ifade etmeye ve yine –gitmek- işaretiyle OKULA gidecekleri günü sayıyorlardı. Bütün bunları büyük bir mutluluk ve heyecanla bana aktarırlarken bende en az onlar kadar mutluydum.


Biz büyüklerin görevi çocukların güvenli bir ortamda yaşamasını, hayata hazırlanmaları için iyi bir eğitim almalarını sağlamanın yanı sıra dini ve ahlaki değerlere saygılı bireyler yetiştirmek olmalıdır. Her çocuk yaşam hakkına sahip olduğu gibi eğitim-öğretim hakkına da sahiptir. Dili, dini rengi, ırkı ne olursa olsun, çocuklar savaşlarda ölmesin, yaşama doğru kaçarken denizlerde boğulmasın!!! Çünkü Onlar masum! Onlar ÇOCUKK!!!


Okulların açılmasıyla Samar ve Eymen okullarına kavuştular. Velisi olduğum bu iki yavru için doğru olanı yaptığıma inanıyor ve buradan KARAMÜRSEL GAZANFER ÖZCAN İŞİTME ENGELLİLER OKULU müdürü Kamuran beye, yardımcıları Çiğdem hanım ve Yasin beye, işaret dili öğretmeni Dilek hanıma sınıf öğretmeni Selim bey ve tüm personele ilgi alakalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesile ile tüm öğrencilerimize de başarılar diliyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem