23 Temmuz 2019 Salı

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Siyasette FETÖ’cü yoktur” KHK’sı

26 Eylül 2016 tarihli yazısı

Önceki gün AK Parti Milletvekili Zeki Aygün’ün basına yaptığı açıklamaları okuduğumda, nedendir bilmiyorum ama yaşadığımız süreçle ilgili biraz daha kaygılandım desem yalan olmaz.

Zeki Aygün tecrübeli bir siyasetçi.

Kocaeli’de il başkanlığı yapmış, üç dönemdir de milletvekilliği yapan bir isim.

Söylediği sözlerin, partisini bağlayacağını bilir.

Ağzından çıkan kelimenin nereye gideceğini ölçer.

Bu yüzden, üstelik her hangi bir programda karşılaşma esnasında değil, bizzat bunun için düzenlenmiş bir programda yaptığı açıklamalar, hesaplanmış, planlanmış, onayı alınmış açıklamalardır diye düşünüyorum.

Yani Zeki Aygün, “26’ncı dönem milletvekilleri olarak, biz de FETÖ ile organik bağı olan kimse yoktur.” diyorsa bu, parti tarafından açıklanma gereği duyulan bir durum olarak görülmüş demektir.

Kamuoyunun FETÖ ile ilgili siyasilerin, ortaya çıkarılması beklentisine yönelik bir açıklamadır.

Bu açıkalama ilginç de bir açıklama aslında.

 

26’ncı dönemde FETÖ’cü yoktur demek, 25’nci dönemde vardır anlamına da gelir.

25’inci dönem dediğimiz ise, 1 Kasım seçimlerinden hemen bir kaç ay önceki, 7 Haziran seçim dönemidir.

Yani, geçtiğimiz yıl yaz başı.

Buradan iki sonuç çıkabilir:

Bir: 17-25 Aralık 2013’ten sonra cemaate karşı Cumhurbaşkanı’nın başlattığı mücadeleye rağmen, 2015’te hala cemaat mensuplarıyla bağlantı tam olarak kesilmemiş.

İki: 7 Haziran’daki yani 25’inci dönem milletvekili listelerinde yer alan bazı isimler arasında pekala cemaatçi olabilir.

Eğer bu açıdan bakarsak, 25 ve 26’ncı dönem listeleri arasındaki farklar da bize, değişen herkes için olmasa bile, en azından bir kısmı için cemaatçi oldukları fikrini verebilir.

Bu durumda, Kocaeli’de değişen tek isim olan Cemalettin Kaflı bile zan altında kalır ki, bu açıklamanın nerelere gidebileceğine dair önemli bir ayrıntıdır.

 

Bu tarafı düşünülmemiş, öngörülmemiş, öyle anlaşılsın istenmemiş olabilir.

Ama özellikle düzenlenen,itinayla hazırlanılan bir basın toplantısında, her adımı kurumsal olarak atan AK Parti’de ve Zeki Aygün gibi tecrübeli bir siyasetçisinden böyle bir açıklama gelmesi ilginçtir.

Ben öyledir, değildir diyebilecek bir pozisyonda değilim ama yıllardır işin içinde olan AK Parti’li Zeki Aygün’e göre, “26’ncı dönem itibariyle” AK Parti’de herkes temizdir.

Hatta, belediyelerde bile teröre destek yoktur.

Öyle ki “Devlet zanla kayyum atamaz.” diyerek, AK Partili belediyelere yönelik eleştirilere de yanıt veriyor AK Parti’li Zeki Aygün.

Aygün;”Kocaeli’de terör örgütüne destek veren belediye var mı ki kayyum ataması söz konusu yapılıyor. Bunlar aslı astarı olmayan dedikodular.” diyor.

Aygün’e bu konuda katılıyorum.

İnsanlara, kurumlara vatan haini yakıştırması yapmak bu kadar kolay olmamalı.

Bunun için, dedikodudan daha net bulguların olması lazım.

 

Yalnız, Aygün’e ve dolayısıyla bu açıklamayı uygun gördüklerine inandığım AK Parti’lilere katılmadığım nokta ise şu:

Sokaktaki vatandaş durumu konuşarak açıklayabilir ama mecliste neredeyse bütün yetkilerin KHK ile elinde olduğu bir hükümet, kendini konuşarak açıklamamalı.

Tıpkı yargıda, emniyette, eğitimde olduğu gibi, odalarda, derneklerde yapıldığı gibi, siyasette de yapılacak iş, kapsamlı bir araştırma ve ciddi sorgulama ile durumu ortaya koymak olmalıdır.

Yoksa bu iş, “Bizden FETÖ’cü çıkmaz, Kocaeli’de teröre destek veren belediye mi var ki kayyum atayalıma” kalırsa, zaten herkes sütten çıkmış ak kaşık.

AK Parti’de FETÖ’cü yok, CHP’de FETÖ’cü yok, MHP’de FETÖ’cü yok ama cemaat devlet içinde devlet, dünya çapında ticaret üssü olmuş ne gam !

 

Oldu olacak, Fransa’daki Ermeni meselesi yasası gibi, “Belediyelerde ve siyasette FETÖ’cü vardır demek suçtur.” diye bir KHK çıkarılım, işi kökünden halledelim gitsin.

Nasılsa partilerden uzaklaştırılan muhalifler ve Bank Asya’da hesabı olanlar, eşşek gibi bu yükü taşır...

Ülkenin başına bir bela gelirse de, millet yine meydanlara inip, canı pahasına ülkesini savunur...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem