20 Nisan 2019 Cumartesi
Sabitzade
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Eğitimli toplumun önemi

Melek Engin Aktemur

23 Eylül 2016 tarihli yazısı

2016/2017 Eğitim ve öğretim yılı geçtiğimiz Pazartesi günü itibariyle başladı. Okula yeni başlayan minikler ve aileleri, sevinç ve heyecanı,biraz da kaygıyı birarada yaşamış olmalılar. Çünkü yepyeni bir dönemin başlangıcında farklı duygulara, düşüncelere kapılmamak mümkün değil. Söz konusu çocuğunuz olduğunda haklı olarak beklenti ve tereddütler artıyor elbette. Bu süreçleri yaşamış biri olarak öncelikle öğretmen ve öğrencilere başarılı bir öğretim yılı diliyorum.


Ülkemizdeki eğitim sistemi maalesef oturmuş bir sistem değil. Her sene değişen müfredat, sınav sistemi gençleri zorlarken aileleri de yoruyor. Siyasilerin sağlıkta, ulaşımda yakaladıkları başarıyı Milli Eğitimde göremiyoruz. Okul sayısında artış olması önemli bir gelişme olabilir ama orada verilen eğitimin kalitesi çok daha önemli.


Bu kaliteyi yakalamak isteyenler (imkan dahilinde) bu zamana değin özel okulları tercih etti. Özel ders ve dersanelere göndermek suretiyle gençlerin önünde aşılması güç bir dağ gibi duran,OGS ,YGS,LYS sınavını başarması için her türlü fedakarlığı yaptı. Bununla bitmedi tabi, üniversiteden sonra KPSS sınavı gençler ve ailelerin kabusu oldu, olmaya da devam ediyor.


Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. İnsana hizmet adına atılan adımlar Türkiye’yi ileriye taşıyacak adımlardır, bunun bilincinde olan seçilmiş devlet adamlarımız da var. Umarım Milli Eğitimde de gerekli adımlar atılır ve layık olunan başarı sağlanır. Çünkü eğitim toplumlar için oldukça önemlidir.
Öğretim; belli bir program dahilinde profösyonel kişiler tarafından uygulanır. Eğitim ise davranışların bir hedef doğrultusunda olumlu yada kasıtlı olarak değişme sürecidir. Kişiler akıl ve iradeleri doğrultusunda bu konuda yol alabilme kapasitesine sahiptir.Bu sebeple öğretimle birlikte eğitimin de olması gerekir.


Toplumda tahsilli sayısı oldukça yüksek olmasına rağmen, beraber yaşamanın getirdiği kurallara uyulmadığını, ahlaki ve kültürel değerlere saygının olmadığı kalabalıklar içinde yaşıyoruz. İnsanların belli bir öğretim görmesi onun bilgisini arttırır ve konunun uzmanı olur. Öğretimle beraber eğitim alması ise düşünce ve davranışlara etki eder.


Bu nedenle ilkokuldan itibaren başlayan değerler eğitimi ve karakter eğitimi dersleri çocuklarımızın öğretimle beraber eğitimine de büyük bir katkı sağlayacaktır düşüncesindeyim.
Bu konuda öğretmenlerimize de görev düşüyor, işleri hiçte kolay değil. Geleceğin neslini yetiştirmek emek ister, fedakarlık,özveri ister.


Konuyu bir mektupla noktalamak istiyorum buyrun;
Almanyada bir lise müdürü her eğitim yılı başında öğretmenlerine şu mektubu gönderirmiş:
‘’Bir toplama kampından sağ kurtulanlardan biriyim. Gözlerim hiç bir insanın görmemesi gereken şeyleri gördü. İyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş mühendislerin inşa ettiği gaz odaları,iyi yetiştirilmiş doktorların zehirlediği çocuklar,işini iyi bilen hemşirelerin vurduğu iğnelerle ölen bebekler,lise ve üniversite mezunlarının vurup yaktığı insanlar!.
Eğitimden bu yüzen kuşku duyuyorum.


Sizlerden istediğim şudur:
Öğrencinizin insan olması için çaba sarfedin
Çabalarınız bilgili canavarlar ve becerikli psikopatlar üretmesin.
Eğitim çocuklarınızın daha fazla insan olmalarına yardımı olacaksa ancak o zaman önem taşır’’.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi