22 Temmuz 2018 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

“Ankara Yazı Veda Mektubu”

22 Eylül 2016 tarihli yazısı

''Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yaşa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin.

 

Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk'ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım.

 

Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar.

 

Şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafalar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır.

 

Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

 

Son olarak, abime, yengeme, yeğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

 

Oğlunuz Mustafa''

 

Mustafa Pehlivanoğlu'nun idamından önce annesine ve babasına yazdığı mektup.

 

Cennet Mekân Mustafa Pehlivanoğlu’nu konu alan film bayram öncesinde TRT’de yayınlandı. Sonrasında da İnternetten tekrar izleme şansım oldu. Muhakkak izleyenleriniz olmuştur. Eğer “Ankara Yazı Veda Mektubu” filmini izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

 

Bu mektup, gerçek bir mektup. “Ankara Yazı Veda Mektubu” sinema filminin hikayesi de gerçek yaşanmış bir hikaye.

 

İnsan düşünceden kendini alamıyor. İdama giden 22 yaşında ana kuzusu bu satırları kaleme alıyor. İsyanın İ’si yok. Mektup iman kokuyor, ihlâs kokuyor.
Filmi izlerken gözyaşlarımı tutamadım.


O gün ki anaların babaların yaşadığı çaresizlik çok iyi anlatılmıştı. Pehlivanoğlu’nun annesi oğlunu tanınmayacak halde gördüğünde “insan insana yapmaz” sözü ile insanlık dışı işkenceleri anlatıyordu.

Gençliğin nasıl ezildiği, nasıl sindirildiği, Türk milletinin tabi refleksi nasıl kırılmaya çalışıldığı anlatılıyordu.

Sıkıyönetim ve 12 Eylül Darbesi’ni gerçekleştirenlerin zihniyetini ise “sana yaptıklarımızdan dolayı kimseye hesap vermeyeceğiz” repliği özetliyordu.

 

Peki; Mustafa Pehlivanoğlu neden idam cezası ile cezalandırılmıştı?

Beş vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanan “Balgat katliamında” üç solcu, iki de sağcı kahvesi taranmıştı. Bu olayın sorumlusu olduğu iddiası ile tutuklanan Mustafa Pehlivanoğlu’nun masum olduğunu söylese de, ifadelerini işkence altında verdiğini defalarca söylese de sonucu değiştiremedi.

 

Mustafa Pehlivanoğlu’nun yargılanması devam ederken başka bir örgüte yapılan baskında “Balgat katliamının” silahları ele geçirilmişti. Bu da idam cezasının önüne geçemedi.

 

Yıllar sonra idam cezasını veren sıkıyönetim mahkemesi Hâkimi Ali Fahir Kayacan anlattığı anılarında; Mustafa Pehlivanoğlu asılan solcu Necdet Adalı’ya denge olsun diye idam edildiğini belirtti.

 

Masum olduğu belirlenen Pehlivanoğlu 7 Ekim 1980 tarihinde 80 darbesi sonrasında idam edilen ilk ülkücü şehidimizdi.

 

Allah bizlere bir daha böyle hadiseler yaşatmasın. Şehit Mustafa Pehlivanoğlu’nun işaret ettiği gibi “Mustafalar ölür, Allah davası ölmez.”

 

Vatanını sevenler idam cezası ile ödüllendirilmişken, bugün dahi vatan hainlerinin idam cezası yerine keyif sürmelerine müsaade edilmesi anormal değil mi? Sorusu aklımıza geliyor.

12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümünde bütün ülkücü şehitlerimizi rahmetle, minnetle
ve şükranla anıyorum.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr