20 Mart 2019 Çarşamba
Birol Aydın
Sibel Gönül
CHP-İYİ PARTİ MİTİNG
Ozan Özgenç

Ozan Özgenç

oozgenc@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

İzmit Liseli 966 Tarık

Ozan Özgenç

19 Eylül 2016 tarihli yazısı

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz, Türk sinemasının en önemli aktörlerinden biri olan Tarık Akan’ın hayatının dönüm noktaları, pek kimse bilmese de aslında hep İzmit’le kesişmiştir.
Her ne kadar ve nedendir bilinmez ama hayat öykülerinde yer almasa da, Akan’ın hayatında İzmit hep belirleyici bir kent olmuş.


Yıllar önce, 1960’ların başında Hüseyin Yaşar Üregül isimli emekli bir albayın yolu İzmit’e düşer.
O yıllarda henüz birbirinden ayrılmayan ve bugünkü Gazi Lisesi binasında ortak hizmet veren İzmit Ortaokulu ve İzmit Lisesi’ne gelen Üregül, oğlunu okulun lise bölümüne kayıt ettirmek ister.
Babasının yanında okula gelen, uzun boyu ve yeşil gözleriyle dikkat çeken delikanlı, 1962 senesi sonbaharında 966 okul numarasıyla İzmit Lisesi’ne kayıt olur.


966 Tahsin Tarık Üregül olarak İzmit Lisesi’ne kayıt olan o delikanlı, Tarık Akan’dan başkası değildir.
Tarık Akan’ın hayat öyküsünde orta okul ve liseyi Bakırköy’de okuduğu anlatılsa da, benim okuyup bizzat şahit olduğum İzmit Lisesi sicil defterlerinde gerçek benim anlattığım gibidir.
Sicil kayıtlarına göre 16.11.1962 de İzmit Lisesi’ne kayıt olan Akan’ın, okuldan ayrıldığı tarih olarak 19.9.1965 tarihi sicil defterine not düşülür.


İzmit Lisesi’nin ardından İstanbul’a giden Akan’ın, kendisine “Ferit” karakteriyle büyük bir ün getiren sinemadaki başarı hikayesi, işte böyle başlar.
Ünlü olduktan sonra Ferit’e hayran olan genç kızlar aslında ilkin, İzmit Lisesi koridorlarında Akan’a gönlünü kaptırmış, Hababam Sınıfı’nın kaçak öğrencisi Damat Ferit, Özel Çamlıca Lisesi’nden önce ilk, İzmit Lisesi duvarlarından kaçmıştır.


İZMİT CEZAEVİ’NİN SIRRI
Tarık Akan'ın İzmit hikayesi burada bitmez.

Yıllar sonra yolu yine İzmit’e düşen o delikanlının ismi bu kez, ziyaretçi olarak bir cezaevi defterine düşülür. 
Aslında romantik komedilerin ardından "Kendimi buldum" dediği zor yaşamların baş rollerini, işçileri, ezilenleri anlattığı filmlerle tanışması da, bu ikinci İzmit günlerine rastlar.
1978 yapımı Maden filmini Sansür Kurulu'na götürmek için İstanbul'dan Ankara'ya yola çıkan Akan, sinemanın büyük ustalarından birini görmek ve onunla tanışmak üzere, henüz geçtiğimiz yıl yıkılan Kuruçeşme'deki İzmit Cezaevi'ne uğrar.


O yıllarda İzmit Cezaevi'nde yatan ve o andan sonra Tarık Akan filmlerinin başka bir biçime evrilmesine etki eden sebeplerden biri olan o isim, Türk Sineması'nın "Çirkin Kral'ı" Yılmaz Güney'den başkası değildir.
Akan'la o ziyaretinde tanışan ve Akan'ın Ankara'ya götürdüğü fimi izlemek isteyen Güney, negatifleri alır.
Aynı gece İzmit'teki bir sinemayla anlaşarak, film makinesini cezaevine getirten Çirkin Kral, sonradan Tarık Akan'ın ödül alacağı ilk filmi olan Maden'i, İzmit Cezaevi duvarlarına gerdikleri bir çarşaftan mahkumlarla birlikte izler.


Akan ve Güney arasında yıllarca süren dostluk ve Akan'ı; Sürü, Yol gibi kült filmlere taşıyan ikinci başarı yolculuğu da, işte İzmit Cezaevi'nde yaşanan bu tanışma hikayesiyle başlar.
Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını yaşadağı İzmit'ten Yeşilçam'a, romantik komedilerin genelde şımarık çocuğu "Ferit" olarak giriş yapan Akan, yolunun İzmit'e ikinci kez düşmesinin ardından filmlerinde artık hayat mücadelesi içindeki içimizden her hangi biri olur.


Yani aslında İzmit, Türk sinemasının ünlü jönü Tarık Akan'ın sadece içinden geçtiği bir şehir değil, aynı zamanda onun sinemasına yön veren olayların yaşandığı en önemli kavşak noktalarındandır da.
Peki Yılmaz Güney'in İzmit Cezaevi'ne getirttiği film makinesi hangi sinemadan mı gelmiştir?
Bu konuda henüz kesin bir bilgiye ulaşamasam da, o yıllarda İzmit'te bulunan Oğuz, Emek ve Orduevi sinemalarından başkası olamayacağı kanaatindeyim.
Eğer detayları öğrenebilirsem, o hikayeyi de ayrıca yazmayı çok isterim.

man1

man22
Eğitim öğretim yılı trafikte de açılıyor
Malum; bugün itibariyle yeni eğitim ve öğretim yılı açılıyor.
Yeni eğitim ve öğretim yılı tüm eğitim camiası ve öğrencilere hayırlı olsun.
Yalnız, okulların açılmasıyla sadece eğitim yılı başlamıyor.
Bugün itibariyle caddelere çıkacak olan yüzlerce okul servisi ile özellikle sabah ve akşam trafiği işkencesi de...


Toplu taşıma araçlarında artan kalabalık ile uzun mesafe giden yolcuların ayakta yolculuk çilesi de...
Okula giden ya da okuldan çıkan öğrencilerin, karşıdan karşıya geçmek için kendilerini yola atmasıyla, sürücülerin ekstra dikkatli olma günleri de başlıyor.
Yani eğitim öğretim sadece okullarda değil, trafikte de başlıyor.
Belki de en eğitime ve öğretime ihtiyaç duyduğumuz yerde yani.
Kazasız belasız bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum.

 

Gazilerimizi unutmayalım

Bugün aynı zamanda Gaziler Günü.
Bilmeyenler için söylersek Gaziler Günü; Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e ''Mareşal Rütbesi ve Gazi Unvanı'' verildiği gün olarak, Gaziler Günü ilan edilir.
O günden beri 19 Eylül’ler sadece kurtuluş mücadelesinde değil, Kore ve Kıbrıs savaşlarında yaralanan gazilerimiz için de, dünyanın çeşitli şehirlerinde terörist saldırıya uğrayıp yaralanan devlet yetkililerimiz için de, terörle mücadelede yaralanan nice gazilerimiz ve 15 Temmuz günü ülkemiz için canını ortaya koyan herkes için de gaziler günüdür.
Bu ülke için canını ortaya koymuş gazilerimizi hiç bir zaman unutmayalım.

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su Davetiyem
YEDİ İKLİM KÖZDEN CAFE Gölcük Belediye Başkan adayı Ali Yıldırım Sezer konak_dr BasiskeleSanayi