19 Temmuz 2019 Cuma
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Darbelerin ardından

Hayrullah Demiray

30 Mayıs 2012 tarihli yazısı

Türkiye son dönemlerde darbelerle ve geçmişiyle hesaplaşmak için önemli adımlar atıyor. Bu adımlar demokrasimizi adına gerçekten sevindirici, ama bir şeyi de unutmamak lazım oda geçmişimizle hesaplaşalım derken geçmişte birilerinin yaptıkları hataları da tekrarlamamak gerekir diye düşünüyorum.

Çünkü geçmişte birileri bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülükleri yaparak ve ülkemizin daha da ilerlere gitmesini engellemiş oldular işte geçmişten alınacak derslerle geleceğimizi şekillendirmemiz gerekir.

Maksat yapılanları ülkemizin menfaatleri ve değerleri doğrultusunda ve insana saygı çerçevesinde yapabilirsek mutlak suretle daha karlı çıkacağımıza eminim, insana saygı her şeyden önce gelmeli hem insan olmanın gereği hem de inancımızın gereğidir.

Hayatta birileri kötülük etmiş diye aynı şeyler yapılmamalı ve mutlak suretle intikam duygusuyla hareket edilmemeli. Her şey geçmişte anlatılanlar ve doğrulanan bir şey daha var o dönemin o kararları veren insanlar bile bugün o kararların kanun çerçevesinden ziyade hukuksuzluk içerisinde verildiğini artık yüksek sesle dillendiriyorlar. Demek ki o günlerde yapılanların birçoğu ne kanun ne hukuk dinlenmiş, herkes canı nasıl istemiş ise öyle yapmış. İşte onlardan bugün ders almamız gerekir ve bugün aynılarını yapmaktan kendimizi çekmeliyiz. Devlet herkese eşit ve adaletle muamele etmek durumunda olduğunu unutmamalıdır.

Nitelikli bir yapıya kavuşturmak, eğer geleceğimizi mutlu bir ülke meydana getirmek, iyi bir gelecek tesis etmek istiyorsak olmazsa olmaz kuralımız;  adaletle hükmetmek ve adalete kimsenin müdahale etmemesidir. Kanunları uygulamayı hükümler çerçevesinde kanuncuların yapması gerekir.

İşte bu çerçevede, bugün hem darbeler hem de 28 Şubat'ta yaşananlar sorgulanıyor. Bazıları belki bu konuda hükümetin birilerinden intikam aldığını falan düşünüyor olabilir ama bu konuda ben aynı fikirde değilim. Çünkü yaşananlar gerçekten öyle kolay şeyler değil ve onlar hiç olmamış gibi kimse davranamaz. Bunları yok saymak insanlığa da adalete de sığmaz.

Birileri hukuksuzca davranmış ve o günün şartlarında birileri buna engel olamamışsa bugün bunları sorgulamak ve gerçek suçlularını cezalandırmak gerekmektedir.

Dün bu çerçevede son darbe olarak adlandırılan ve Türkiye'de aslında bazı şeylerinde dönüm noktası olan 28 Şubat süreci soruşturulması ile ilgili yeni bir dalga daha başlamış oldu. Bu dalga nereye kadar gider bilemem ama birileri de hala hiç bir şey yokmuş gibi söylemlere devam etmesi akıl karı bir iş olmasa gerek.

Bu ülke geçmişte gerçekten çok acılar yaşadı ve bu acıyı yaşatanlar elbette birilerinin yanına kar kalmaması gerekir, kim olursa olsun herkes mutlaka yaptığının bedelini ödemeli diye düşünüyorum.

Gelecek nesillere bırakacağımız en güzel miras 'daha demokratik ve gelişmiş Bir Türkiye’den başka bir şey olamaz.'

Saygılarımla…

  

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem