17 Temmuz 2019 Çarşamba
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Neme Lazım …

Yücel Alpay Demir

08 Eylül 2016 tarihli yazısı

Bir gün Kanuni Sultan Süleyman , emri ve idaresi altındaki o dönemin dünyadaki en güçlü imparatorluğu olan cihan devleti , Devleti Aliyye’nin akıbetini düşünmeye başlar….

Acaba günün birinde “Osmanoğulları da inişe geçer çökmeye yüz tutar mı?” diye , derin derin düşünmeye başlar...


Bu gibi soruları çoğu zaman süt kardeşi meşhur âlim , Yahyâ Efendi’ye sorduğu için , bunu da ona sormaya karar verir.
Güzel bir hat usulü ile yazdığı mektubu ilmine, öngörüsüne ve dürüstlüğüne inandığı Yahyâ Efendi’ye gönderir... 
“Sen ilahî sırlara vâkıfsın , kerem eyle de bizi aydınlat , Bir devlet hangi halde çöker !” der.
Güzel bir hatla yazılmış mektubu okuyan Yahyâ Efendi’nin kısacık cevabı sultanın sorduğu soruyu içinden çıkılmaz bir hâle getirir.


Cevap aynen şöyledir “Neme lâzım be , Sultânım” !!!
Topkapı Sarayı’nda bu cevabı hayretle okuyan Sultân, düşünse de bir mânâ veremez. Yahyâ Efendi gibi bir zâtın böylesine basit bir cevapla işi geçiştireceğini düşünmediğinden , “Muhakkak bilmediğimiz bir mânâ vardır bu cevapta.” diyerek Yahyâ Efendi’nin Beşiktaş’taki dergâhına gider.


Sorusuna biraz da sitem yükleyerek tekrar sorar !
“Ağabey , ne olur soruma anlayacağım bir lisan ile cevap ver , bizi geçiştirme.” der.
“Sultânım ! , sizin sorunuzu ciddiye almamak hiç olur mu? Ben sorunuzun üzerine iyice düşündüm ve kanaatimi de açıkça arz ettim der.” , Alim Yahya Efendi….
İyi ama bu cevaptan bir şey anlamadım , sadece “Neme lâzım be Sultânım” demişsiniz, hani “Beni böyle işlere karıştırma” der gibi bir anlam çıkarıyorum demiş sultan Süleyman ….


Sultânım diye söze başlar Alim Yahya Efendi ; “Bir devlette zulüm yayılsa, haksızlık aşikar olsa, gücü yeten , güçlü olan her istediğinde istediği gibi davransa , dün söylediğinden vazgeçip bugün başka başka konuşsa , idarecileri uyaracak nizam verecek bir makam, bir yapı olmasa , devletin malı ve imkanları idarecilere yakın olanlara usulsüzce ve daha bir fazla dağıtılsa , koyunları kurtlar değil de , oturup çobanlar yese ve bundan dini bilgisi olanlar uyarması engel olması gerekenler dahi faydalasa ve şahsi çıkarlarına dokunacağı için razı olunsa susulsa , tüm bunları işitenler de korkup çekindiğinden , başına iş alacağından tereddüt edip itiraz etmese , uyarmasa , dile getirmese , haykırmasa , yazmasa “neme lâzım” deyip uzaklaşsa , işte o zaman o devletin sonu görünür. Halkın devleti yönetenlere , kadılara ve din adamlarına itimâd ve hürmeti sarsılır ve çöküş böylece mukadder hâle gelir.” demiş.
Bunları dinlerken ağlamaya başlayan koca sultan, söyleneni başını sallayarak tasdîk eder, sonra da kendisini böyle ikaz eden bir âlime sahip olduğu için Allah’a şükreder.
Evet muhterem okurlarımız.


Tüm bu nasihat ve tavsiyeleri keşke devlet adamlarımıza , yerel yöneticilerimize belli zamanlarda danışmanlarından birileri , cesaret edip anlatabilseler , o idarecilere toz pembe tablolar çizmeseler , bence bu onlara danışmanlarınca ve etraflarındakiler tarafından yapılan en büyük haksızlık.
Her baktıkları yöndeki aykırı sesleri susturup , alkışlayanları coşturmasalar , gazetelerdeki sadece kendilerinden ve yönetimlerinden övgüyle bahseden haberleri öne çıkartıp , eleştirel yorumları gizlemeseler , kendinden olanları bu idarecilerin yolunun üzerine dizip övgüler methiyeler dizdirip , kendi makamlarının endişesiyle davranmasalar ne güzel olur değilmi .
Misal Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin bütçesi birçok ufak devletin bütçesinden fazla.
Belediye başkanımızın idaresi ülkemizde bile , belki 20 ye yakın küçük şehir belediyesinin bütçesinin toplamı kadar vardır ve sorumluluğu kadar dinimize göre vebalide bir okadar fazladır.
Resimlerde başkanımızı hep kendi partilileri ve verdiği kararlardan sunduğu imkanlardan razı olanlarla bir arada görüyoruz.


Ancak şu bir gerçek ki , bu şehir sadece danışmanları ve daire başkanları tarafından başkanımıza gösterildiğinden ibaret değil.
Hani eskiden maneviyatı güçlü idareciler yanlarında erkanları , kolluk kuvvetleri , kudretli yaverleri , gazetecileri , kameramanları olmadan tebdili kıyafetle halkın arasına karışıp , “gerçek halka” kendilerinin ve atadıkları idarecilerin uygulamalarını sorarlarmış, yönetimlerinde adalet olup olmadığını kendi kulakları ile duyarlarmış ya..


Keşke şimdide öyle olsa değil mi ….
İşte muhterem okuyucular , maalesef idarecilerin nefisleri çatlak ses duymak istemediği için, etraflarına kendi istediğini gösterebilecek danışmanlar , kendi duymak istediğini işittirecek becerikli daire başkanları ve müdürler atarlar.
Bunu beceremeyenler , güç , imkan , idarenin imkanları ve dengelerini idare edemeyenleri de tez vakitte görevlerinden alırlar.


Sonuç olarak görev ve yetkiler gelip geçiyor , tarih ardından adaletle anılmayan birçok dini veya siyasi liderden örnekler veriyor.
Bir çok idareci görevde iken kendini mutlak otorite , mutlak güç ve her şeyi doğru bilen, doğru yapan , herkesi mutlu eden biri zannetse bile , mutlak otorite ve mutlak gücün sadece Allah olduğunu ve dönüşümüzün ona olacağını unutmamak lazım.
Bunu herkes er ya da geç , işine gelse de gelmese de idrak edecek.
Ve aslında bütün mevzu bu dünyadan helallikler alarak ömrümüzü salih amellerle tamamlamaktır diye düşünüyorum.


Ve bu hafta duyduğum bir güzel sözü, mal varlığı her geçen yıl katlanırcasına artanlara armağan ediyorum.
“Çok laf yalansız , çok mal haramsız olmaz”
Selam ve dua ile ….

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem