26 Nisan 2019 Cuma
Sabahattin Yamak

Sabahattin Yamak

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Kocaeli’den Mardin’e Köprü

Sabahattin Yamak

08 Eylül 2016 tarihli yazısı

“Marifet iltifata tabidir, iltifatsız marifet zayidir” der, büyüklerimiz. Onların güzel ve hayırlı işleri teşvik etmek amacı ile kullandıkları bu güzel cümlelerin, ete kemiğe bürünmüş halini, geçtiğimiz hafta sonuKocaeli ile Mardin illeri arasında, Ak Parti tarafından kurulan “Kardeşlik Köprüsü” projesi yaşadık. Bu vesile ile hafta sonu güzel bir heyet ile Mardin ilimize bir ziyaret gerçekleştirdik. Öncelikle bu programın gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ederiz. Programa büyük emek veren Orhan BARIŞ’ a, ev sahipliği yapan İl başkanı Şemsettin CEYHAN bey’e gayret, çaba ve bölge halkı ile kurmuş olduğu güzel iletişiminden dolayı hassatenteşekkür ve tebrik ederim.

 

Programın ilki Ramazan ayında yapılmış, daha çok teşkilat ağırlıklı bir çalışma yapılmış. Bu ziyarette ise STK ağırlıklı bir içerik hazırlanmıştı. Heyette KİHMED, MEMUR-SEN, TÜRK-İŞ, HİZMET-İŞ, OTOBÜS ve MİN.ODASI, KÖRFEZ TİC. ODASI başkanları, İş adamları, eski ve yeni milletvekilleri, Belediye başkanları ve parti yöneticileri vardı. Gelen bu STK’lar Mardin ilinde faaliyet gösteren muadillerine konuk olundu , karşılıklı fikir alışverişi ve esnaf ziyaretleri yapıldı. Tabi İçişleri Bakanının ilk ziyaretini bu kafile yapması da farklı bir güzellik oldu.

 

Anadolu’muzun bu güzel topraklarında bulunmak bizleri mutlu ve bahtiyar etti. Heyette bulunan herkesin geziden sonra Doğu ve G.Doğu ile ilgili bakış açısının değiştiğine emin olabilirsiniz. Evimizde bulunan kara kutunun bölge ile ilgili yansıttığı “kara tablo” nun, kadar da olumsuz bir tablo olmadığını gidince daha rahat gördük. Elbette ki sıkıntılar var. Ama bütün bu sıkıntıları el birliği ile aşacağız inşallah. Yaptığımız ziyaretlerde ve dost sohbetlerinde, bölge insanına PKK ve FETÖ tarafından yapılan zulümleri dinledik. Yapılan bu kadar oyuna, hileye rağmen, hamdolsun bölge insanı tüm olup bitenlere karşı dimdik ayakta ve oynanan oyunun farkında.Sadece iki konuya değinmemiz, sizlere orada olup bitenler hakkında bir fikir verecektir.

 

Malum bu hendek meseleleri çıkmadan önce,PKK tarafından yapılan birçok şey vatandaşlarımız tarafından, ilgili güvenlik veya bu konuda önlem alacak sivil mercilere iletiliyor. Fakat emir ve talimatları başka yerden alan bu hainler, şikâyet konusu olan olumsuzlukları gidermek yerine, bilgi aktaran vatandaşlarımızı terör örgütüne ihbar ederek, insanları sindirme ya da doğup büyüdüğü ata topraklarını terk ettirmek zorunda bıraktırmışlar. Bu yaşananları hükümet mercilerine iletmeye çalışmışlar. Fakat hükümete bilgi ve istihbarat sağlayacaklar da, malum yapının mensubu olunca maalesef gereği yeterince yapılamamış. “Sizin hayır bildiklerinizde şer, şer bildiklerinizde hayır vardır “ ayetinin tezahürü olarak 15 Temmuzda bir darbe girişimi yaşandı ve bu hainlikleri yapanların çoğu tutuklanıp cezaevlerine gönderilmiş.
Diğer önemli ve üzerinde durulması gereken bir hususta hendek meselesi. Terör örgütünün sözde “öz yönetim” ilanından sonra, Doğu ve Güney Doğuda yaşananlar, bölge halkının tepkisi, 15 Temmuz gecesi vatandaşlarımızın darbeye karşı duruşu kadar kıymetlidir.

 

Neden mi?
15 Temmuza gelmeden ülkemiz neler yaşadı, kısaca hatırlayalım. Gezi olayları, 6-7 Ekim Kobani olayları, 17-25 Aralık bunların birkaçı sadece. Bunların hepsinin ortak özelliği hükümeti düşürme, birlik, beraberliğimizi bozup vatanımızı bölme girişimleriydi. 15 Temmuz nasıl bir bölme girişimi ise, hendek “öz yönetim” ilanı da aynı amacı taşıyordu. Amaç aynı fakat taşeron eller farklı sadece. Amaç neydi? Öz yönetim ilan edip, o bölgelerde yaşayan halkı, canlı kalkan olarak kullanıp, devletin yapacağı güvenlik operasyonlarında, sivil can kayıplarını çoğaltıp, toplumda infial yaratıp, kendilerince bu kalkışmayı tüm ülkeye yaymaktı. Hamdolsun orada yaşayan feraset, basiret sahibi yürekli kardeşlerimizin duruşu, örgütün bütün tehditlerine,”eğer evlerinizi terk ederseniz, hain olarak ilan edileceksiniz! Bundan sonra canınıza ve malınıza kastedeceğiz” tehditlerine rağmen, devletine güvenip, devletinin yanında duruş sergilemiştir. Bir gece bütün malını, mülkünü, evini her şeylerini bırakıp, sadece ceketlerini alıp, evlerinin kapılarını bile kilitlemedenterk etmeleri, bütün oyunu bozmuştur. Bu kardeşlerimiz bugün kendi Ülkelerinde Muhacir durumuna düşmüştür. Bu yüzden 15 Temmuz kadar önemlidir, diyorum. Bundan dolayı bu yürekli insanlara ne teşekkür edip, dua etsek azdır. Devletimiz bugün mağdur vatandaşlarına sahip çıkmakta, yardımda bulunmakta ve destek olmaktadır. Bu konu da Kocaeli’de buna katkı sunmakta ve kardeşlerinin yanında olduğunu sadece lafta değil, bunu bir fiil icra ederek göstermektedir.

 

Bölge halkının her şeyden önce bizden manevi destek talebi var. Ve bütün aktörlerin oyunlarına karşı duruşlarını, mücadelelerini ve yaşadıklarını, kendilerinin dışında olanların bilip, meseleyi doğru anlamalarını istemektedirler. Öncelikle şunun altını kalın çizgilerle belirtmek lazım. Bu sorunu hamasetle sloganlar atarak, deniz kenarlarında ayak ayak üstüne atıp, nargile içip, onu-bunu hain ilan edip, sonra gidip yatmakla çözüme bir katkı ve çözümün bir parçası olmuyoruz maalesef.

 

Bundan sonrasında bize ne düşüyor?
Bölge yalnız bırakılmamalı. Sadece Ak Parti değil bütün siyasi partiler, ideolojik vb.yaklaşımlarını bir kenara bırakarak, yalın bir duruşla meseleyi sahiplenmelidir. Belediyelerin, STK’ların, Üniversitelerin yapacakları kültür gezilerini, kongrelerini bu bölgelerde yapmalı, Sanayi odalarımız, Ticaret odalarımız bir fiil işin içine girip bilgi, tecrübe paylaşımı ve yatırım çalışmaları yapmalıdır. Gençlik ve kadınlara yönelik faaliyet gösteren devletine, mukaddesatına bağlı STK’lar desteklenmelidir. O bölgeden kardeşlerimizi illerimizde ağırlamalı ve yalnız olmadıkları hissi verilmelidir. Çünkü malum yapılar, terör örgütleri bölgenin ekonomik ve sosyal anlamda istikrarsızlığını isteyip, bundan beslenmektedirler. Buna engel olmak için emin olun,İbrahim (as)’ ın ateşine su taşıyan karınca misali, hepimizin muhakkak yapacağı birşeyler var.15 Temmuzdan sonra devletin ve milletin arasına giren bütün alçakların, hainlerin foyaları ortaya çıkmıştır. Bölgede de şuan için bir güven tazelenmiş, Devlet – Millet el ele vermiş durumda. Terör örgütünün son yaptığı çılgınlıklar, tükenmişliğini gösteriyor bizlere.

 

Oyun kuranlara bir mesajımız var buradan. Memleketin dört bir yanında vatanına, mukaddesatına sahip çıkan bu Anadolu’nun yiğit evlatları, anaları, gençleri oldukça,siz oyun kuranların oyunları, tek tek bozulacaktır. Ve her toprağa dökülen şehit kanı ile harcımız daha da kavileşecektir. Aydınlık ve güzel günler her zamankinden daha yakın bizlere Allah’ın izni ile…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi