21 Temmuz 2019 Pazar
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Cemaat futbolu ne yapsın?

Hayrullah Demiray

27 Mayıs 2012 tarihli yazısı

Millet olarak birçok şey yapıyoruz ama en iyi yaptığımız şeylerden bir tanesi de olayları sulandırmayı da çok iyi beceriyoruz. Bazen bu sulandırma maksadını aşıyor bazen de akla hiç gelmeyecek konuyu birileri ortaya atıyor. Araştırmaya soruşturmaya ne gerek var zaten birileri hep araştırıp soruşturuyor biz zaten olayları sulandırma dışında hazırcılığa alıştırılmadık mı? Aynen öyle bence zaten başkaları araştırsın bulsun yapsın bizlerde onu kullanmaya alışmışız ya hep onu takip ediyoruz.

Son dönemlerde sulandırılmış o kadar konu var ki haddinden fazla. Futbol olayında bile artık Türkiye de alışkanlık olmuş. Ne oluyorsa bir 'cemaat' lafıdır almış başını gidiyor gerçekten de bu sefer. İşte bunu ortaya atanlar bence tam anlamıyla çuvalladılar.

Neden diyecek olursanız cemaat iki türlü: Bir cami cemaati var, onların bu tarz işlerle işi olmaz kimse kusura bakmasın ama akşama kadar konuşulan şeylerin arasında hiç futbol olduğunu duymadım. Çok konu konuşulur ama bunların arasında futbol hiç yok.

İkincisi ise, geçmişten beri konuşulan Nur cemaati ki artık ünü ülkemiz sınırlarını aşmış ve dünyada artık benim bile adlarını duymadığım. Ülkemizin Bayrağını dalgalandırmak, Türk ve İslam Kültürünü taa oralara götürmek, dünya’da barışın sağlanabilmesi adına ülkemizin kalkınması, gelecekte bilgili ve donanımlı öğrenciler yetiştirmek,' birşeyleri bizler üretelim başkaları kullansın ve insan olan herkesle bunları paylaşalım' anlayışında olan bir yaklaşım içerisinde olan bir zihniyet.

Ee şimdi bugün futbolla alakalı ortaya atılan bu görüşlere baktığımızda çuvalladıklarını anlayacaksınız. Bunu söyleyenler gerçekten de ne zihniyetle ne maksatla söylediklerini bilmiyorum ama olayları sulandırmakta sınır tanımadıklarını görmekteyiz.

Aslında maksat başka çünkü söylenen ve ortaya atılan karalama kampanyasının tutmaması bazı çevreleri rahatsız ediyor ve  daha profesyonel karalama kampanyasına girişiyorlar. Bunu yapanlara sorsanız 'bu ülke için bir çivi çaktın mı' diye, 'hayır' cevabını alırsınız. Bunların yaptıkları en güzel şey aslında dedikodu üretmekten başka bir şey değil.

Ama diğer yandan bakıldığında karaladıkları insanlar cemaat cemaat diye diye dillerine doladıkları aslında cemaatin bile ne almama geldiğini bilmeyen bir avuç zavallıdan başka bir şey değildir. Cemaat bir araya gelme, topluluğu, bir arada bulunmayı simgeler. Türkiye de bu şekilde hizmet veren sadece bir tek cemaat yok, birkaç cemaat var ve bunların hepsinin de çalışmalarının tek amacı var bu ülkenin birlik beraberliği ve gelecek nesillerin iyi yetişmesi. Aslında bu birilerini rahatsız ediyor. Bir dönemler bu cemaatler arasına nifak sokmaya çalışanlar oldu ama başarılı olamadılar. Şimdi de başka bir oyun sergilemek derdine düştüler ve sürekli olarak 'bir cemaat gündemde olsunda diğerleri bu konuya hayıflansın' diye uğraşıyorlar. Ama yok beyler bu ülkede artık bu oyunlar tutmaz, siz çok geriler de kaldınız, siz ağlayın halinize!

Vay efendim futbolu cemaat ele geçirecek, yahu bırakın Allah aşkına! Cemaat dediğinizin gücü de belli, dünyada bile nam salmışsa eğer istiyorsa bir futbol takımı bunu da kuracak güçte, ee o zaman bu kadar ahmakça bir şeyi tartışmanın ne anlamı var, yok mu başka bir derdimiz bari bu kadar gülünç olmayın.

Bu noktada aslında düşünülecek tek şey var; hep birileri üretecek biz sahneye koyacağız. Bari kendi oyunlarımızı yazalım da onlar sahnelensin. İşte o da bu milletin gerçek gündemi olsun, bırakın insanları suni gündemle oyalamayı da insanların ne derdi var ona bakın. Kimsenin bununla ilgilendiği falan yok, şöyle bir bakın bazen iktidarda muhalefette çok sert birbirlerini eleştiri yağmuruna tutuyor ama kendileriyle ilgili bir şey olduğu zaman ya da söylendiği zaman kıyamet kopuyor ama sıra vatandaşa geldi mi olayı onlarda sulandırıyor ve arada kaynayıp gidiyor.

İşte bu noktada galiba şu söz en güzel ifade eder diye düşünüyorum.Bizde öyle derler; yoğurttan ayran yaparken sulu olsun ama dolu olsun…

Saygılarımla…     

 

  

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem