21 Temmuz 2019 Pazar
Melek Engin Aktemur

Melek Engin Aktemur

aktemurmelek@gmail.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Mevsimlerden sonbahar

Melek Engin Aktemur

02 Eylül 2016 tarihli yazısı

Çok sıcak geçen bir yaz mevsiminin ardından nihayet sonbahar geldi. Bu yaz vatan, millet, devlet için de çok sıcak olayların yaşandığı bir mevsim oldu.
Küçükler hayatlarında ilk defa -darbe- ile tanışırken orta yaş ve üstü ise böylesi bir darbeye ilk defa tanıklık ediyordu. İkiyüzelli sivilin ölümüne, yüzlercesinin yaralanarak sakat kalmasına neden olan bu hain darbe girişimini millet ve devletimiz beraberlik şuuruyla engelleyerek, Türk Milletinin sarsılmaz inancını bir kez daha dünyaya gösterdi.
Ülke ve millet olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Bunu her vatandaş biliyor. Bu gibi durumlarda birbirimize nasıl davranmamız gerektiğini bilmekde bir vatandaşlık görevidir. Siyasi görüşü, dünya görüşü her ne olursa olsun, aynı vatan aynı bayrak altında yaşamanın verdiği birlikteliğe saygı duymak durumundayız.
Emperyalizmin böl, parçala, yönet takdiğine karşı kendi içimizde ayrışmalara izin vermeden -biz- olabilmek en doğru olan yaklaşımdır.
Nüfusu seksen milyona ulaşmış bir ülkenin içinde elbette farklı etnik gruplar olacak, farklı düşünce ve yaşamlar olacaktır. Burada önemli olan unsur dil, ırk, mezhep ayrımı olmaksızın insani ve ahlaki kurallar dahilinde beraberce yaşayabilmektir.
Türkiye, lazıyla kürdüyle, alevisi sünnisiyle, acemiyle arabıyla büyük bir mozaiktir. Mozaiğin güzelliği ise içine serpiştirilmiş farklı şekillerdeki renkli taşlardan oluşmasıdır.
Düşünürsek mevsimlerde öyle değilmi? Her zaman –yaz mevsimi- olsa nasıl olurdu dersiniz?
Yada sürekli kış mevsiminin yaşanması insan psikolojisini nasıl etkilerdi?
Şükürler olsun ki, bu güzel ülkede dört mevsim yaşanmakta, her bir mevsim kendine özel ve güzel. Hayat içindeki farklılıklar da çoğu zaman iyi gelir insan ruhuna.
Sıcak havası ve sıcak gündemiyle bir yaz mevsimi de Eylülün gelişiyle yerini sonbahara bıraktı. Bunalan sıkılanlar için Eylül bir başka güzeldir diye düşünenlerdenim.
Sararan yaprakların sonbahar rüzgarında savruluşu, kuru dallarıyla dimdik ayakta duran ağaçlar, gökyüzünde öbek öbek uçan kuşların göçü.. birşeyler fısıldar kulağınıza.
Mevsimlerden sonbahar!..Biraz hüzün, biraz sükun ve tefekkür zamanıdır şimdi. Kendimizi sigaya çekme vaktidir. Özeleştiri yaparken fabrika ayarlarına dönmemiz gerektiğini düşünmenin sırasıdır şimdi..
Kimliğimizi unutmanın verdiği savruluşla nereye gittiğimizi idrak etmek zor olmasa gerek. Bunun için biraz empati ve düşünce gerekiyor, akıl sahibi iz’an sahibi olana!.

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem