18 Temmuz 2019 Perşembe
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Biz bitti demeden bitmedi, bitmeyecek!

Hayrullah Demiray

31 Ağustos 2016 tarihli yazısı

Kurtuluş Savaşı çocukluğumuzdan beri ninelerimizden, öğretmenlerimizden dinlediğimiz ilkokul yıllarından beri kitaplarımızda göğsümüz kabararak okuduğumuz tarihin en büyük destanlarındandır.
“En kesîf orduların yükleniyor dördü beşi” dizesinde istiklal şairimizin de dile getirdiği üzere sayısız düşman ile en imkansız şartlarda savaşan ecdadımız günümüzde bizlere en güzel örneği teşkil etmektedir.

Bütün dünyanın “Bu iş bitti, hasta adam artık can çekişiyor ” dediği anda emsalsiz bir diriliş örneği gösteren başkomutan liderliğindeki meclis ve kahraman Türk halkı, bütün dünyaya “O hasta adamın” ölüsünün bile onların hakkında geleceğini bir kez daha göstermiştir.

Düşmanın yüzüne Afyon’un sert rüzgarıyla ayağa kalkamayacağı bir Osmanlı tokadı indiren kahraman ordumuz, düşmanı yurttan tamamen atmak için harekete geçmiş, imanı ve özverisiyle düşmanı İzmir’den denize dökerek tarih literatürlerine yeni bir tanım eklemiştir.

Günümüzde 30 Ağustos her ne kadar içinden geçtiğimiz olaylar silsilesinden dolayı buruk bir sevinç ile kutlansa da milletimiz, 94 yıl önceki şuur ve inanç ile bugün de “istiklal ve cumhuriyetine kast edecek düşmanlar”ına karşı ülkesini savunmaktadır.

Türkiye gerek coğrafi gerekse siyasi konumu itibariyle yüzyıllardır bu topraklarda gözü olanların iştahını kabartmakta uyuz bir hayvan gibi ağızlarının suyunu akıtmaktadır.

Bu ilgilerini önlerine çıkan ve oluşturdukları her fırsatta bir kez daha gözler önüne seren bu devletler, o kadar hadsizdirler ki tam 945 yıldır bu toprakların artık “TÜRK TOPRAKLARI” olduğunu anlayamamış ve sonuçsuz çabalarına her gün yenisini ekleyerek sonuçsuz çabalamaya devam etmektedirler.

Bugün de gerek 17-25 Aralık gerekse 15 Temmuz darbe girişimi, IŞİD, PKK, PYD gibi kendi zürriyetlerinden olan bu vesveleri ülkemizin başına musallat eden bu mihraklar, her olayda yeni bir ders almamakta, bu eşsiz kudret sahibi milleti halen daha hafife almaya çalışmaktadır.

Fakat yediği her tokatla beraber “Biz kendimizi, üzüntümüzü yeterince dile getiremedik, tepkimizi yeterince gösteremedik” sözleriyle oyunlarına yeni bir sahne ekleyerek kendilerini “kurnaz” zannetseler de asırlardır idrak edemedikleri birçok önemli nokta vardır.

Dünya üzerine kaç tane ülke sayabilirsiniz ki tarihinde sayısız doktor, mühendis, hakim yetiştirmenin yanında her yüz yılda bir başkomutan yetiştirebilsin. Elbette tarihi sadece birkaç asıra dayanan ve kendilerini “medeni” olarak tanımlayan Avrupa ülkelerinde bu özellikleri arayamazsınız.

Bu memleket başkomutanlar da yetiştirmiş, her ihtiyaç duyulduğunda bir Nene Hatun, bir Kubilay Teğmen, bir Abdullah Tayyip Olçok da yetiştirmiştir. Yetiştirmeye de devam edecektir. Önemli olan bir olmak, iri olmak ve diri olmak, olabilmeyi bilmektedir.

Vatanımız uğrunda canlarını, mallarını seve seve feda etmeyi bilen aziz ecdadımızı saygı ve minnetle anıyor “Rabbim bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” temennisiyle 30 Ağustos Zafer Bayramı'mızı kutluyorum.

Saygılarımla…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem