19 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Türkiye kendi kantonunu kurmalıdır

Adnan Gümüşer

30 Ağustos 2016 tarihli yazısı

Cerablus harekâtı için geç kalındı. Ama sonunda yapıldı ya ona bakalım. Bu bölgede kara harekâtı ÖSO(Özgür Suriye Ordusu)’ya bırakıldı. Ama onlarında çok yakından denetlenmesi gerekir. İçlerine FETOsızabilir mi? Sızmaz diye bir kural olamaz. Silahlı kuvvetler Cerablus’u çevreleyip Fırat’ın doğusunu aldıktan sonra kendi kanton bölgesini oluşturmalı ve diğer uçtaki şu anda PKK’nın diğer unsuru olan Afrin Kantonu’nun tehlikeli ve yanlış yaklaşım içinde olduğunda ise orayı da yerle bir etmelidir. Savaş uzmanlarının bu konudaki ortak düşünceleride böyle.

 

Kanton, en küçük yönetim birimi, ülke birimi ya da eyalet yönetimi olarak tanımlanmaktadır.
1992 yılında Irak’a düzenlenen kara harekâtını yöneten ve iki ay boyunca arazide kalan emekli Orgeneral, özel kuvvetler ile birlikte kara unsurlarının da harekâta katılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

 

"Bölgede hedeflenen Kürt koridoru oluşmamalı.’’

Suriye sınırı ahtapot gibi yapışan PYD unsurlarından temizlenmelidir. Şayet Suriye’nin kuzeyinde oluşmaya başlayan Kürt koridoru birleşirse Türkiye’nin egemenliği tehlikeye girer. Akdeniz’e ulaşmak için Hatayı bile talep edebileceklerdir. Bunun önlenmesini üst akıla bırakmamak ve bununla ilgili tedbirleri almak lazım.
Üst akıl,Daeş’in(İŞİD) tamamen yok edilmesini istemiyor. Batının Suriye’de bulunması için bahanesi. DAEŞ Suriye’den giderse bu ülkelerin Suriye’de kalmasının önü kapanmış olacak. TSK, Kürt koridoruna mutlaka engel olmalıdır. Halkımız ve hepimizin isteği de bu yönde. Gereken tüm önlem ve hamleler yapılmalıdır. Özgür Suriye Ordusu Cerablus'u kontrol altına almakta zorlanabilir. Türkiye’nin bölgeye girip, hem PYD'den hem İŞİD'ten temizlenene kadar Cerablus'ta kalması gerekir. 30 kilometrekarelik bir sahada mutlaka kara harekâtı yapılmalı. Silahlı kuvvetler, Cerablus'u çevreleyerek IŞİD'i imha ederken, kendi kanton bölgesini oluşturmalıdır. Bordo bereliler ‘in kara unsurları olmadan ÖSO, Cerablus'ta yeterli verimi alamayabilirler. Bölgedeki tuzakların temizlenip kritik noktaların imhası açısından özel birliklerin operasyonu çok önemli. Jetlerimiz, Cerablus'taki düşman unsurlarını bombalama ile yumuşattıktan sonra kara unsurları bölgeyi kuşatmalıdır. Cerablus'ta sokak çatışmaları ve zayiatımız olabilir. Ancak Türkiye’nin egemenliğinin söz konusu olduğu unutulmamalıdır. Gaziantep’teki düğün patlaması ve buradaki hicranlı aileler ve üzüntülü insanlar her şeyi anlatıyor. Suriye’nin kuzeyi Türkiye’nin egemenlik sahasıdır. Kürt koridoru birleşirse Hatay’ ı kaybetme riskimiz ortaya çıkar. Hatay’ın durumunu masaya yatırırlar.

 

Savaş uzun soluklu olacaktır. “Suriye’nin toprak bütünlüğü Türkiye’nin toprak bütünlüğü” diyen diğer emekli General de şöyle konuştu: "Cerablus'a şu an itibarıyla sadece topçu atışları ve F-16 ile harekât yapılıyor. Sınır hattındaki 90 kilometrelik bölgeye müdahale edilmez ve Kürt kantonları birleşirse Hatay ile Türkiye’nin toprak bütünlüğü tehlikeye girer. Kürt koridorunun birleşmesi durumunda Türkiye’nin güvenliği ve iç barışı tehdit eden bir durum ortaya çıkar.

 

Suriye’de başta ABD olmak üzere Rus, Alman, İngiliz, Fransız, İran özel kuvvetleri bulunuyor. Uluslararası hukuk sorunun ortaya çıkmaması açısından bordo berelilerin, Suriye Özgür Ordusu ile örtülü savaş stratejisi yürütmesi doğru olandır. Türkiye kararlılığını gösterirse ki şu an durum öyle, Kürt koridorunu engeller. Işid, Suriye sahasında sıkışmaya başladı. Suriye’nin toprak bütünlüğü için Rusya ve İran’la yapılan işbirliğinden güzel sonuç alınacağa benziyor. Suriye’nin toprak bütünlüğü bizim toprak bütünlüğümüz, bizim toprak bütünlüğümüz, İran ve Rusya’nın toprak bütünlüğüdür. Cerablus'un temizlenerek Suriye Özgür Ordusuna(ÖSO) teslim edilmesi Türkiye’nin çıkarına olacaktır. Suriye sahasındaki savaş uzun soluklu olacak. Bu Kanton sonrada Türkiye sınırına eklenebilecektir. Çünkü Cerablus halkının talebi ve isteği bu. TSK’ya gösterilen teveccüh ve tezahürat ortada.

 

Bu uzun soluklu savaş Türkiye için önem arz ediyor. TSK buna hazırdır. Çünkü içindeki safraları temizledi. Artık vatanını, milletini, insanlarını seven bir ordu, bir hükümet ve iktidar var.
Kalın sağlıcakla…

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr