22 Nisan 2019 Pazartesi
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Baltaya sap olmak

Hayrullah Demiray

25 Mayıs 2012 tarihli yazısı

Her geçen gün yozlaşmanın arttığı bir çağdayız artık.

Değişimi hızla yaşıyoruz. Eskisi gibi olmayacak hiçbir şey…

Güven yok. Samimiyet yok.

Söylemler unutulmuş.

Söyleyen sanki o değilmiş gibi.

Yüzsüzlük diz boyu.

            Bunları neden mi söylüyorum? O halde iyice bir bakın etrafınıza beni daha iyi anlayacaksınız. Kimse söylediğinde sabit fikirli değil. Hassas dengeler unutulmuş. Kaygan zeminde hedefsiz, amaçsız koşuyoruz.

Bakınız şöyle Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılara ve ibret alın sadece ve sadece insanlarda bu düzensizlik var. Bazen diyorum mevsimler bile insanların rotasının şaşırdığının farkında aslında ama bizler insan olarak bunun farkına varamıyoruz.

Kimin kim den yana olduğu belli değil. Kimin ne için çalıştığını anlamak o kadar zor ki nasıl bir zeminde ilerlediğinizi bile bilmiyorsunuz.

            Bugün sizle iyi olan bir bakmışsınız ki ertesi gün sizin aleyhinizde bir şeyler konuşuyor. Oturup düşünüyorsunuz.

Ya ben bu insana ne yaptım.

Diye düşünüp dururken aklınıza bir şey gelmiyor.

Kendi içinizde yaşadığınız durum itibariyle bir anda bazı şeyleri hatırlar gibi oluyor, yaptıklarınız gözlerinizin önüne geliyor. A birde ne göresiniz o an sadece ve sadece o kişiye iyilik etmişsiniz.  Zamanla anlıyorsunuz dünya’nın ne kadar kahır verici olduğunu. Dünya’nın değil de insanların dünyasının ne kadar kirli olduğunu, anlıyorsunuz e o zaman işte bir derin oh çekiyorsunuz ve yüzünüzdeki ifade bir anda değişi veriyor. Yıkılan dünyanıza bir aydınlık geliyor ve kendi kendinizi tebrik ediyorsunuz.

Ben bu kadar çirkinliğin içerisinde nasıl bu kadar temiz kalabilmişim diye ve kendi kendinize bir kuruntu belasına dalmak üzere olduğunuzun aslında farkında değilsiniz. Sizleri nelerin beklediğinden habersiz dünya’nın bir ben miyim delisi diye akıllı olmaya karar veriyorsunuz. Çünkü size herkes deli diyor ama aslında bilmiyorlar ki asıl deli olan onlar akıllı olan sensin ama şeytan bu ya seni de kandıracak sen nasıl edersen et temiz kala bilmek mümkün olmaz diye düşünürken bir ses içinden gelen ihtişamıyla sen aldanma diyor. Bu şeytani vesveselere sen kendin ol yine sen ol diye işte orada senin hangi sese kulak verdiğin çok önemli, dış semsi kendi içinden gelen arınmış sese mi kulak verdiğin işte o noktada sen kendin olmayı başara bildiysen ne mutlu sana sınavı kazandın.

Yok, dış seslere aldandınsa o zaman işte hayatını adadığın ve geleceğini de kararttın demektir ki işte o zaman, hayat senle bir oynamaya başlar ki işte asıl o zaman sınavı kaybettin demektir ki buda senin hayat boyu vicdan azabıyla yaşamak demektir.

İşte o noktadan sonra bir şeylerin maskarası olmuşsun demektir ki bu tehlikeli bir süreçtir ne vicdan muhasebesi yapacak durumun nede vicdanınla verecek kararın kalmamıştır işte o noktada başlar yüzsüzlüğün ve Başlarsın yalpalamaya iyi dediğine kötü, kötü dediğine de iyi demeye başlarsın o zaman işte bir büyük tehlike başlar ve vay ben neymişim dersin etrafında kimse yokmuş gibi davranırsın ve sonra bir gün bir makama ve mevkie gelirsin ve bir sefer daha kendin olamamışsın işte o noktadan sonrada hiçbir baltaya sap bile olamazsın.

Bir baltanın sapının bile bir değeri var odun kesmeye yarar ama şahsiyeti ile hareket etmeyenin insanların gözünde de yanında da asla bir değerleri yoktur.

İster dünyalar sizin olsun isterseniz

 

Saygılarımla..

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark Gürpınar su Yuvacık su
YEDİ İKLİM Global Gayrimenkul konak_dr Davetiyem BasiskeleSanayi