23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Milli Birleşik Hükümet

Mustafa Kalabalık

22 Ağustos 2016 tarihli yazısı

Ülkemizi saran, uluslararası lobilerle el ele vermiş olduğu kesin, IŞİD, PKK, PDY gibi istikrarsızlaştırma eylem yapıcılarına karşı, halkımızın özellikle 15 Temmuz’dan itibaren gösterdiği birliktelik, iktidar, ana muhalefet ve muhalefet partilerinin ortak tavırları, adeta uyumlu bir koalisyon görüntüsüyle devam ediyor.

 

Şahsi kanaatim odur ki, şer odakları, 2023 Türkiye’sine kadar da bu istikrarsızlaştırma eylemleri sürsün diye mücadelelerini de sürdürecekler.

 

Biliyorsunuz ki, her daim sözü edilen bir “üst akıl” vardı.

 

Şimdi de var olduğu ifade ediliyor ve var da..

 

Bence bunu tekrarlamak yerine, ülkemizin temel sorunlarına çözüm önerileri sunabilecek, gelecek planları yapabilecek, “dış üst akıl” karşısında mücadele edip, alınan kararları uygulayabilecek, gerçek bir akıl sahibi olmalıyız..

 

Gelecek bilimi esas alan, geleceğe dair tahminler yapabilen ve anlayabilen, bu doğrultuda adımlar atabilme kabiliyetinde olan, gelecekte bize biçilen rolden çıkıp, tamamen öz bir alternatif gelecek tasarlayabilecek bir üst akıl!

 

İşte bu bilinçte olması gereken siyaset kurumu, devlet aklı, en azından 2023 Türkiye’sini görene kadar “yerli ve milli üst akıl” oluşturmalıdır..

 

‘Geçmiş hatıraların, gelecek ise hayallerin alanıdır’.

 

Birçok yetkili ve sorumlu kişi ve kurumların dahi göz yumduğu mütevazi kesimlerin(!) eylemleri, girişimleri, güç devşirmeleri, ne kadar büyük ve derin yaralar açan sonuçlara neden olduğu sanırım görüldü…

 

Bunun görülmesiyle birlikte 15 Temmuz’dan sonra yasamada görülen birliktelik, OHAL kapsamındaki KHK’lerin tartışılması, eleştirilmesi ve hatta eleştirilerin haklı görülerek iptal edilmesi, geri çekilmesi, siyasetimizin çoğulcu özelliğine bürünmesine işaret ediyor gibi adeta...

 

Siyasetin çoğunlukçu olmadan çoğulculuğa geçişine daha da önem verilmelidir.

 

Siyasi partilerimiz, kendi geleceklerinin hesabından ziyade, ülkemizin geleceği gözetilerek, en azından önümüzdeki on yıla yakın bir süre “yerli ve milli üst akıl” ile idare edilmelidir.

 

Aslına bakarsanız, gelinen bu süreçte siyasi partilerimizin ortak hareket edebildiklerini göstermesi, ileri demokrasimizin yollarının da açık olduğunu göstermiyor mu?     

 

Bundan sonra geleceğe dair sorumluluk hissedenlerin, öyle sanıyorum ki geçmişe daha çok dikkat etmek gerektiğini de anlamaları gerekiyor!

 

Keşke olsa da, 15 Temmuz’da milli iradeyle birliktelik yaşayan, iktidarıyla, ana muhalefeti ve muhalefetiyle, hatta TBMM tecrübesi olan ve şu anda mecliste yer almayan siyasi partilerin de içinde yer aldığı, “Milli Birleşik Hükümet” ile 2023’e hazırlık yapılabilse..!

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem