23 Ağustos 2019 Cuma
Bellona
Mustafa Kalabalık

Mustafa Kalabalık

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Üç maymun demokrasi

Mustafa Kalabalık

15 Ağustos 2016 tarihli yazısı

15 Temmuz darbe kalkışmasından sonraki gündemlerden biri de, “idam cezası” konusu…

 

Taze yaşanmış ruh haliyle gösterilen sert tavırlar, sözler, tehditler, korku ve çekince yüklü önlem alma telaşı, idam cezasının yeniden yasalarımıza sokulmasından ziyade, geriye dönük idam cezasının işletilmesi talep ediliyor..!

 

Bu talep, bugün demokrat ve demokrasi sevdalısı geçinen bazı kesimlerin, farkında olsun ya da olmasın, gelecekte de bugünlerin hesabının sorulabileceğinin zeminine destek veriyor, daha şimdiden toplumsal meşruiyet kazandırıyor..

 

Geçmişte idam cezası kaldırılmamış olsaydı eğer, daha üç beş yıl önce görülen Balyoz, Ergenekon davalarında mahkûm edilen birçok askeri personel, medya mensubu, akademisyen, belki de hepsi idam edilecekti.

 

Sonra ne oldu? FETÖ/PDY ortaya çıktı.

 

Geriye dönük hükümleri kesinleşen davalar yeniden görüldü ve şimdi de bu davaların tamamının kumpas olduğu söyleniyor..!

 

Zamanın “vatan hainleri”, “darbecileri” şimdi ekranlarda kahraman olarak kamuoyuna sunuluyor.

 

Eğer idam cezası olsaydı ya da şimdiki gibi geri getirilme çabası olsa ve gelseydi, bugün kahraman dediklerimize “rahmetli” diyecektik..

 

Ya da geçmişte hainler mezarlığına gömülenler, 15 Temmuz’dan sonra aile mezarlıklarına tören eşliğinde nakledilecekti…

 

Emin olabilirsiniz. Bugünlerin de yarınları olacak, mağdurlardan kahramanlar ve mağrurlar çıkacak!

 

***

 

Yıllardır iyi çocukları yanında gezdirenler, nimetleri güzelce paylaşanlar, mevki ve makamları bahşedenler, bir bakıyorsun en azılı düşman olmuşlar.

 

“Bilmiyorduk”, “göremedik”, “duyamadık” gibi savunmaların, sessiz vicdanlarda emin olun bir değeri yok. 

 

Sadece zamanın ruhuna ve şüpheci cadı avına önlem olarak sessizliklerini koruyorlar…

 

Sigara dumanı gibi olan FETÖ/PDY veya derin devlet (DD), yıllardır yok ile var arasında, sosyal ve toplumsal zeminde, ekonomik, mevki ve makamlarla güçlendiler, güçlendirildiler.

 

Bu uğurda liyakati esas almayan yetkililerin, bundan sonra da esas alacaklarına olan güven, ne kadar güvendir o da tartışılır..!

 

Uzun dönemsel hesaplamalara gerek duymadan, politikalar belirleyebilecek kadrolar oluşturmadan, doğru dürüst kadrolaşma yapamadan bugünlere gelinmesi, bundan sonraki demokratik geleceğimiz için ne kadar başarı ya da başarısızlıktır ayrıca düşünülmeli, tartışılmalı!

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford BasiskeleSanayi
konak hastanesi Medicalpark Davetiyem