17 Temmuz 2019 Çarşamba
Yücel Alpay Demir

Yücel Alpay Demir

kocaeli@kopiservis.com.tr

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Hazreti Ali’den yöneticilere nasihat

Yücel Alpay Demir

11 Ağustos 2016 tarihli yazısı

Hz. Ali Beyt’ül- Malı bölerken fark koymaksızın onu halk arasında eşit olarak bölüyordu…..

 

Beyt’ül – Mal , yani devletin hazinesini oluşturan gelirleri kısaca tarif etmemiz gerekirse , şöyle izah edebiliriz.

  1. Müslümanlar'dan alınan vergiler (Aşar, Ağnam vb.)
  2. Müslüman olmayanlardan (Zimmi) alınan vergiler (Haraç, Cizye vb.)
  3. Maden, orman, tuzla kiraları
  4. Gümrük (Baç) vergileri
  5. Savaş ganimetleri
  6. Bağlı devletler ile beyliklerin yıllık vergileri ve gönderilen armağanlar vb….

 

Hz. Ali’nin bu adaletli tutumu güçlü ve uyanık bazı kimseleri rahatsız etmişti , bundan dolayı bir çok insan bu dağıtım işine gelmediği için Muaviye’nin yanında Hz. Alinin karşısında yer almışlardı .

Hz. Ali’yi tanıyanların bazıları aralarında söz birliği yapıp bu durumu kendi menfaatlerine çevirmeyi umut ederek oluşturdukları bir heyet ile huzuruna varıp şöyle dediler !

 

 Eğer siyasetçi ve güçlü kimseleri iş başına getirir gözetir ve onları başkalarına tercih etmiş olursan, işlerin ilerlemesi ve birçok aykırı sesin susması için için daha uygun ve akıllıca olur !

 

Hz. Ali (a.s) onların bu önerisinden sinirlenip kızgınlıkla şöyle söyler

Acaba hükümetim ve sorumluluğum altındaki insanlara zulmederek , adaletsiz davranarak , kendi çevremde güçlü ve çıkarcı dostlar toplamamı mı bana öneriyorsunuz ?

Bu uygunsuz tavsiyenizi böylemi anlamalıyım ! der ….

 

Hazreti Alinin ne kadar adaletli ve kul hakkına ne kadar önem verdiğini bir an için unutan ve onu etkileri altına alabildikleri bazı küçük yöneticiler gibi ikna edebileceklerini düşünen ama Allah’ın aslanı , İlmin Kapısı Hazreti Ali’nin hışmına uğrayan piyasa kurnazları , korku ve endişe ile birbirlerine sokulmuş , Hazreti Ali’nin o yüzyıllar boyunca adaletten , haktan ve hukuktan şaşmayanların kulağına küpe , yüreklerine şiir gibi kazınacak sözü dinlerler !

 

Allah’a ant olsun ki yer ve gök var olduğu müddetçe böyle bir adaletsizlik yapmayacağım , böyle bir adaletsizliğin yapılmasına kayıtsız da kalmayacağım.

- Dağıtacağım bu mal , devletin değil de ,kendi malım dahi olsaydı onu eşit olarak bölerdim, nerede kaldı ki bu mal ve eşyalar Allah’ın malıdır !

- “Eğer bir kimse, bir işi adalet ve hakkaniyet ile yapmazsa, bir kaç gün gönlü karanlık kimselerin yanında övülebilir,  onların kalbinde sevgi oluşturabilir. Fakat kötü bir hadiseyle karşılaşınca ve onların yardımına muhtaç olduğu zaman dünya malı ve makamı için sana sevgi duyan kimseler, seni en fazla kınayan ve sana karşı en kötü dostlardan olurlar.

Ayrıca bu sorumluluk ve vebal onlara imtihan olarak verilmiştir , bunun hesabını Allah’a veremezler dedi.

 

Evet kıymetli dostlar , her inançtan , her milletten , her mezhepten ve her siyasi görüşten insanın devletine  verdiği vergiler , o devletin halkına hizmet ve destek olarak geri dönüyor.

Bu dağıtımı yapma , kime ne kadar yapılacağına karar verme yetkisi yerel ve genel  idarecilere düşüyor.

Hazreti Ali bu olay vesilesi ile , inançlı inançsız herkesin hakkıyla biriken bu paraları taksim ederken , dönüp Allah’a hesap verebilecek şekilde yapılmasını şayet yapılmaz ise kul hakkı ile haram ile yapılan taksimattan ve gelirden bolca nasiplenenlerin dahi hayır ve fayda görmeyeceğini , ağlayanın hakkının gülene kar etmeyeceğini söylüyor.

Adaletle dağıtım yapmayan idareciler hoş görülemeyeceği gibi , kendilerine tahsis edilen maddi ve manevi imkanların başkalarına verilmediğini bilenler de Allah katında hoş karşılanmayacak kimselerdir.

Eğer dağıtanlar hata ediyor hatada ısrar ediyor ise alanlar şunu demeli “Bize veya bizim derneğimize verdiğiniz bu fiziki ve maddi imkanları başkalarına da aynı düzeyde veriyor musunuz” ?

Herkese adaletle taksim etmiyor , haklarını vermiyorsanız biz bu harama ortak olmak istemeyiz  , “çünki adaletle yapılmayan hiçbir işten hayır gelmez “ denmeli ve bir mümine yakışan davranışı sergileyerek aldıysa bile iade edilmeli diye biliyorum.

Evet kıymetli okuyucular, malumunuz olduğu üzere dinin temel direği adalet ve merhamettir.

Bunun içindirki yüce Mevla her fırsatta adaleti ve iyiliği emrediyor.

Dinleyip tutalım diye “ iman sahiplerine “ öğüt veriyor.

 

Selam ve dua ile…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem