16 Temmuz 2019 Salı
Hayrullah Demiray

Hayrullah Demiray

hayrullah@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

169 Milyonluk alt yapı

Hayrullah Demiray

22 Mayıs 2012 tarihli yazısı

 

Yıllardır hep sıkıntıdır ülkemizde. Yağmur yağdığında alt yapı konusunda çok sıkıntılar yaşanır. Bu sefer ülkemizde olduğu gibi ilimizde de aynı şekilde görüntüler oluştu. Sebebi ise son dönemlerde yapılan bazı çalışmalar işinin ehli kişiler tarafından yapılmaması.

Milyarlarca paralar harcanarak yapılan yollar alt yapıları doğru yapılmadığı için bir kaç gün devam eden yağışlar sonucunda Kocaeli'yi adeta esir aldı. Kocaeli şuan ki haliyle mega kent görünümünden çok uzak. Yağmura tamamen teslim olmuş durumda. Bunun tek ve asıl sebebinin yapılan yolların ve altyapının gerekli planlamalar yapılmadan ve işin ehli kişilerce yapılmadığıdır, benim düşüncem bu yönde.

Daha önce hatırlarsanız Kocaeli’de Büyükşehir Belediyesi Reklama her şeyden daha fazla paralar harcıyor. Yapılan reklamları anımsadığımda 169 Milyon TL yani eski parayla 169 Trilyon alt yapı yatırımına para harcandığı söylenmişti. Hatta yanlış hatırlamıyorsam yapılan yolların toplam uzunluğu buradan Çin’e kadar uzanıyordu.

Öyle bir reklam hafızamda kalmış ama bu manzaraları gördükten sonra öz eleştiri yapmak istedim. Galiba birileri Büyükşehir Belediye Başkanına yanlış bilgiler aktarıyor. Ya da yerin altı görünmediği için boşuna giden paralar gömülüyor.

Nasıl olsa oraları kimse görmüyor ya.

Allah’tan Başka kimse görmüyor elbette bu yapılanları. Fakat bir gün geliyor 15 dakika süren yağmur sokaklar göle dönüşüyor.  Sanki tsunami olmuş. Elbette doğal afetler de yapılacak bir şey yoktur ama şunu unutmayalım, tüm bu harcanan paralara rağmen yolların bu hale geleceğini tahmin etmek için mühendis ya da dahi olmaya gerek yok.

Kocaeli’de yapılan çalışmalar ısrarla söylüyorum ve söylemeye de devam edeceğim. Birkaç yıl öncesine kadar gayet güzel giderken son birkaç yıldır yapılan çalışmalar ya işin ehline verilmiyor ya da yapılan çalışmalar işi yapan kişiler tarafından sulandırılıyor. Kimse kusura bakmasın bu insanlar bunları hak etmiyor.

Hele hele Kocaeli bunları hiç hak etmiyor çünkü Kocaeli’de her iki kişiden biri geçtiğimiz seçimlerde iktidar partisine oy verdi ve Belediyelere de sonsuz destek verdi. Bunun karşılığı ufak bir yağmurda bile göl haline dönen sokaklar ve yolları hak etmediğini düşünüyorum.

Belki bazıları kızıyordur. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar amma velakin ben doğruları söylerken her hangi bir şekilde kendimi düşünerek değil, aynı havayı soluduğumuz insanları düşünerek söylüyorum. Kimseyi memnun etmek içinde ya da beni takdir etsinler diye de bir şey yazmam, iyi olana iyi doğru olana doğru, yanlış olana da yanlış demenin bir erdem olduğunu biliyorum.

İşte bu noktada yaptığımız eleştirileri yapıcı ve kalıcı çözümler üretilmesi için yapmaya gayret ediyoruz. Bu milletin paraları çarçur edilmemeli. Birileri tarafından har vurup harman savruluyorsa, israf ediliyor ya da adam kayırılarak iş yapılıyorsa haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan olduğunu bilen bir anlayışa sahip olan bir vatandaş olarak birileri hakkımızı gasp ediyor, bizlerin gözlerini ve üst makamda bulunan yöneticilerin de gözleri boyanıyorsa bunu da kamuoyuna haykırmak zorundayız.

Kocaeli gerçekten her şeyiyle Büyükşehir ama Büyükşehir’de gerçek anlamda son dönemlerde oluşan yönetim kadrosunda bir sıkıntının olduğu ve bunun da İSU'da olduğu aşikar. İşi planlayan ekiple işi yürüten ekip arasın da bir kopukluk olduğu ve işlerin tam olarak kontrol edilmediği bu son dönem de iyice gün yüzüne çıkmış oldu.

Zaman zaman bu köşelerde yazdığımız yazıların bile çarpıtılarak ya da Sayın İbrahim Karaosmanoğlu'na aktarıldığını ya da Bunların okunmaması için gayret sarf edildiğini düşünmeye başlıyorum. Çünkü bugüne kadar gördüğümüz aksaklıkları eksiklikleri paylaşmaktan başka bir derdimizin olmadığını özellikle vurgulamak isterim.

Çünkü bizim görevimiz Yöneticilerin bazen gözünden kaçan ya da kendi ekip arkadaşlarının yanlış bilgilendirdiği yöneticilerimize yardımcı olmak ve kamuoyunun dertlerini bu köşelerden onlara aktarmak tek gayemiz bu.

Saygılarımla.

    

 

 

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Medicalpark BasiskeleSanayi
konak hastanesi Davetiyem