19 Eylül 2018 Çarşamba
Global
Adnan Gümüşer

Adnan Gümüşer

adnangumuser@bizimyaka.com

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Halkın onur timsali darbesi

Adnan Gümüşer

04 Ağustos 2016 tarihli yazısı

Türkiye toplumu büyük bir saldırıya uğradı. Bağımsız Türkiye’de fecaat dolu darbe yapıldı. Halk ucu açık, sonucunda ölüm olan ve haince göz kırpmadan açılan bir ateş altındaydı. Saldırılar işgaller ve hafif bir silkinişle darbeye karşı halk darbesi. Ve darbecilerin der dest edilmesi. Hemen akabinde halkın fedakârlığı, feraseti, tecrübe ve bilgileri ile devlet ve millet birleşmesi.

 

Peki, bundan sonra ne yapılabilir. Aynı durum nasıl tekrar tekerrür etmez. Tekerrür etmemesi için yapısal değişikliklere gidilmelidir. Demokrasiye ve insanlığa saygısı olan ayrıca İslami geleneklere aykırı olmayacak yapısal değişiklikler gereklidir. İnsanlık ön plana çıkmalıdır. Belki de Asker sivil denetime açılmalı ve oralarda neler olduğunu halkın bilmesi ve görmesi sağlanmalıdır. Çünkü halk buraları gördüğünde iyi giden şeylerde gururlanır. Kötüye giden işleri belli yerlere iletir ve farklı durumlarda güç dengeleri silkelenir. Tabi ki bu sivil denetim kurumsal olmalı ve profesyonelce yapılmalı.

 

Eğitimde eşitlik olmalı. Eğitimde kalburüstü olanların nasıl olduğu, hangi gayret ve çalışma sonunda meydana çıktığı belli olmalıdır. Çünkü kalburüstü eğitim alanlar bunu ne için aldığını bilmezler. Eğer bir başarıları bir icatları veya bir aktiviteleri sonucunda, gayret ve çalışmaları kalburüstü olmuşlarsa amenna. Ama para ile okuyup kalburüstü olunuyorsa bu bir eğitim eşitliği değildir. Bu bir yerlerde yanlış giden bir şeyin olduğunun göstergesidir.

 

Eğitimde eşit şartlar sağlanmalıdır. Bir sistemde okuyan rütbeler alan bir Generalin ulaşabileceği en üst noktaya ulaşıp hain durumuna nasıl düştüğü irdelenmelidir. Bu insan nasıl hain olabiliyor sorgulanmalıdır. Halka ateş açan o insan nasıl eli tetiğe varabiliyor. Hangi güç, hangi yaptırım ona bu hareketi ve emiri verebiliyor. Bu hainlerin oturduğu ortamı, yattığı ve yaşadığı yerleri bilmeli ve araştırmalıyız.

 

Tek millet olmalıyız. Biri birine tahammül eden topluluklar olmalıyız. Güvenlik kurumları ön planda olmalı ve bunlara gidecek ve görev yapacak personelin iyi seçilmesi ve adapte edilmesi şarttır. Boşalan alanlar toplumun tüm kesimini ilgilendirdiği için bu kesimlerden insanlarında gelmesi gerekir. Mesela imam hatip mezunu olanlar hala askeri okullara gelememekte ve önlerinde engellemeler bulunmaktadır. Fırsat eşitsizliği asla olmamalıdır. Ortak akılla ülke düzeltilmeli ve tren asıl rayına oturtulmalıdır. Bu darbe fırsata dönüştürülebilir. Fırsata dönüşecek imkanlar sağlıyor aslında. Halk devrimleri ile ülkeler 100 yıllık süre ve zaman kazanmaktadırlar.100 yıllık imkân ve bürokratik kazanç sağlamakta ve yeni çözümler hızlıca üretebilmektedirler. Bu olaylarda devlet halkın istediği şekilde şekillenir.

 

Türkiye Kürtlerle meselesini bir an önce çözmelidir. Geride de istismara açık durumlar bırakılmamalıdır.
Gizli yapılar eşitsizliklerden ortaya çıkar. Bir yerde gizli yapı varsa orda eşitsizlik vardır ve o eşitsizliği körükleyen şartlar vardır.

 

Amerika PKK ve FETÖ’ ye açık destek veriyor. Saklamıyor. PYD’ye savaşacak asker gönderiyor. Darbecilere lojistik destek sağlıyor ve Reisi bombalayan(elleri kırılsın) skorskinin biri Yunanistan’a kaçak iniş yaptı. Bu helikopterde Amerikalı istihbaratçının olduğu kesine yakın bir ihtimale ulaştı.

 

15 Temmuz kalbimize yönelik derin bir saldırı ve yumruktu. Müslüman adildir. Bu saldırıya gereken cevabı verdi. Ve tekrar olsa da dahi misliyle verecektir.

 

Erdem siyaseti yapmalıyız. Erdemlik sınırlarında olmalıyız.15 Temmuzda sahaya inen halk ve halkın özel harekatı(HÖH) özgürlüğü onuru ve erdemi seçti. İyi ki halkın çoğu özgürlükçü yazılar yazan Kant, Voltaire, Diderot ve Çiçero’yu okumuyor. Okusaydı belki hımbıl aydınlar gibi bana ne der yerinde otururdu.
Oyun büyük oyundur. Türkiye, Suriye, Lübnan ve Irak değildir. Başında adam gibi adam var. Görevini yapıyor ve dimdik ayakta. Ortadoğu yeniden şekilleniyor. Ortadoğu yanı başımızda. Uyanık olmak, birlik içinde olmak beraberlik içinde yaşamaktan başka çıkar yol gözükmüyor. Özgürlük, bağımsızlık birlik ve beraberlikten geçiyor.
Reis seninleyiz.
Kalın sağlıcakla…

 

Not: Büyük Şehir üst geçit asansörlerini çalıştırmıyor. Özellikle Necmettin ERBAKAN üst geçidinde merdivenler bozuk. Bu sıkıntıyı çözmeleri dileğiyle…

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem
Ekcan YEDİ İKLİM ibrahimoğlu bbs inşaat BasiskeleSanayi konak_dr