22 Temmuz 2018 Pazar

Çıktı Al

Tüm Yazılarını Listele

Niyet hayır, akıbet hayır

04 Ağustos 2016 tarihli yazısı

Uzunca bir süredir köşe yazısı yazmam konusunda çeşitli gazete ve haber sitelerinden teklif geliyordu. Bu vesile ile itibar edip yazmam konusunda öneride bulunan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bizim Yaka Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hayrullah Demiray çok inatçı çıktı. Yorulmadan, usanmadan her fırsatta teklifini iletti. En son geçtiğimiz Pazar günü “Şimdi değil de ne zaman yazacaksın” çıkışıyla bir araya gelme konusunda anlaştık.

 

Gazetede bir araya geldik. Yazı işleri Müdürü Ozan Bey’in de katılımıyla keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Hasılı; Bizim Yaka Gazetesi’nde haftada bir gün köşe yazısı yazma noktasında hem fikir olduk. Bundan sonra Allah nasip ettiği sürece perşembe günleri bu köşede sizlerle buluşacağım.

Genel ve yerel konuları ele alacağımız köşemizde, sizlerin fikirlerini de önemsiyorum. Geri dönüşleriniz önemli, düşünceleriniz önemli. Bu konuda da siz değerli okurlarımızın katkılarını rica ediyorum.

Serhatduyar@mynet.com elektronik posta adresime görüşlerinizi bekliyorum.

İyi bir niyet ile çıktık yola. Allah bizleri mahçup etmesin.

 

***

 

15 Temmuz gecesi ve sonrası hiçbirimizin yaşamak istemediği, en uzun gecemiz oldu. Travmasını halen üzerimizden atamadık.

Millet olarak en büyük ve en güçlü yönümüzün kimsenin tahmin edemediği zamanlarda birlik ve beraberlik duygusunu yaşamak olduğunu düşünüyorum.

Kimseye ne yapması gerektiğini belirtmeden anlık reflekslerle bütün dünyayı şaşırtan bir milletiz.

Bu reflekslerin disiplinli ve sistemli bir yapıya dönüştüğü zamanı hayal bile edemiyorum.

 

***

 

Aslında 15 Temmuz’a kadar Fetö/Pdy yapısının aldığı mesafe hepimizin gözleri önünde yaşandı. Kimi görmezden geldi, kimi sesini çıkarttı,kimide sisteme dahil oldu.

Fetö/Pdy yapılanması bireyin ve sistemin eksikliklerini ve zafiyetlerini tespit ederek bunu fırsata çevirerek büyüdü, güçlendi.

Darbe oluşumuna bir günde gelmedik. Ticarette, siyasette , bürokraside müthiş ayrıcalık sağlayan ve sağlanan bir yapı, PKK, İŞİD gibi başımızın belası oldu.

Gün bir olma beraber olma günü. Sen şunu demiştin o bunu yapmıştı yerine, geçmişten ders çıkarılarak aynı hatalara düşmemeliyiz. Burada oluşan yapıcı fikirleri de önemsemeliyiz.

 

Bu noktada, benim nacizane önerilerim olacak;

1-FETÖ/PDY terör yapılanması ile mücadele eden devletimizi, hükümetimizi ve milletimizi ayakta alkışlıyorum. Bu kararlılığın PKK ve İŞİD terör örgütleri ile de ayırt edilmeksizin, topyekün mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
2-Her fırsatta sosyal devlet dediğimiz yapı gözden geçirilmeli. Kimsesizlerin kimi olunmalı. Hiçbir yapının boşluk doldurmasına müsaade edilmemeli.

3-Darbe döneminin kazananı yoktur. Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanunu demokratik hale gelmeli. Demokratikleşmenin önündeki engeller kaldırılmalı. Unutulmamalı ki darbeler demokrasi kültürü gelişmemiş ülkelerde zemin bulur.

4-“Düşmanımın düşmanı dostumdur” anlayışında olanlar bu tehlikeli fikri derhal terk etmelidir.

5-Basın, STK ve siyasi partilerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık. Kutuplaşmanın önüne geçilerek ortak payda vatan noktasında hareket edilmelidir.

6-CNN ekranlarında Mete Yarar’ın ifadesi ile “masum sandıklarımız suçlu çıkabilir, suçlu sandıklarımız masum çıkabilir” noktasında yargılama bitmeden kimse hedefe oturtulmamalıdır.

7-Balyoz ve Ergenekon davalarındaki “yığınla adam alma” algısını da düşünerek yargılamada kuru ile yaş ayırt edilmeli. Suçlu bulunanlar en ağır cezalara çarptırılmalıdır.

8-Atatürk düşmanları ve din düşmanları artık bakışını değiştirmelidir.

9-Cemaatler, tarikatler ve dini gruplar ülkemizin gerçeğidir. Burada bütün dini grupları kapatalım söylemi, tehlikeli bir söylemdir. Bu yapılar şeffaf ve denetlenebilir bir yapıya dönüşmelidir. Görünen yapılarının yanında karanlık yönleri olan yapılar kaldırılmalıdır. Dini gruplar da siyaset ve ticareti artık bırakarak asıl işlerine odaklanmalıdır.

10-Her fırsatta önümüze konulan ekonomi tehdidine karşılık, üretim ekonomisi ile cevap verilmelidir.

11-Artık hiçbir gruba ayrıcalık verilmemeli. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı olan her şahsiyet aynı şartlara tabi olmalı. Belirli gruplara verilen imtiyazlar bitirilmelidir.

12-Son yaşanan hadiselerde de gördüğümüz gibi yurtdışında da düşmanımız çok. Kim dost kim düşman tekrar bir sınıflama yaparak davranış sergilemeliyiz.

13-El konulan şirketlerde çalışan personel mağdur edilmemelidir. Varlıklarına el konulan şirketlerin alacaklı olanlarına da bir çözüm bulunmalıdır.” Personel paralel şirkette çalışmasaydı” veya “alacaklı firma paralel şirketle iş yapmasaydı” denilmekte. Bunu denetleyecek olan mekanizma vatandaş değil devlettir.

14-Paralel devlet yapılanmasında kamu kurum kuruluşları ve belediyeler aracılığı ile kimlere rant sağlandığı belirlenmeli ve bunlarında mal varlıklarına el konulmalıdır. Tapu müdürlükleri ve belediyelerin ruhsat ile imar bölümleri tekrar gözden geçirilmelidir.

15-Darbe kalkışmasında bulunmayan kahraman TSK personelimizin morali yükseltilmeli. Ayrıca maksatlı TSK’yı yıpratmak isteyenlere müsaade edilmemelidir.

Bireylerin, hükümetin, devletin bu güne kadar yapılan hataları gözden geçirilerek tekrarına izin verilmemelidir. Devletin nizamının her türlü şahsi veya grubun menfaatinin üzerinde olduğunun altını çizmek istiyorum.

Herkesin bir hesabı varsa, Allahın da bir hesabı olduğu unutulmamalıdır.

Kalın sağlıcakla...

Yorum Yaz

Adınız :

Yorumunuz :

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Yorumlar
Yorumlar yükleniyor...
Kocaeli Bizim Yaka Gazetesi

Karabaş Mah. Şehabettin Bilgisu Cad. Cebesoy Sok. Esentığ Apt. Kat: 1 (Eski Valilik Karşısı) İzmit KOCAELİ

İzmit Telefon: (0 262) 325 41 00

Bu sitenin sahip olduğu tüm resim, yazı ve makale hakları Bizim Yaka Gazetesi'ne ait olup kaynak gösterilmeden izinsiz bir biçimde kullanılamaz.
Ford Yeşil Düş Vadisi Medicalpark Beykar Davetiyem BasiskeleSanayi
Ekcan YEDİ İKLİM Efe Tur ACARLAR TURİZM YENİ bbs inşaat konak_dr